Kompaktowe urządzenia pomiarowe dla wymagających procesów produkcyjnych

Kompaktowe urządzenia pomiarowe dla wymagających procesów Endress+Hauser

W produkcji biofarmaceutyków i kosmetyków nie ma miejsca na kompromisy: wysoka produktywność i efektywność ekonomiczna muszą iść w parze z konsekwentnym przestrzeganiem wymogów higienicznych. W takich warunkach konieczne jest stosowanie właściwych urządzeń pomiarowych, zapewniających odpowiednią jakość pomiarów w specyficznych warunkach pracy. Odpowiedzią na te wymagania jest w przypadku Endress+Hauser seria produktów Compact Line. W jaki sposób wychodzi naprzeciw swoistym wymaganiom branży?

Powiązane firmy

Endress+Hauser Polska

Seria Compact Line składa się z trzech produktów: radarowego przetwornika poziomu Micropilot FMR43 (80 GHz/180 GHz), czujnika ciśnienia Cerabar PMP43 oraz sygnalizatora poziomu Liquiphant FTL43. Wszystkie dedykowane są do aplikacji higienicznych, w których wymagana jest wysoka dokładność pomiaru. Urządzenia te spełniają najwyższe standardy przy niewielkiej przestrzeni montażowej.

Charakterystyczne dla branż biotechnologicznej i farmaceutycznej powiększanie skali procesów od fazy opracowania procesu do produkcji cGMP wiąże się z przechodzeniem przez wiele różnych etapów w wielu różnych naczyniach – od małych do dużych zbiorników – oraz ciągle zmieniającymi się i rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi technologii pomiaru. Wynika to z zachodzących w procesach zmian temperatury, ciśnienia, parametrów dielektrycznych, przewodności, lepkości lub gęstości medium. Na to wszystko przygotowane są urządzenia serii Compact Line, których części wchodzące w kontakt z medium procesowym wykonane są w technologii w pełni bezszczelinowej, zgodnej ze standardami ASME BPE. Posiadają przy tym możliwość nawet długotrwałej sterylizacji parą (SIP) i czyszczenia CIP, charakteryzując się jednocześnie nienaruszalnością parametrów konfiguracyjnych i krytycznych parametrów procesu, które można zablokować przed przypadkową zmianą.

Główną przewagą konkurencyjną, tak w produkcji nowego przeciwciała, jak i produktu kosmetycznego, jest krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. W całym cyklu produkt jest poddawany różnym procesom w naczyniach o różnej wielkości i o różnych wymaganiach. Zastosowanie tego samego typu przyrządu pomiarowego na różnych etapach prac rozwojowych, od małej do dużej skali, zapewnia oszczędność czasu i kosztów – wyjaśnia Bartosz Fras, Product Manager Level z Endress+Hauser Polska.Urządzenia z serii Compact Line mogą być stosowane zarówno w małych zbiornikach magazynowych i procesowych, jak i w dużych zbiornikach oraz silosach. Kompaktowa konstrukcja pozwala na ich wykorzystywanie nawet w małych skidach i modułach pomiarowych, a to z kolei przekłada się na łatwiejszą standaryzację, zwiększenie spójności pomiarów, efektywność kosztową oraz ułatwienia w konserwacji.

Jak na nowoczesne urządzenia przystało, produkty z serii Compact Line są kompatybilne z innowacyjnymi rozwiązaniami takimi jak Heartbeat Technology, która umożliwia wykonanie identyfikowalnej i udokumentowanej weryfikacji. Może być ona przeprowadzana bezpośrednio w punkcie pomiarowym bez przerywania procesu. To wszystko oznacza, że operatorzy instalacji mają wgląd w przebieg procesu i funkcjonowanie urządzeń pomiarowych.

Niezależnie od technologii pomiaru, obsługa urządzeń jest prosta i oparta na jednolitej koncepcji, co zapewnia oszczędność czasu i kosztów szkoleń. Kolorowy ekran jest bardzo czytelny i pozwala na łatwą, intuicyjną obsługę poprzez dotyk, a interaktywne kreatory upraszczają uruchomienie i serwis.

Wraz z produktami serii Compact Line dostarczana jest pełna dokumentacja, pozwalająca na szybką integrację z systemami GMP: świadectwa materiałowe, deklaracje zgodności FDA i Farmakopei USA dla klasy VI, świadectwo chropowatości powierzchni, testy na zawartość ferrytu delta, dokumentacja cGMP, certyfikaty 3-A i EHEDG.

Wysokie parametry metrologiczne i kompaktowa, w pełni higieniczna konstrukcja – to dwie główne zalety urządzeń z serii Compact Line. Dzięki temu zapewniają one najwyższe bezpieczeństwo produktów i procesów realizowanych w bardzo wrażliwych na jakość pomiarów i ściśle regulowanych branżach: biotechnologicznej i farmaceutycznej.

Źródło: Endress+Hauser

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę