Moduły monokrystaliczne dominują na rynku

Moduły monokrystaliczne dominują na rynku Pixabay

Na rynku krajowym, według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021", jeszcze do 2018 r. znaczny udział w sprzedaży miały moduły polikrystaliczne. W ostatnich latach sytuacja ta zaczęła się jednak diametralnie zmieniać.

Już w 2019 r. dało się zauważyć trend wzrostu sprzedaży modułów monokrystalicznych. Prognozowano, że moduły te przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się że będzie to aż tak duża przewaga – monokrystaliczne 98%, polikrystaliczne 2%. Okazuje się, że nawet wyższa cena modułów monokrystalicznych nie odstrasza kupujących. Inwestycja w te moduły może być opłacalna chociażby ze względu na lepsze parametry.

Moduły monokrystaliczne mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, a co za tym idzie - potrzebują mniej miejsca, więc sprawdzą się idealnie, gdy mamy ograniczoną powierzchnię montażu – dachy domów czy słupy oświetleniowe. Duży wpływ na rozkład sprzedaży na polskim rynku miał również program „Mój Prąd”, gdzie prosumenci decydowali o wyborze modułów. Ich wybór był jednoznaczny: stawiali głównie na jakość i dobre parametry produkty. Należy też uwzględnić także wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinie prosumenta.

Wykres

Pochodzenie modułów fotowoltaicznych ma znaczny wpływ na gospodarkę kraju, jednak znaczna część modułów na polskim rynku pochodzi od producentów zagranicznych, a tylko niewielki udział mają producenci polscy. Największy import odnotowuje się z krajów azjatyckich. Sytuacja na rynku polskim jest zgodna z trendami panującymi na rynku europejskim. Europejska Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej oszacowała, że tylko 4% modułów wytwarza się w Europie. Rosnąca świadomość rynku i poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie fotowoltaiki korzystnie wpływają na podejmowane decyzje w tym temacie, a dane potwierdzają fakt że Polska nadąża za trendami globalnymi.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

 

 

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę