Jaka ma być inteligentna fabryka?

Pixabay

Wiele fabryk stosuje już rozwiązania z kategorii Przemysłu 4.0. Dzięki systemowi sterowania PSS 4000 firmy Pilz, jak wyjaśnia Natalia Klimczyk, specjalista ds. marketingu i komunikacji w Pilz Polska, można zapewnić bezpieczne wsprowadzanie nowoczesnych technologii na rynek produkcji.

Jakie kluczowe wymagania musi spełniać tzw. inteligentna fabryka?

Ideą platformy Industry 4.0 jest stworzenie systemów sterowania zdolnych do zarządzania danymi pochodzącymi z rozproszonych urządzeń w sposób scentralizowany i przyjazny dla użytkownika. W inteligentnej fabryce przyszłości zabezpieczenia będą musiały zapewnić nie tylko ochronę człowieka i maszyny, ale także niezbędną elastyczność i dyspozycyjność procesu produkcyjnego, co wymagać będzie zupełnie innego podejścia do bezpieczeństwa i ochrony danych produkcyjnych. Wzrasta poziom złożoności instalacji oraz liczba urządzeń współpracujących ze sobą w ramach różnych sieci, a ich poprawna praca jest kluczem do osiągnięcia jak największej wydajności. Skutkiem zdecentralizowania wszystkich funkcji jest wzrost zapotrzebowania na zapewnienie bezpieczeństwa komunikacji, gdzie w równej mierze uwzględnione są aspekty bezpieczeństwa maszyn, jak i wymagania dotyczące ochrony danych produkcyjnych. Niezbędnymi elementami sieci przyszłości będą otwarty standard OPC UA i technologia TSN – na poziomie sterowania i magistrali Fieldbus oraz moduł IO-Link na poziomie czujników.

W fabryce przyszłości każda maszyna, każdy odcinek instalacji i każdy produkt zostaną zintegrowane, a wszystkie wymagane dane dostępne będą w czasie rzeczywistym i w miejscu, gdzie będą potrzebne. Dane cyfrowe i ich efektywna wymiana będą miały decydujący wpływ na procesy produkcji i będą stanowiły realną wartość w łańcuchu procesów.

Jakie rozwiązania z Państwa oferty wpisują się najlepiej w tematykę smart factory?

System sterowania PSS 4000 firmy Pilz umożliwia zarządzanie wszystkimi zmiennymi procesu – w tym funkcjami bezpieczeństwa – w całkowitym oderwaniu od uwarunkowań sprzętowych. Wszystkie zmienne są automatycznie dostępne dla wszystkich systemów sterowania w systemie automatyzacji rozproszonej.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę