Najpopularniejszy SBC w zastosowaniach przemysłowych i IoT

Najpopularniejszy SBC w zastosowaniach przemysłowych i IoT Farnell

Komputery jednopłytkowe są coraz częściej wykorzystywane w różnych aplikacjach przemysłowych oraz w całym Internecie Rzeczy. Największą popularnością wśród osób korzystających z tego typu rozwiązań cieszy się Raspberry Pi, a w czołówce są również Arduino i BeagleBoard.

Wiodące na rynku SBC upraszczają opracowywanie nowych produktów i skracają czas wprowadzania ich na rynek, umożliwiając producentom OEM znacznie szybsze reagowanie na trendy rynkowe. Przeprowadzone ostatnio badanie pokazuje, że połowa ankietowanych profesjonalnych inżynierów używa SBC do zastosowań przemysłowych i Internetu rzeczy (IoT). Raspberry Pi jest najpopularniejszą płytą, a 44% profesjonalnych użytkowników woli ją od innych SBC. Użytkownicy Raspberry Pi są niezwykle lojalni produktowo i rzadziej korzystają z innego SBC niż inżynierowie, którzy woleliby inny produkt. To sprawia, że ​​systemy recyklingu, takie jak ten wprowadzony niedawno przez producenta Sony i innego dystrybutora, firmę Okdo, mają większe znaczenie.

SBC są używane na wszystkich etapach opracowywania i produkcji produktu, przy czym 23% respondentów używa SBC do weryfikacji koncepcji, z kolei 35% do prototypowania. Chociaż płyty były również używane w produkcji małoseryjnej, badanie wykazało, że 22% używa tanich SBC w jednostkach produkcyjnych, przy czym około 20% tych produktów jest wytwarzanych w liczbie co najmniej 5 tys. opracowywanie sprzętu testowego i testowanie.

Globalne badanie trwało od marca do maja 2021 r. i zgromadziło prawie 1 500 odpowiedzi od inżynierów, projektantów i producentów pracujących nad rozwiązaniami SBC. Respondenci (75%) to użytkownicy profesjonalni, a pozostali to hobbyści lub twórcy (25%). Pytania zostały opracowane w taki sposób, by zrozumieć, jak popularne SBC niektórych wiodących światowych producentów są wykorzystywane w profesjonalnych produktach i projektach.

Jak powiedział Romain Soreau, szef Działu Obliczeń Jednopłytowych w firmie Farnell, sukces Raspberry Pi i Arduino jest napędzany przez potężne połączenie wysokiej wydajności, wszechstronności, funkcji i akcesoriów, niskich kosztów i dużej aktywnej społeczności użytkowników, co czyni te platformy bardzo atrakcyjnymi dla inżynierów, którzy chcą rozwijać i wdrażać szeroką gamę aplikacji szybko. Wykorzystanie SBC w prototypowaniu daje inżynierom możliwość znacznego obniżenia kosztów obliczeniowych i szybszego wprowadzania nowych produktów na rynek.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę