Jednonogi robot inspirowany wiewiórką

Jednonogi robot inspirowany wiewiórką UC Berkeley photo by Stephen McNally

Inżynierowie z różnych stron świata zaprojektowali już roboty, które pełzają, pływają, latają, a nawet ślizgają się jak wąż, ale żaden z nich nie dorównuje wiewiórce z University of California.

Biolodzy i inżynierowie z University of California w Berkeley połączyli siły, żeby stworzyć coś, czego jeszcze nie było, czyli robota inspirowanego wiewiórką. To innowacyjny pomysł, który stanowił niemałe wyzwanie.  

— Roboty, które mamy teraz, są dobre, ale jak przenieść je na wyższy poziom? Jak sprawić, by roboty poruszały się w trudnym środowisku w katastrofie, w której masz rury, belki i przewody? Wiewiórki mogłyby to zrobić, bez problemu. Roboty nie potrafią tego zrobić — powiedział Robert Full, profesor biologii na University of California, Berkeley. 

Na podstawie badań nad aerodynamiką skoków i lądowań wiewiórek naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zaprojektowali skaczącego robota Salto, który potrafi lądować na imitacji gałęzi. Jednonogi robot może skakać na wysokość ponad metra, a to nawet trzykrotnie więcej od jego wysokości. Dodatkowo Salto jest w stanie odbijać się od ścian. 

Robotyczna wiewiórka posiada napędzane koło zamachowe, które pomaga jej zachować równowagę. Dodanie takiego sposobu na odwrócenie kierunku obrotów silnika umożliwia jej także hamowanie podczas lądowania na gałęzi. To duży krok naprzód w projektowaniu zwinniejszych robotów, bo te, które powstały do tej pory nie posiadają tak dopracowanej zdolności do stabilizacji dynamicznych lądowań na gałęziach.

Źródło: University of California, Berkeley (UCB)  

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę