Jak sztuczna inteligencja może pomóc zwalczyć koronawirusa

Pixabay

Dopóki koronawirus swoje największe ognisko miał w Chinach, czuliśmy się w Europie bezpieczni. Obecnie pandemia ogarnęła cały świat, wymuszając kwarantanny w kolejnych rejonach, i sieje panikę w coraz szerszych grupach społecznych. W walce z wirusem Covid-19 ma pomóc nowoczesna technologia.

Większość państw współpracuje już od jakiegoś czasu nad rozwiązaniem tej pandemii. Korzystając z dóbr technologicznych, będziemy w stanie dużo skuteczniej zahamować rozprzestrzenianie się epidemii. W tej walce dużą rolę do odegrania będą miały rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji?

1. Pomoc w szybkiej diagnozie choroby

Wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na błyskawiczną analizę obrazów tomografii komputerowej. Takie rozwiązanie zostało wdrożone przez firmę Alibaba w Wuhan, gdzie w szczycie przyrostu zachorowań szpitale miały ogromny problem z liczbą pacjentów oczekujących na diagnozę. Skuteczność tej formy detekcji wynosi 96%, zajmuje niecałe 20 sekund, podczas gdy człowiekowi ten proces może zająć do 15 min (średnio 300 skanów do analizy).

2. Rozpoznawanie potencjalnych zakażonych

Zaraz po wybuchu epidemii do tzw. „Surveillance System”, czyli nadzoru wizyjnego, wdrożony został algorytm rozpoznający temperaturę ciała człowieka, który w zestawieniu z oprogramowaniem SenseTime pozwala określić z dużym prawdopodobieństwem, czy dana osoba jest zainfekowana wirusem. Wdrożono również system monitoringu zwany Health Code, który przy wykorzystaniu Big Data jest w stanie sprawdzić ryzyko zakażenia wirusem indywidualnych osób, bazując na danych historycznych wykorzystywanych środków transportu czy przebywaniu w miejscach o dużym ryzyku zakażenia wirusem. Na podstawie powyższych danych mieszkańcom przyporządkowywany jest kolor (czerwony, żółty lub zielony). Do swojego statusu każda z osób ma dostęp przez aplikację WeChat lub Alipay. W ten sposób określane jest też, czy dana osoba może przebywać w strefach dostępnych publicznie, czy też ma być poddana kwarantannie.

3. Identyfikacja, śledzenie i prognozowanie

Im lepiej możemy śledzić rozwój epidemii, tym lepiej możemy walczyć z wirusem. Sztuczna inteligencja pomaga w tej kwestii, śledząc pojawienie się wpisów o koronawirusie w newsach na lokalnych stronach informacyjnych, platformach społecznościowych i oficjalnych stronach rządowych. Przykładem może być algorytm opracowany przez firmę BlueDot, który powiadomił o ryzyku wystąpienia epidemii wiele dni przed pojawieniem się informacji ze strony Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób WHO.

4. Opracowanie leku

W ostatnim czasie algorytmy sztucznej inteligencji znajdują zastosowanie i w tej dziedzinie. Dzięki AI firmy farmaceutyczne otrzymują informacje na temat budowy wirusa, które są niezbędne do opracowania skutecznych leków. Już po kilku tygodniach od wybuchu epidemii w Chinach na podstawie zebranych danych algorytmy sztucznej inteligencji jednej z firm wskazały leki, które wykazują największe prawdopodobieństwo uleczenia chorych osób. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda z pomocą AI pracują obecnie nad schematem zachowania białka wirusowego, bazując na tzw. "crowdsourcing", czyli mocy obliczeniowej udostępnionej przez komputery osób prywatnych. Proces ten wymaga nadzwyczaj wydajnego przetwarzania równoległego, które jest możliwe właśnie dzięki "crowdsourcing". Każdy z nas dzisiaj ma możliwość przyczynić się do zwalczenia koronawirusa.

To tylko kilka z wielu przykładów, gdzie zastosowanie znajdują algorytmy sztucznej inteligencji. Do wdrażania skomplikowanych algorytmów potrzebne są platformy sprzętowe (komputery przemysłowe), które sprostają specyficznym wymogom procesowania danych oraz będą wstanie działać równolegle i wydajnie w mocno rozproszonej architekturze.

Źródło: Elmatic

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę