Inteligentna produkcja szaf sterowniczych
Presja czasu, niedobór wykwalifikowanych pracowników i przerwy w komunikacji mają ogromny wpływ na codzienną pracę przy produkcji szaf sterowniczych. Firma Eplan pomaga złagodzić wpływ tych czynników na produkcję, a nowe oprogramowanie Eplan Smart Mounting w znacznym stopniu wspiera ręczny montaż szaf sterowniczych. Krok po kroku prowadzi techników przez montaż szyn DIN, kanałów kablowych i komponentów elektrotechnicznych oraz pokazuje, w którym miejscu należy zainstalować dany element. Dzięki wizualizacji 3D, nawet mniej doświadczeni technicy mogą dokładnie rozpoznać, gdzie należy umieścić komponenty. W połączeniu z Eplan Smart Wiring można również precyzyjnie prezentować sposób prowadzenia okablowania.
Produkcja szaf sterowniczych i rozdzielnic znajduje się pod coraz większą presją czasu, a brak wykwalifikowanych pracowników może również w wielu przypadkach powodować tzw. „wąskie gardła”. W tym miejscu pojawia się Eplan Smart Mounting - nowe oprogramowanie, zaprezentowane po raz pierwszy na targach SPS 2022, które prowadzi przez cały proces montażu szafy sterowniczej. Wspiera techników podczas instalacji wszystkich elementów w szafie sterowniczej i na panelach montażowych. Zaprezentowane w sposób przyjazny dla użytkownika i wsparte wizualizacją 3D, pokazuje technikowi, gdzie należy umieścić komponenty. Eplan Smart Mounting wskazuje pracownikom produkcyjnym pełną listę wszystkich etapów pracy do wykonania. Rozpoczyna się na przykład montażem szyn DIN i kanałów kablowych, a kończy elementami elektrotechnicznymi, w tym wyłącznikami pomocniczymi i przekaźnikami czasowymi. Aplikacja, działająca w przeglądarce z centralnym serwerem WWW, nie wymaga instalacji i może być używana bezpośrednio w warsztacie, np. na tablecie.
Łatwy montaż z odpowiednimi wynikami
Cyfrowy bliźniak w Eplan Pro Panel dostarcza istotnych informacji technicznych, w tym wymiarów, położenia, wiercenia otworów i rodzaju mocowania każdego komponentu. Technicy mogą wprowadzać komentarze dotyczące komponentów bezpośrednio do Eplan Smart Mounting i odsyłać je z powrotem do działu inżynieryjnego. Oznacza to, że dokumentacja elektrotechniczna jest zawsze aktualna, co znacznie usprawnia komunikację między działami.
Kolejną praktyczną zaletą jest możliwość szybkiego wprowadzania zmian w projekcie. Na przykład, jeśli nastąpiły zmiany w specyfikacji klienta, wymagające dodania dodatkowego wyłącznika silnikowego lub stycznika, zlecenie produkcyjne można zsynchronizować, tj. zaktualizować do nowego projektu. Oprogramowanie dokładnie pokazuje, które komponenty należy usunąć lub które należy dodać. Oznacza to, że nie trzeba już wykonywać żmudnych ręcznych porównań dokumentów, co oszczędza czas i pozwala uzyskać prawidłowe wyniki. A jeśli nadal będą się pojawiały pytania, EPLAN Smart Mounting zapewnia bezpośredni dostęp do interaktywnych schematów.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Lepszy przegląd i większa elastyczność dla kierowników produkcji
Nie tylko pracownicy na hali produkcyjnej zyskują pełne wsparcie. Menedżerowie produkcji zyskują również lepszy przegląd i większą elastyczność i już na pierwszy rzut oka widzą status otwartych zleceń produkcyjnych. System kontroli wyświetla postęp montażu dla poszczególnych komponentów: kolor zielony oznacza etap zakończony, a czerwony oznacza, że prace są jeszcze w trakcie. W przypadku tzw. „wąskich gardeł” lub przestojów w zasobach, zlecenie, które zostało już rozpoczęte, można łatwo przekazać innemu pracownikowi. Ponadto, zasoby ludzkie mogą być bardziej elastycznie wykorzystywane na poszczególnych etapach produkcji.
Doskonałe powiązanie montażu i okablowania
To jeszcze nie koniec procesu. Dane z Eplan Pro Panel można również wykorzystać do realizacji okablowania. Korzystanie z Eplan Smart Wiring oznacza, że cały proces okablowania szafy sterowniczej może być również oparty na systemie. Jednolity interfejs w Eplan Smart Mounting i EPLAN Smart Wiring, a także cyfrowy bliźniak z Eplan Pro Panel gromadzą wszystkie dane w jednym miejscu i zapewniają ich maksymalną spójność przez cały przebieg procesu. Oprogramowanie jest oczywiście kompatybilne z popularnymi, w pełni automatycznymi maszynami do konfekcjonowania kabli, takimi jak Rittal Wire Terminal WT. Można również użyć kabli prefabrykowanych. Celem jest osiągnięcie najwyższego możliwego stopnia automatyzacji, począwszy od początkowej fazy projektowania do produkcji przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości.
Źródło: Eplan