Kolejna stacja 110/15kV w warszawskiej sieci Stoen Operator

Kolejna stacja 110/15kV w warszawskiej sieci Stoen Operator Stoen Operator

Zgodnie z planami inwestycyjnymi przyjętymi na 2023 rok Stoen Operator, dostawca energii elektrycznej do ponad miliona klientów w Warszawie i okolicach, uruchamia stację RPZ Krakowska na napięciu 110kV.

Dzięki nakładom w wysokości ponad 500 mln zł przeznaczonym na tegoroczne inwestycje energetyczne możemy z sukcesem realizować naszą strategię rozwoju sieci i infrastruktury dystrybucyjnej Warszawy – mówi Leszek Bitner, Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator.

Realizowane plany inwestycyjne spółki zakładały m.in. intensywne prace w obszarze budowy nowych linii dystrybucyjnych wysokiego napięcia na terenie stolicy i okolic. W ramach tych działań Stoen Operator włącza do sieci 110kV kolejny obiekt RPZ, zlokalizowany przy ul. Krakowskiej.

Uruchomienie stacji RPZ Krakowska na napięciu 110 kV jest następnym etapem dużego, kompleksowego zadania poprawy zasilania południowo-zachodniej części Warszawy – tłumaczy Leszek Bitner. – Aby zrealizować to założenie budujemy m. in. ciąg liniowych EC Siekierki – GPZ Mory za pomocą linii kablowej 110kV o dużej przepustowości. Obecny etap polega na połączeniu stacji RPZ Wiktoryn z RPZ Krakowska dwutorową linią WN o długości ok. 4 km. Tym samym zasilana z sieci wysokiego napięcia stacja RPZ Krakowska tworzy potencjał dla poprawy parametrów oraz zwiększenia dostawy energii elektrycznej dla odbiorców Stoen Operator na tym obszarze. 

Potrzeby energetyczne Warszawy

Unijna i krajowa polityka klimatyczna konfrontuje polskie miasta z wyzwaniem związanym nie tylko ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także z dekarbonizacją i rozwojem OZE. Wiele ze zmian w tym sektorze wymuszają sami konsumenci energii elektrycznej, ale stołeczny OSD musi także swoimi planami wybiegać w przyszłość.

Warszawski węzeł energetyczny będzie się rozbudowywał, dlatego bilans dostaw do sieci powinien ulegać zmianie. Szczytowe zapotrzebowanie sieci stolicy stale rośnie i według prognoz do 2030 roku ulegnie niemal podwojeniu. Wynika to z intensywnego rozwoju miasta i gmin ościennych, rozbudowujących się centrów logistyki i przetwarzania danych, a także zyskujących na popularności obszarach eMobility i pomp ciepła – zauważa Leszek Bitner.

Rosnący popyt na energię elektryczną w Warszawie stawia Stoen Operator wobec potrzeby intensyfikacji działań inwestycyjnych i realizacji kolejnych projektów w zakresie rozwoju sieci dystrybucyjnej spółki. Stołeczny OSD konsekwentnie wdraża zaplanowane projekty i wykorzystuje w nich najnowsze technologie, dzięki którym będzie mógł sprostać wyzwaniom przyszłych odbiorców energii elektrycznej.

Źródło: Stoen Operator 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę