Napęd z wbudowanymi czujnikami

Napęd z wbudowanymi czujnikami Faulhaber

Faulhaber rozszerzył rodzinę produktów BP4 o bezszczotkowy serwosilnik D 2264… BP4. Miniaturowy napęd jest wyposażony w zintegrowane czujniki i zapewnia szeroki zakres prędkości obrotowych, a na dodatek cechuje go dobry stosunek generowanego momentu obrotowego do wielkości i wymiarów.

Czterobiegunowy silnik osiąga moment obrotowy 59 mNm przy masie zaledwie 140 g i średnicy 22 mm. Ponadto 2264... BP4 rozpędza się do 34 500 obrotów na minutę. Te osiągi silnik zawdzięcza innowacyjnemu uzwojeniu segmentowemu cewki, które zostało specjalnie opracowane do bezszczotkowych silników DC z rodziny BP4. Dzięki nakładającym się, zagnieżdżonym i osobno nawijanym segmentom cewka może pomieścić niezwykle dużo miedzi. Pożądanym efektem ubocznym jest wysoka symetria uzwojenia z minimalnymi stratami i wysoką sprawnością.

serwosilnik bezszczotkowy

Zwarta konstrukcja cewki zapewnia dość miejsca dla wytrzymałego wału o średnicy 4 mm oraz dla odpowiedniego łożyska. Mały moment bezwładności umożliwia zastosowanie silnika w dynamicznych aplikacjach z częstym ruszaniem i zatrzymywaniem. Silnik 2264… BP4 jest ponadto odporny na przeciążenie. Działa bez podatnej na zużycie komutacji mechanicznej, wskutek czego jego trwałość jest wielokrotnie większa niż standardowych miniaturowych silników DC. Zakres temperatury roboczej sięga od -40 do +125 °C.

W większości zastosowań opcjonalne, zintegrowane czujniki hallotronowe mogą zastąpić enkoder i precyzyjnie określać pozycję wału wyjściowego z bardzo dużą dokładnością. Do bardzo precyzyjnych zastosowań dostępne są też odpowiednie enkodery optyczne i magnetyczne.

Wśród licznych możliwych zastosowań silnik dobrze nadaje się do automatyki przemysłowej czy rękojeści elektronarzędzi takich jak np.: elektryczne sekatory i wkrętaki, elektryczne narzędzia chirurgiczne, chwytaki i roboty, oraz do zastosowań w przemyśle lotniczym czy w zaawansowanych protezach.

Produkt

Oprócz nowej serii 2264… BP4 Faulhaber rozszerza swoją gamę silników o napęd ze zintegrowanym kontrolerem ruchu. Najmocniejszy w całej rodzinie silnik 3274… BP4 jest obecnie dostępny także jako zintegrowany układ kontrolera ruchu. To połączenie silnika o wysokiej mocy z elektronicznym układem sterującym, dobrze dopasowanym do jego wymagań i minimalnej dostępnej przestrzeni. Całość tworzy wysoce dynamiczny system napędowy do skomplikowanych zadań pozycjonowania w środowisku automatyzacji.

Źródło: Faulhaber

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę