Inteligentne czujniki Bosch oparte na AI
Oprogramowanie i sztuczna inteligencja (AI) już teraz kształtują naszą codzienność. W przyszłości będą jednak kluczowymi technologiami. Bosch szybko dostrzegł potencjał inteligentnego oprogramowania oraz usług: dziś każdy produkt firmy jest wyposażony w AI lub był produkowany z jej pomocą.
Inteligentne czujniki Bosch
Inteligentne sensory są przykładem tego, jak innowacje oparte na AI zmieniają sposób, w jaki ludzie korzystają z nowych technologii. Czujniki mikroelektromechaniczne (MEMS) od Bosch, wyposażone w oprogramowanie i sztuczną inteligencję, można znaleźć we wszystkich obszarach naszego codziennego życia: w smartfonach, rowerach elektrycznych, urządzeniach do monitorowania aktywności fizycznej czy samochodach. Potrafią automatycznie przełączać orientację wyświetlacza z pionowej na poziomą, liczyć kroki czy sterować poduszkami powietrznymi w pojazdach.
Nowoczesne czujniki MEMS są wyposażone w zintegrowany mikroprocesor i działają na niezależnym oprogramowaniu. Bez nich nie moglibyśmy korzystać z funkcji, których używamy na co dzień – mowa np. o „wybudzaniu” wyświetlacza smartfona czy aktywowaniu asystenta głosowego za pomocą słuchawek bezprzewodowych. Inteligentne czujniki rejestrują takie dane jak przyspieszenie, obroty czy temperatura i wykorzystują oprogramowanie Bosch do przetwarzania ich bezpośrednio we wbudowanym mikroprocesorze. Oznacza to, że cała ich funkcjonalność mieści się w kompaktowej obudowie.
Bosch produkuje najmniejszy na świecie czujnik, który mierzy zaledwie 0,8 x 1,2 mm, co czyni go niewiele większym od ziarnka piasku. Kolejną zaletą jest to, że czujniki ze zintegrowanym mikroprocesorem pobierają zauważalnie mniej energii z baterii smartfona lub smartwatcha. Na przykład do funkcji „wybudzania” układ czujnika potrzebuje tylko własnego mikroprocesora, a ponieważ może to zrobić bez centralnego komputera urządzenia, wydłuża to czas pracy jego baterii.
Miliardy czujników Bosch na rynku
AI wynosi inteligentne czujniki MEMS na wyższy poziom: Bosch posiada w swojej ofercie czujniki ze zintegrowanym samouczącym się oprogramowaniem AI, przeznaczone na przykład do urządzeń monitorujących aktywność fizyczną. Sztuczna inteligencja rozpoznaje ruchy i uczy się każdej powtarzalnej aktywności. Może również dostarczać użytkownikom jakościowych informacji na temat tego, jak dobrze wykonali swoje ćwiczenia. Sztuczna inteligencja działa bezpośrednio na czujniku; nie jest wymagane połączenie z chmurą lub inteligentnym urządzeniem. Wszystkie dane pozostają prywatne, a aktywność można stale rejestrować i analizować bez połączenia z Internetem.
Motoryzacja, dom, zdrowie – oprogramowanie Bosch w każdym obszarze życia
Bosch od dawna dostarcza oprogramowanie dla sektora mobilności. Niedawno firma opracowała funkcję, która sprawia, że samochody mogą hamować płynniej, bez gwałtownych szarpnięć. Takie rozwiązanie szczególnie doceniają nie tylko kierowcy, ale także pasażerowie cierpiący na chorobę lokomocyjną.
– Nikt nie rozumie oczekiwań i potrzeb branży motoryzacyjnej tak kompleksowo, jak Bosch – powiedział na targach CES 2025 Paul Thomas, prezes Bosch w Ameryce Północnej. – Dzięki naszej specjalistycznej wiedzy w zakresie oprogramowania dla mobilności, jesteśmy doskonałym partnerem dla największych światowych graczy technologicznych.
W Bosch sztuczna inteligencja już od lat odgrywa ważną rolę w tworzeniu rozwiązań z zakresu zautomatyzowanej jazdy. Przykładem jest produkowana od 2019 roku kamera wielofunkcyjna MPC3, która może niezawodnie rozpoznawać obiekty i osoby, a także rozróżniać drogę od krawędzi jezdni, utrzymując samochód bezpiecznie na swoim pasie. Kamera łączy konwencjonalne algorytmy przetwarzania obrazu ze sztuczną inteligencją – dzięki temu w pełni rozumie to, co rejestruje.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Co więcej, Bosch bada, w jaki sposób można wykorzystać generatywną sztuczną inteligencję do dalszego ulepszania funkcji zautomatyzowanej jazdy. Oczekuje się, że technologia ta umożliwi pojazdom ocenę sytuacji i odpowiednią reakcję, a tym samym zapewni użytkownikom dróg jeszcze większe bezpieczeństwo. W przyszłości generatywna sztuczna inteligencja może przyczynić się do szybszego doskonalenia funkcji jazdy zautomatyzowanej, co ograniczy liczbę kilometrów testowych potrzebnych do dopuszczenia takich rozwiązań do użytku. Poprzez uwzględnienie warunków panujących na drodze, generatywna sztuczna inteligencja będzie w stanie szybko dostosować sposób jazdy. Innymi słowy, systemy można szkolić na przykład pod kątem opadów śniegu bez konieczności czekania, aż ten rzeczywiście pojawi się na jezdni.
CES 2025: sztuczna inteligencja w produktach Bosch
Bosch zaprezentował również inteligentne produkty, które poprawiają jakość życia w domu i w pracy:
- Inteligentne łóżeczko Bosch Revol – monitorujące parametry życiowe dziecka i automatycznie kołyszące malucha, gdy ma trudności z zaśnięciem. Łóżeczko zostało wyróżnione nagrodą CES Innovation Award.
- Piekarnik Bosch Series 8 – rozpoznający potrawy za pomocą kamer i AI, automatycznie ustawiający optymalne parametry pieczenia.
- System Battery Lock – chroniący akumulatory rowerów elektrycznych przed kradzieżą z wykorzystaniem AI i smartfona.
Źródło: Bosch