Jednopłytkowe komputery BeagleConnect i BeaglePlay w ofercie Farnell

Jednopłytkowe komputery BeagleBoard w ofercie Farnell Farnell

Najnowsze komputery jednopłytkowe (SBC) BeagleBoard upraszczają i skracają czas potrzebny na tworzenie kodu mikrokontrolera przez użytkowników i oferują szybkie prototypowanie bez okablowania

BeaglePlay to oparty na kodzie otwartego źródła komputer jednopłytkowy (SBC), który został zaprojektowany tak, aby uprościć proces dodawania czujników, siłowników, wskaźników, interfejsów człowiek–maszyna i modułów łączności do niezawodnego systemu wbudowanego. 

Jednopłytkowe komputery BeagleConnect i BeaglePlay w ofercie Farnell zdjęcie w treści artykułu

Interfejsy i moc obliczeniowa BeaglePlay sprawiają, że jest to rozwiązanie idealne do wspierania różnych systemów. Ma wbudowany moduł łączności przewodowej i bezprzewodowej, w tym innowacyjne opcje jednoparowego Ethernetu i łączności bezprzewodowej sub-GHz, co pozwala na łączenie na szeroką skalę czujników i systemów do prototypowania z tysiącami opcji. Jest to doskonały wybór dla początkujących użytkowników, którzy chcą dysponować uproszczoną wersją systemu Linux, nadającą się do rozwijania bez konieczności uczenia się czytania schematów.     

BeaglePlay może być wykorzystywany w różnych zastosowaniach, między innymi: automatyzacja handlu detalicznego i punktów sprzedaży, analityka wizyjna, sprzęt medyczny, inteligentne budynki i sztuczna inteligencja na obrzeżach sieci. 

Kluczowa charakterystyka obejmuje:

 • Potężny 64-bitowy, czterordzeniowy procesor 
 • Złącze HDMI typu A obsługujące rozdzielczość Full-HD/1080P z 24-bitowym RGB
 • Innowacyjne opcje łączności, w tym Wi-Fi, Gigabit Ethernet, łączność bezprzewodowa sub-GHz oraz jednoparowa sieć Ethernet z funkcją Power-Over-Data-Line. 
 • Kompatybilność z tysiącami dostępnych na rynku dodatków i dostosowanym obrazem systemu Debian Linux; co przekłada się na łatwość rozbudowy oraz dopasowania do potrzeb użytkownika dzięki dołączonym przewodom do podłączenia kamer i ekranów dotykowych oraz gniazdu do podłączenia zegara czasu rzeczywistego zasilanego baterią.
 • Idealny do projektowania interfejsów człowiek–maszyna (HMI). 
 • Konkurencyjna cena i przyjazna konstrukcja zapewniają użytkownikom pozytywne doświadczenia projektowe.

BeaglePlay jest również przydatną platformą do tworzenia aplikacji opartych na Zephyr dla BeagleConnect Freedom.

BeagleConnect Freedom jest otwartą platformą bezprzewodową stworzoną przez BeagleBoard na bazie mikrokontrolera TI CC1352P7, który obsługuje protokoły bezprzewodowe 2,4 GHz oraz dalekiego zasięgu i niskiego poboru mocy sub-1 GHz. 

Jednopłytkowe komputery BeagleConnect i BeaglePlay w ofercie Farnell zdjęcie w treści artykułu

BeagleConnect Freedom obejmuje:

 • Szybkie tworzenie prototypów aplikacji Internetu Rzeczy (IoT), przyspieszone przez kompatybilność sprzętową z ponad tysiącem dodatkowych czujników, siłowników i wskaźników mikroBUS oraz dodatkowe opcje łączności oraz przechowywania danych.
 • Wsparcie programowe z wykorzystaniem skalowalnego i modułowego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego Zephyr, co pozwala programistom dostosować rozwiązanie do ich specyficznych potrzeb. 
 • Zawiera MSP430F5503 dla funkcji USB-to-UART, czujnik temperatury i wilgotności, czujnik światła, układ pamięci SPI flash, ładowarkę baterii, brzęczyk, diody LED oraz złącza JTAG, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem na potrzeby rozwoju i prototypowania rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT).
 • Mikrokontroler (MCU) TI CC1352P7 zawiera procesor Arm Cortex-M4F 48 MHz, 704 kB pamięci flash, 256 kB pamięci ROM, 8 kB pamięci podręcznej SRAM, 144 kB pamięci SRAM o bardzo niskim współczynniku upływu oraz możliwość aktualizacji przez Internet (OTA). Ten mikrokontroler zapewnia elastyczną obsługę wielu różnych protokołów i pasm, dzięki czemu nadaje się do wielu różnych zastosowań komunikacyjnych.
 • Szybkie prototypowanie bez okablowania, z wykorzystaniem standardu mikroBUS, który oferuje elastyczność w łączeniu z niemal każdym typowym czujnikiem lub wskaźnikiem, przy czym dostępne są setki urządzeń.
 • Możliwe jest pełne dostosowanie do potrzeb użytkownika.

BeagleConnect Freedom usprawnia proces szybkiego prototypowania, eliminując konieczność tworzenia kodu mikrokontrolera lub używania sterowników przestrzeni użytkownika. Dzięki sterownikom jądra systemu BeaglePlay i kodowi pomocniczemu nie ma potrzeby wycinania oraz wklejania przykładów interfejsów czujników. Jądro systemu Linux jest dostatecznie inteligentne na potrzeby niezbędnej interakcji z różnymi urządzeniami zewnętrznymi, więc użytkownicy nie muszą polegać na obszernych bibliotekach kodu mikrokontrolerów. Użytkownicy mogą zintegrować dużą liczbę urządzeń bez pisania jakiegokolwiek kodu, a nawet jeśli to konieczne, wymagany kod automatyzacji może być prosty. Użytkownicy mogą poświęcić mniej czasu na pisanie skomplikowanego kodu, a więcej na testowanie swoich pomysłów.

Utrzymanie BeagleConnect jest uproszczone, ponieważ baza kodu oprogramowania nie jest dostosowana do żadnej konkretnej konfiguracji sieci urządzeń. Oznacza to, że z wszelkich ulepszeń wprowadzonych do bazy kodu mogą korzystać wszyscy użytkownicy. Co więcej, kod źródłowy oprogramowania BeagleConnect jest przekazywany do wcześniejszych komponentów projektu Zephyr, co zwiększa liczbę użytkowników i daje większe szanse na wykrycie czy rozwiązanie problemów lub błędów.

Z przyjemnością ogłaszamy globalną dostępność dwóch nowych płytek od Beagleboard. Płytki zostały zaprojektowane tak, aby były przystępne cenowo a także aby umożliwiały hobbystom, nauczycielom i profesjonalistom eksperymentowanie oraz tworzenie szerokiej gamy projektów elektronicznych — od prostych czujników i wyświetlaczy LED po złożone systemy robotyki czy Internetu Rzeczy (IoT) – powiedział Romain Soreau, head of single board computing w Farnell.

Te konkurencyjne cenowo nowości zwiastują nową erę produktywności dla początkujących i doświadczonych programistów, którzy będą mogli korzystać z szybkości oraz elastyczności BeagleConnect Freedom i BeaglePlay bez konieczności pisania kodu linijka po linijce – dodaje Christine Long, executive director BeagleBoard.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę