elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Innowacyjny system do pozyskiwania energii

Larry Cheng
Reklama
Reklama

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Huanyu „Larry'ego” Chenga, profesora Dorothy Quiggle ds. Rozwoju Kariery na Wydziale Inżynierii i Mechaniki Stanu Penn, opracował sposób pozyskiwania energii z fal radiowych i umożliwienia wykorzystania ich do zasilania niektórych urządzeń.

Zdaniem Chenga każde z obecnych różnych źródeł energii wykorzystywanych w urządzeniach do noszenia (wereables) ma swoje wady. Na przykład energia słoneczna może zbierać energię tylko wtedy, gdy jest wystawiona na działanie słońca. Urządzenie tryboelektryczne z własnym zasilaniem może z kolei zbierać energię tylko wtedy, gdy ciało jest w ruchu.

Reklama

Naukowcy opracowali rozciągliwy szerokopasmowy system anten dipolowych zdolny do bezprzewodowego przesyłania danych zbieranych z czujników monitorujących stan zdrowia. System składa się z dwóch rozciągliwych metalowych anten zintegrowanych z przewodzącym materiałem grafenowym z metalową powłoką. Szerokopasmowa konstrukcja pozwala zachować swoje funkcje częstotliwościowe nawet po rozciągnięciu, zgięciu i skręceniu.

System ten jest następnie podłączony do rozciągliwego obwodu prostowniczego, tworząc antenę prostującą, czyli rectennę, zdolną do przekształcania energii fal elektromagnetycznych w energię elektryczną. Ta energia elektryczna może być używana do zasilania urządzeń bezprzewodowych lub do ładowania urządzeń magazynujących energię, takich jak baterie czy superkondensatory. Rectenna może przekształcić fale radiowe lub elektromagnetyczne z otoczenia w energię, aby zasilać moduły czujnikowe w urządzeniu, które śledzą np. temperaturę, nawodnienie i pulsujący poziom tlenu.

Reklama

Wykorzystujemy po prostu energię, która już nas otacza – fale radiowe są wszędzie i przez cały czas – tłumaczy Cheng. – Jeśli nie wykorzystamy tej energii znajdującej się w otoczeniu, zostanie ona zmarnowana.

W porównaniu z innymi źródłami w ten sposób produkuje się wprawdzie mniej energii, lecz system ten może wytwarzać energię w sposób ciągły. Kolejnym krokiem zespołu będzie zaś zbadanie zminiaturyzowanych wersji tych obwodów i praca nad rozwojem rozciągliwości prostownika.

Źródło: Materials Today Physics

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama