elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Moduły monokrystaliczne dominują na rynku

Pixabay
Reklama
Reklama

Na rynku krajowym, według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021", jeszcze do 2018 r. znaczny udział w sprzedaży miały moduły polikrystaliczne. W ostatnich latach sytuacja ta zaczęła się jednak diametralnie zmieniać.

Już w 2019 r. dało się zauważyć trend wzrostu sprzedaży modułów monokrystalicznych. Prognozowano, że moduły te przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się że będzie to aż tak duża przewaga – monokrystaliczne 98%, polikrystaliczne 2%. Okazuje się, że nawet wyższa cena modułów monokrystalicznych nie odstrasza kupujących. Inwestycja w te moduły może być opłacalna chociażby ze względu na lepsze parametry.

Reklama

Moduły monokrystaliczne mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, a co za tym idzie - potrzebują mniej miejsca, więc sprawdzą się idealnie, gdy mamy ograniczoną powierzchnię montażu – dachy domów czy słupy oświetleniowe. Duży wpływ na rozkład sprzedaży na polskim rynku miał również program „Mój Prąd”, gdzie prosumenci decydowali o wyborze modułów. Ich wybór był jednoznaczny: stawiali głównie na jakość i dobre parametry produkty. Należy też uwzględnić także wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinie prosumenta.

Wykres

Pochodzenie modułów fotowoltaicznych ma znaczny wpływ na gospodarkę kraju, jednak znaczna część modułów na polskim rynku pochodzi od producentów zagranicznych, a tylko niewielki udział mają producenci polscy. Największy import odnotowuje się z krajów azjatyckich. Sytuacja na rynku polskim jest zgodna z trendami panującymi na rynku europejskim. Europejska Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej oszacowała, że tylko 4% modułów wytwarza się w Europie. Rosnąca świadomość rynku i poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie fotowoltaiki korzystnie wpływają na podejmowane decyzje w tym temacie, a dane potwierdzają fakt że Polska nadąża za trendami globalnymi.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Reklama

 

 

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama