Innowacyjny system dla inteligentnych miast

Innowacyjny system dla inteligentnych miast Pixabay

Coraz więcej polskich miast rozpoczęło transformację smart city. To, czy w ciągu 10–15 lat będziemy w pełni korzystać z miejskiej sztucznej inteligencji, zależy w dużej mierze od mieszkańców oraz integracji wszystkich urządzeń Internetu Rzeczy. Polska firma stworzyła system, który umożliwia integrację oraz rozwój dostępnej infrastruktury – inteligentny monitoring, zintegrowane oświetlenie ledowe czy analizę nagrań z kamer odbywającą się w czasie rzeczywistym.

Urządzenia IoT to główny trend rozwoju smart city. Przetwarzanie krawędziowe, smart urządzenia i czujniki pozwalają w efektywny sposób, bardzo niskimi kosztami, osiągać rezultaty, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Przy przetwarzaniu krawędziowym wdrożenie jednego urządzenia nie wymaga już instalacji bardzo drogich serwerów, które niekiedy kosztowały miliony złotych, tylko np. pozwala zainstalować jedno małe urządzenie za kilkanaście tysięcy złotych, żeby osiągnąć ten sam efekt – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Miłosz Kaszyński.

Przed miastami stają nowe wyzwania

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2050 r. 68% ludzi będzie mieszkać w miastach. Wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia miasta stają przed trudnymi wyzwaniami infrastrukturalnymi, jak zagrożenia bezpieczeństwa czy zarządzanie tłumem i ruchem drogowym. Większość problemów można rozwiązać za pomocą rozwiązań inteligentnych miast oraz zwiększonej automatyzacji. Smart city zależy od kluczowych technologii - 5G i architektury edge computing, czyli przetwarzania „na krawędzi”. Dzięki przesunięciu mocy obliczeniowej bliżej źródła przetwarzanie brzegowe i 5G umożliwią czujnikom IoT szybszą analizę danych i natychmiastowe reakcje.

Obecna optymalizacja w dziedzinie IoT pozwala na analizę bardzo skomplikowanych zdarzeń, np. obrazu z wielu kamer poprzez urządzenia, które wykorzystują zaledwie 20 W mocy, czyli mniej więcej tyle, co ludzki mózg. To pozwala na budowanie coraz bardziej skomplikowanych algorytmów i popełnianie dużo mniejszej liczby błędów, np. w porównaniu do operatorów monitoringu – tłumaczy inżynier ds. badań i rozwoju w Civileo Smart City.

Technologia 5G będzie miała kluczowe znaczenie w łączeniu publicznych i miejskich sieci kamer i czujników. Wykorzystanie obliczeń brzegowych umożliwi analizę i podejmowanie decyzji na miejscu, ułatwi też automatyzację miejsc parkingowych w całym mieście. Czujniki drogowe i kamery HD mogą służyć do monitorowania korków w czasie rzeczywistym i organizacji ruchu w ciągu kilku sekund. Czujniki, drony i roboty IoT można z kolei skutecznie wykorzystać do monitoringu czy punktów kontroli. Dzięki lokalnemu zarządzaniu danymi i dużej przepustowości urządzenia Internetu Rzeczy mogą przetwarzać złożone algorytmy sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym.

Dobrze stworzona sztuczna inteligencja jest bezstronna, nie działa jak np. operator monitoringu miejskiego, który zwraca uwagę na osobę innej nacji, ponieważ jest do niej uprzedzony, a w międzyczasie ktoś na innej kamerze kradnie samochód. Sztucznej inteligencji nie obchodzą: pochodzenie, kolor skóry, długość włosów – przekonuje ekspert. – Oczywiście na obecnym etapie nie możemy pozwolić jeszcze na w pełni zautomatyzowane podejmowanie decyzji. Większość projektów implementuje się w taki sposób, że ostatnie zdanie i tak należy do osoby, która nadzoruje system, ale te zdarzenia są zarejestrowane.

System Civileo Smart City

Civileo Smart City to system, który umożliwia integrację oraz rozwój dostępnej infrastruktury przy stosunkowo niskich nakładach. Zadanie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój i realizowany w ramach konkursu NCBiR.

Inteligentny monitoring i zintegrowane oświetlenie ledowe, analiza streamu oraz dźwięku w czasie rzeczywistym i przetwarzanie krawędziowe pozwalają np. znacznie poprawić bezpieczeństwo. Przykładem może być Katowicki System Monitoringu i Analizy, czyli pierwszy w Polsce inteligentny system monitoringu oparty na analizie obrazu z kamer miejskich. O jego skuteczności świadczy m.in. wykrywalność przestępstw, która od 2017 r. nie spada poniżej 65%, oraz stale zmniejszająca się liczba notowanych przestępstw. W przypadku kradzieży pojazdów w latach 2017–2019 współczynnik wykrycia wzrósł o blisko 33 punkty procentowe, przy jednoczesnym spadku kradzieży.

Sztuczna inteligencja pozwala analizować same dane, bo tutaj nawet nie chodzi o automatyzację samych czynności, ale samą automatyzację procesów decyzyjnych. Dzięki sztucznej inteligencji jesteśmy w stanie zbierać dane, analizować je na bieżąco i np. sprawdzać, czy nasze projekty działają, czy np. śpiący policjant zainstalowany na osiedlu pozwoli na rzeczywiste ograniczenie prędkościzaznacza Miłosz Kaszyński.

Jak przekonuje, to, czy za 10–15 lat będziemy żyć w całkiem inteligentnych miastach, zależy nie tylko od wdrażanych rozwiązań, lecz także samych mieszkańców. Dlatego np. Civileo stworzyło aplikację do komunikacji między mieszkańcami. Vileo to narzędzie, za pomocą którego można korzystać z rozwoju nowych technologii w mieście i rozwiązań z zakresu smart city, pamiętając też o tym, by rozwijać i pielęgnować relacje sąsiedzkie.

Tak jak przy każdej zmianie środowiskowej główną rolę odgrywa społeczeństwo, czy zaufa projektom smart city. Bo jak na razie, tak samo jak z każdą dużą zmianą środowiska, a wdrożenie smart city jest taką zmianą środowiska, po części nawet naturalnego, jest obarczone pewną nieufnością. I to, czy za 10–15 lat będziemy żyli w pełni w smart cities, zależy tak naprawdę od nas samych, czy zaufamy sztucznej inteligencji, czy zaufamy tym projektom, które będą nadzorować naszą jakość życia podsumowuje ekspert Civileo.

Źródło: Newseria

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę