Kolejna stacja 110/15kV w warszawskiej sieci Stoen Operator
Zgodnie z planami inwestycyjnymi przyjętymi na 2023 rok Stoen Operator, dostawca energii elektrycznej do ponad miliona klientów w Warszawie i okolicach, uruchamia stację RPZ Krakowska na napięciu 110kV.
– Dzięki nakładom w wysokości ponad 500 mln zł przeznaczonym na tegoroczne inwestycje energetyczne możemy z sukcesem realizować naszą strategię rozwoju sieci i infrastruktury dystrybucyjnej Warszawy – mówi Leszek Bitner, Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator.
Realizowane plany inwestycyjne spółki zakładały m.in. intensywne prace w obszarze budowy nowych linii dystrybucyjnych wysokiego napięcia na terenie stolicy i okolic. W ramach tych działań Stoen Operator włącza do sieci 110kV kolejny obiekt RPZ, zlokalizowany przy ul. Krakowskiej.
– Uruchomienie stacji RPZ Krakowska na napięciu 110 kV jest następnym etapem dużego, kompleksowego zadania poprawy zasilania południowo-zachodniej części Warszawy – tłumaczy Leszek Bitner. – Aby zrealizować to założenie budujemy m. in. ciąg liniowych EC Siekierki – GPZ Mory za pomocą linii kablowej 110kV o dużej przepustowości. Obecny etap polega na połączeniu stacji RPZ Wiktoryn z RPZ Krakowska dwutorową linią WN o długości ok. 4 km. Tym samym zasilana z sieci wysokiego napięcia stacja RPZ Krakowska tworzy potencjał dla poprawy parametrów oraz zwiększenia dostawy energii elektrycznej dla odbiorców Stoen Operator na tym obszarze.
Potrzeby energetyczne Warszawy
Unijna i krajowa polityka klimatyczna konfrontuje polskie miasta z wyzwaniem związanym nie tylko ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także z dekarbonizacją i rozwojem OZE. Wiele ze zmian w tym sektorze wymuszają sami konsumenci energii elektrycznej, ale stołeczny OSD musi także swoimi planami wybiegać w przyszłość.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Warszawski węzeł energetyczny będzie się rozbudowywał, dlatego bilans dostaw do sieci powinien ulegać zmianie. Szczytowe zapotrzebowanie sieci stolicy stale rośnie i według prognoz do 2030 roku ulegnie niemal podwojeniu. Wynika to z intensywnego rozwoju miasta i gmin ościennych, rozbudowujących się centrów logistyki i przetwarzania danych, a także zyskujących na popularności obszarach eMobility i pomp ciepła – zauważa Leszek Bitner.
Rosnący popyt na energię elektryczną w Warszawie stawia Stoen Operator wobec potrzeby intensyfikacji działań inwestycyjnych i realizacji kolejnych projektów w zakresie rozwoju sieci dystrybucyjnej spółki. Stołeczny OSD konsekwentnie wdraża zaplanowane projekty i wykorzystuje w nich najnowsze technologie, dzięki którym będzie mógł sprostać wyzwaniom przyszłych odbiorców energii elektrycznej.
Źródło: Stoen Operator