Mobilne wyposażenie robotyczne

Mobilne wyposażenie robotyczne ROEQ

ROEQ, jeden z wiodących producentów mobilnego wyposażenia robotycznego (MRE), wzmacnia działania w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma uznaje Polskę za jeden z kluczowych rynków Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze robotów mobilnych i wyposażenia robotycznego.

Podczas spotkania prasowego, które odbyło się w Krakowie, Shermine Gotfredsen, global sales director w ROEQ, omówiła segment MRE, przedstawiła rozwiązania ROEQ oraz ich potencjał w zakresie automatyzacji intralogistyki dzięki wykorzystaniu autonomicznych robotów mobilnych (AMR – ang. autonomous mobile robots).

Ze względu na mocny sektor produkcyjny, w tym motoryzacyjny, który szybko adaptuje nowe, mobilne rozwiązania intralogistyczne, Polska, Czechy i Słowacja są największymi dla nas rynkami w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedziała Shermine Gotfredsen.

Reklama

ROEQ wprowadza na rynek rozwiązania umożliwiające firmom automatyzację różnorodnych procesów logistyki wewnętrznej w szybki, łatwy, bezpieczny i efektywny kosztowo sposób. Firma oferuje górne moduły rolkowe i podnośnikowe, wózki i regały, górne moduły do wózków i regałów oraz rozwiązania komunikacyjne i monitorujące. Zostały one zaprojektowane tak, aby uwolnić pełne możliwości systemów AMR dla firm każdej wielkości. Ważne jest, by zrozumieć, że do udanego i bezpiecznego wdrożenia AMR do pracy w rzeczywistych obiektach firmy potrzebują kompatybilnego, standaryzowanego mobilnego sprzętu zrobotyzowanego (MRE) oraz odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli połączyć wszystkie te elementy.

Robot

Przykładowo: moduły rolek górnych ROEQ TR500 Auto i TR1000 Auto z automatycznymi mechanizmami podnoszenia pozwalają największym robotom MiR – MiR600 i MiR1350 o udźwigu odpowiednio 600 kg i 1350 kg – odbierać i dostarczać w fabrykach towary oraz palety na różnych wysokościach, bez udziału człowieka. Z kolei dzięki nowemu modułowi ROEQ TMS-C1500 roboty mobilne MiR 1000 lub MiR1350 po raz pierwszy będą w stanie transportować ładunki ważące nawet 1500 kg.

Reklama

Niezbędnym elementem standaryzowanych systemów MRE firmy ROEQ, i ostatnią warstwą w kompletnym wdrożeniu AMR, jest oprogramowanie ROEQ Assist. Zaprojektowane w celu uproszczenia integracji, zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i usprawnienia konfiguracji oprogramowanie ROEQ Assist ładuje wstępnie zakodowane zadania bezpośrednio do robota MiR. Można je następnie modyfikować w interfejsie MiR. Pozwala to na szybkie i spójne wdrażanie aplikacji do stworzenia stabilnej konfiguracji AMR na obszarze całego zakładu. Co istotne, ROEQ Assist oferuje również wstępnie zdefiniowane zakresy przestrzeni roboczej, aby jeszcze bardziej ułatwić konfigurację systemu robota AMR.

Z kolei GuardCom rozwiązanie wymienione w tegorocznym rankingu Robotics Business Review's RBR50 umożliwia robotom MiR wyposażonym w górne rolki ROEQ komunikację bezpośrednio ze stacjami przenośników w celu zainicjowania transferu towarów pomiędzy robotami mobilnymia przenośnikami. Zastępuje ono kłopotliwe, zależne od Wi-Fi konfiguracje innych firm, eliminując takie elementy jak: czas oczekiwania, błędy i wypadki na stacjach ładunkowych.

Mamy świadomość, że wchodzimy na rynek z długą tradycją tworzenia rozwiązań we własnym zakresie. Jesteśmy jednak pewni, że korzyści takie jak: niski koszt i lepszy zwrot z inwestycji i posiadania, niezawodność, elastyczność oraz łatwa integracja oprogramowania, są kluczowe dla firm. Standardowe, gotowe do użycia rozwiązania pozwalają oszczędzić czas i koszty opracowania, wdrożenia oraz obsługi posprzedażnej. Nasze rozwiązania pozwalają klientom natychmiastowo cieszyć się korzyściami płynącymi ze zwiększenia produktywności, wydajności i bezpieczeństwa systemów AMR – mówi Gotfredsen.

Grafika

Wykorzystanie, a co się z tym wiąże również sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych dynamicznie, rośnie. Szacujemy, że wzrost sprzedaży może wynieść nawet 4050% w najbliższych latach. Firmy produkcyjne, które przekonały się o licznych zaletach tego typu urządzeń decydują się na zwiększenie posiadanej floty urządzeń AMR. Jednocześnie poszukują pasujących do nich modułów rozszerzających możliwości praktycznego zastosowania autonomicznych robotów w zakładach produkcyjnych – mówi Łukasz Mąka, menedżer ds. robotów mobilnych w firmie Astor. – ROEQ to globalna firma oferująca szerokie portfolio najwyższej jakości modułów współpracujących z bardzo popularnymi wśród naszych klientów maszynami MiR. Rozszerzenie naszego portfolio o rozwiązania ROEQ było w tej sytuacji naturalnym wyborem. Moduły tego producenta są łatwe w obsłudze. Ich konfiguracja i integracja z rozwiązaniem MiR jest szybka i prosta. Dzięki temu nasi klienci mogą zmaksymalizować korzyści, które czerpią z użytkowania maszyn AMR.

Według raportu firmy analitycznej Grand ViewResearch globalny rynek AMR będzie rósł w tempie 19,6% od 2020 do 2027 r. Z kolei ABI Research przewiduje, że jego wartość wzrośnie z 800 mln USD w 2020 r. do 49 mld USD w 2030 r.

Źródło: ROEQ

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę