Jak skuteczna dystrybucja pomaga radzić sobie z globalnymi wyzwaniami

Jak skuteczna dystrybucja pomaga radzić sobie z wyzwaniami PEI-Genesis

Firmy na całym świecie są stale narażone na poważne zakłócenia z powodu problemów, na które nie mają wpływu, takich jak światowa pandemia, brexit czy też wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Jednak pomimo tych niespokojnych czasów jest kilka rzeczy, które przedsiębiorstwa mogą zrobić, żeby chronić się przed chaosem.  Jak utrzymać sprawną sieć dystrybucji złączy elektrycznych pomimo wszystkich obecnych wyzwań globalnych i powodowanych przez nie zakłóceń?

Złącza elektryczne są krytycznym komponentem w większości głównych sektorów branżowych, od lotnictwa i obrony po sektor ochrony zdrowia i urządzeń medycznych, a nawet naftowy i gazowy. Dlatego jest istotne, aby dostawcy złączy byli w stanie utrzymać dostawy części niezależnie od obecnej sytuacji na świecie, inaczej w rezultacie ucierpi większość głównych gałęzi przemysłu.

Naturalnie kwestie geopolityczne pozostają poza kontrolą indywidualnych przedsiębiorstw, a jednak wpływają one silnie na ich działalność. Czy to konflikty w Europie i na Bliskim Wschodzie, zakłócenia w handlu w następstwie istotnych wydarzeń, takich jak brexit, czy też zmiana polityki rządu po wyborach, ważne momenty geopolityczne mają znaczący wpływ na globalne łańcuchy dostaw. Także rynek złączy elektrycznych nie jest odporny na to zjawisko.

Jednak mimo chaosu jest kilka rzeczy, które przedsiębiorstwa mogą zrobić, aby złagodzić zakłócenia i zapewnić sobie stabilność operacyjną.

Zarządzanie zapasami

Pierwsze, co firma może zrobić, aby chronić swoją działalność przed zakłóceniami łańcucha dostaw, to utrzymywać strategiczne zapasy niezbędnych złączy. Oznacza to, że w razie awarii systemu naprawy można wykonywać szybko i skutecznie, bez potrzeby oczekiwania w przypadku długich terminów realizacji zamówień powodowanych przez globalne kwestie geopolityczne będące poza kontrolą przedsiębiorstwa.

Pięć czy dziesięć lat temu firmy stosowały popularną strategię just-in-time (JIT) – „dokładnie na czas”, w ramach której dostosowywano zamówienia materiałów od różnych dostawców do harmonogramów produkcji w celu zmniejszenia potrzebnych zapasów i związanych z nimi kosztów magazynowania.

Jest teraz jednak jasne, że firmy powinny zmienić podejście JIT na model just-in-case (JIC) – „na wszelki wypadek”. Strategie JIC pomagają zapewnić ciągłą dostępność części mimo zakłóceń łańcucha dostaw, dzięki czemu firmy mogą stabilnie prowadzić działalność bez przestojów nawet w przypadku wydłużających się terminów dostaw części.

Dywersyfikacja części

Kolejnym krokiem jest przygotowanie przez firmy planów awaryjnych na wypadek, gdyby zaopatrywanie się w komponenty elektryczne, takie jak złącza, u danego producenta stało się trudne w następstwie takich problemów. Oznacza to, że jeśli zakłócenia dotkną dany region lub określonego dostawcę, firma musi mieć przygotowane rozwiązania zastępcze, by móc zminimalizować opóźnienia i utrzymać systemy w ruchu.

Firma PEI-Genesis może być w tym pomocna, gdyż dostarcza złącza większości głównych producentów, w tym Amphenol, ITT Cannon, Nicomatic i Positronic, a także ma własną markę złączy Sure-Seal. Dzięki temu może zawsze pomóc klientom, zapewniając odpowiednie złącze do danego zadania niezależnie od sytuacji produkcyjnej indywidualnych dostawców.

Jak skuteczna dystrybucja pomaga radzić sobie z globalnymi wyzwaniami zdjęcie w treści artykułu

Lokalne dostawy i wsparcie

Ostatnia wskazówka dotyczy tego, że współpraca z dostawcami dysponującymi globalną siecią dostaw pomaga zminimalizować zakłócenia, bo w takim przypadku komponenty można pozyskiwać lokalnie, bez ograniczeń związanych z globalnymi warunkami transportowymi. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż od czasu pandemii koronawirusa czas transportu z Chin wydłużył się ponad dwukrotnie i na dostawę produktów z Chin czeka się w Europie często kilka miesięcy.

Ponadto w preferencjach zakupowych na świecie zaszła w ostatnich latach zmiana i większość firm woli teraz zaopatrywać się w części u lokalnych dostawców, skracając czas oczekiwania na dostawę i zmniejszając koszty transportu oraz zapewniając sobie w razie potrzeby lepszy dostęp do wsparcia. Jest to szczególnie widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie prezydent Biden wprowadził plan „Made in America”, oferując firmom zachęty finansowe za zakupy w Ameryce.

PEI-Genesis posiada zakłady w Southampton w Wielkiej Brytanii, w Filadelfii w USA oraz w Zhuhai w Chinach i dlatego jest w stanie zapewnić dostawy złączy elektrycznych oraz wsparcie techniczne w całej Europie, Ameryce i Azji tak szybko, jak to możliwe. Oprócz tego w ostatnich latach zainwestowaliśmy znaczne środki w zapasy złączy, w związku z czym wartość złączy w naszych magazynach przewyższa obecnie nasze zapasy sprzed dwóch lat o ponad 10 mln dolarów. Na przykład mamy największe na świecie zapasy złączy D-Sub. Pomaga nam to wypełniać nasze zobowiązanie realizacji dostaw w ciągu 48 godzin niezależnie od rodzaju zamówionego złącza.

Źródło: PEI-Genesis

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę