Internet Rzeczy – więcej szans niż zagrożeń
Rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT), w tym jego przemysłowej odmiany (IIoT), zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność w sferze biznesowo-przemysłowej. I to bez względu na branżę, w jakiej funkcjonuje przedsiębiorstwo, profil jego działalności czy wielkość. Coraz więcej osób, które odpowiadają za zarządzanie firmami, zdaje sobie bowiem sprawę, że bez nowoczesnych rozwiązań i cyfrowych technologii w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa nie tylko będzie trudno o jego dalszy dynamiczny rozwój. Może być także niemożliwe utrzymanie obecnej pozycji konkurencyjnej na rynku. Nawet krajowym, nie mówiąc już o ekspansji na rynki międzynarodowe.
Internet Rzeczy jest obecnie jednym z głównych kierunków rozwoju wielu branż. Jak ta technologia będzie się rozwijać w najbliższej przyszłości?
Ireneusz Borowski, Country manager, Dassault Systèmes w Polsce: Inteligentne technologie cyfrowe, takie jak Internet Rzeczy (internet of things – IoT), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, mają potencjał, aby zmienić model naszej pracy i prowadzenia biznesu, a także interakcji firm z klientami i otoczeniem zewnętrznym. Jak pokazuje badanie „Gotowość polskich firm produkcyjnych do transformacji cyfrowej i migracji do chmury. Analiza sytuacji w obliczu pandemii COVID-19”, przeprowadzone przez PMR na zlecenie Dassault Systèmes, polskie firmy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści płynących z IoT. Blisko połowa dużych organizacji (49%) uważa, że w ciągu 2–3 lat rozwiązania IoT będą miały strategiczne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. Potencjał IIoT (industrial internet of things), przemysłowej wersji IoT, podkreślają również badania IDC wskazujące, że do 2022 r. globalne wydatki na IIoT w produkcji dyskretnej przekroczą 150 mld dolarów.
Daniel Spólny, Key account manager, Omron: Na rozwój Internetu Rzeczy, ale także innych nowoczesnych technologii takich jak edge computing, algorytmy sztucznej inteligencji czy deep learning, warto patrzeć systemowo – całościowo. Nie ma wątpliwości, że liczba wykorzystywanych urządzeń IoT rośnie bardzo szybko, jednak istotne jest tworzenie zintegrowanych systemów, obejmujących wiele funkcji – od bezpieczeństwa po zwiększanie wydajności, konserwację zapobiegawczą czy usprawnianie procesu tworzenia bardzo zróżnicowanych produktów. Wiodące technologie oraz, co równie ważne, zabezpieczenia powinny być w pełni zintegrowane z maszynami i sterownikami. Takie podejście pozwala tworzyć nowoczesne fabryki, które łatwiej i bardziej efektywnie odpowiadają na obecne wyzwania rynku.
Jakie są kluczowe korzyści z rozwiązań IoT dla firm?
Ireneusz Borowski: Zunifikowane rozwiązanie oparte na IoT – oprócz pomocy w definiowaniu procesów biznesowych, zwiększania wydajności urządzeń i operacji, poprawy efektywności łańcucha dostaw i usprawnienia obsługi klienta – może otworzyć dodatkowe możliwości uzyskiwania przychodów dzięki nowym ofertom produktów i usług. Jednolita platforma IIoT – taka jak 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes, oferująca znacznie więcej niż moduły oprogramowania i łączność bezprzewodową – stanowi podstawę strategii platformowej, która tworzy nowe możliwości na każdym etapie produkcji i zapewnia wysoki stopień współpracy w ramach wewnętrznych łańcuchów wartości. Na przykład dzięki zastosowaniu jednolitej platformy podczas projektowania poszczególne koncepcje mogą być współdzielone, śledzone i omawiane ze wszystkimi interesariuszami uczestniczącymi w procesie za pośrednictwem zunifikowanego interfejsu. Opierając się na jednej wersji prototypu lub produktu, wszyscy interesariusze mogą mieć dokładny wgląd w status projektu w czasie rzeczywistym.
Daniel Spólny: Ogromny potencjał do dalszych udoskonaleń daje połączenie inteligentnych czujników ze sterownikami maszyn wyposażonymi w algorytmy adaptacyjne. Ma to duże znaczenie w przypadku konserwacji zapobiegawczej i sieciowej oraz zwiększania wydajności produkcji. Wdrażanie rozwiązań z obszaru IoT daje firmom możliwość poprawienia ogólnej efektywności sprzętu (overall equipment effectiveness – OEE), a tym samym obniżenia kosztów. Unikanie przestojów ma szczególne znaczenie w trudnej sytuacji rynkowej, w jakiej znalazło się wiele zakładów, które muszą obecnie spełniać bardziej restrykcyjne wymogi sanitarne, mierzą się z problemem z dostępnością komponentów czy surowców, ale także niedoborem wykwalifikowanych pracowników.
Czy Internet Rzeczy może powodować jakieś zagrożenia dla rozwoju przedsiębiorstwa?
Ireneusz Borowski: W obecnym dążeniu ku cyfryzacji producenci często wdrażają technologie, takie jak AI (artificial intelligence), VR (virtual reality) czy IIoT. Dostawcy oferują te systemy niezależnie – w rezultacie brakuje im więc integracji w ramach jednolitej platformy, a firmy nie są w stanie wykorzystać potencjału zebranych danych. Zamiast osiągnąć swój cel, jakim jest szybka i usprawniona produkcja oraz operacje generowane przy wsparciu IoT, firmy zmagają się z trudnościami, nie mogąc sprostać cyfrowemu zapotrzebowaniu w swoich wewnętrznych łańcuchach wartości i szerszych łańcuchach dostaw. W wielu przypadkach muszą one pokonać poważne przeszkody związane z koordynacją platform, odpowiednim skalowaniem i integracją różnych strumieni danych. W rezultacie producenci ci często nie są w stanie wykorzystać efektów swoich wysiłków w zakresie digitalizacji i ryzykują pozostanie w tyle za konkurencją.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Raporty
Internet Rzeczy w polskim przemyśle [RAPORT]
Według różnych szacunków do końca bieżącego roku na całym globie do sieci ma być podłączonych nawet 50 miliardów różnego typu urządzeń. Już liczba ta dowodzi, że trend ten będzie miał ogromny wpływ na rozwój nie tylko poszczególnych biznesów, ale również całych branż, a nawet gospodarek. Także Polska chce odgrywać aktywną rolę w światowym rozwoju Internetu Rzeczy, w tym Przemysłowego Internetu Rzeczy, choć będzie to wymagało wiele wysiłku, współdziałania na różnych płaszczyznach, dużych nakładów oraz usunięcia istniejących barier.
Daniel Spólny: Jednym z ograniczeń samego wdrożenia inteligentnych czujników dla wielu producentów jest już istniejąca infrastruktura starszych maszyn i zakładów, której brakuje standaryzacji architektury systemowej. Bardzo szybki wzrost liczby urządzeń lub punktów końcowych w przemysłowej komunikacji IoT oznacza również większe ryzyko w zakresie bezpieczeństwa – zwłaszcza w odniesieniu do gromadzonych i przetwarzanych danych. To jest wyzwanie zarówno dla producentów zabezpieczeń, którzy na bieżąco pracują nad coraz lepszymi rozwiązaniami (aby móc odpowiadać na pojawiające się nowe zagrożenia i zmieniające się metody przeprowadzania ataków przez hakerów), jak i dla przedsiębiorców, którzy zapewnienie bezpieczeństwa powinni traktować jako jeden z priorytetów.