elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Najpopularniejszy SBC w zastosowaniach przemysłowych i IoT

Farnell
Reklama
Reklama

Komputery jednopłytkowe są coraz częściej wykorzystywane w różnych aplikacjach przemysłowych oraz w całym Internecie Rzeczy. Największą popularnością wśród osób korzystających z tego typu rozwiązań cieszy się Raspberry Pi, a w czołówce są również Arduino i BeagleBoard.

Wiodące na rynku SBC upraszczają opracowywanie nowych produktów i skracają czas wprowadzania ich na rynek, umożliwiając producentom OEM znacznie szybsze reagowanie na trendy rynkowe. Przeprowadzone ostatnio badanie pokazuje, że połowa ankietowanych profesjonalnych inżynierów używa SBC do zastosowań przemysłowych i Internetu rzeczy (IoT). Raspberry Pi jest najpopularniejszą płytą, a 44% profesjonalnych użytkowników woli ją od innych SBC. Użytkownicy Raspberry Pi są niezwykle lojalni produktowo i rzadziej korzystają z innego SBC niż inżynierowie, którzy woleliby inny produkt. To sprawia, że ​​systemy recyklingu, takie jak ten wprowadzony niedawno przez producenta Sony i innego dystrybutora, firmę Okdo, mają większe znaczenie.

Reklama

SBC są używane na wszystkich etapach opracowywania i produkcji produktu, przy czym 23% respondentów używa SBC do weryfikacji koncepcji, z kolei 35% do prototypowania. Chociaż płyty były również używane w produkcji małoseryjnej, badanie wykazało, że 22% używa tanich SBC w jednostkach produkcyjnych, przy czym około 20% tych produktów jest wytwarzanych w liczbie co najmniej 5 tys. opracowywanie sprzętu testowego i testowanie.

Globalne badanie trwało od marca do maja 2021 r. i zgromadziło prawie 1 500 odpowiedzi od inżynierów, projektantów i producentów pracujących nad rozwiązaniami SBC. Respondenci (75%) to użytkownicy profesjonalni, a pozostali to hobbyści lub twórcy (25%). Pytania zostały opracowane w taki sposób, by zrozumieć, jak popularne SBC niektórych wiodących światowych producentów są wykorzystywane w profesjonalnych produktach i projektach.

Powiązane firmy

Reklama

Jak powiedział Romain Soreau, szef Działu Obliczeń Jednopłytowych w firmie Farnell, sukces Raspberry Pi i Arduino jest napędzany przez potężne połączenie wysokiej wydajności, wszechstronności, funkcji i akcesoriów, niskich kosztów i dużej aktywnej społeczności użytkowników, co czyni te platformy bardzo atrakcyjnymi dla inżynierów, którzy chcą rozwijać i wdrażać szeroką gamę aplikacji szybko. Wykorzystanie SBC w prototypowaniu daje inżynierom możliwość znacznego obniżenia kosztów obliczeniowych i szybszego wprowadzania nowych produktów na rynek.

Źródło: Farnell

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama