Bezdotykowe monitorowanie stanu przewodów igus w e-prowadnikach

Monitorowanie stanu przewodów igus w e-prowadnik igus

Czujniki i.Sense CF.D wykorzystują technologię wysokiej częstotliwości do wykrywania usterek w przewodach BUS'owych i transmisyjnych i zapobiegają kosztownym przestojom systemu.

Inteligentne monitorowanie przewodów BUS'owych i transmisji danych firmy igus wchodzi na następny poziom: Najnowsza generacja czujników monitorujących i.Sense CF.D sprawdza stan przewodów elektryczny chainflex w systemach e-prowadników, bez kontaktu i ingerencji w elementy przewodu. Umożliwia to monitorowanie przewodu w czasie rzeczywistym bez dodatkowych żył, a w połączeniu z nowym modułem ewaluacyjnym i.Cee: plus II pozwala na jeszcze bardziej wydajną konserwację prewencyjną w celu ochrony przed kosztownymi i nieplanowanymi awariami systemu.

Łatwiejsza konserwacja predykcyjna

Najnowsza generacja CF.D ułatwia wejście w konserwację predykcyjną przewodów BUS'owych i transmisji danych chainflex w systemach e-prowadnikowych igus. Inteligentny system składa się z dwóch niewielkich czujników, które stale sprawdzają właściwości transmisyjne przewodów i są przyczepione przed i za monitorowanym kablem chainflex. Czujniki te są na tyle małe, że bez problemu mieszczą się w skrzynce rozdzielczej po stronie ruchomego końca oraz w szafie sterowniczej po stronie końca stałego.

Technologia wysokiej częstotliwości wykrywa najmniejsze zmiany stanu, bez konieczności fizycznego kontaktu. Nowa generacja czujnika monitorującego igus wykorzystuje technologię wysokiej częstotliwości, która działa bez konieczności stosowania dodatkowych żył i kontaktu z istniejącymi żyłami.

Ta technologia pozwala czujnikom niezawodnie mierzyć nawet najmniejszy spadek jakości transmisji w przewodach i złączach – mówi Maciej Ślęzak, menadżer ds. przewodów chainflex w igus Sp. z o.o.

Pozwala to na skuteczną konserwację prewencyjną w ruchomych zastosowaniach przemysłowych, w których przewody i złącza są poddawane ciągłym naprężeniom mechanicznym. Nowa generacja czujników CF.D jest kompatybilna z większością przewodów BUS'owych i transmisji danych, dostępnych w asortymencie chainflex firmy igus.

Monitorowanie stanu umożliwia użytkownikom maszyn i sprzętu wykrywanie potencjalnych awarii na wczesnym etapie i wymianę przewodów zbliżających się do granicy zużycia, znacznie zwiększając bezpieczeństwo instalacji. To niewielka inwestycja z dużym efektem. W niektórych branżach, koszty przestoju wynoszące 5000 euro za minutę i więcej nie są rzadkością.

Smartfony i tablety pomocne w pracy

Kiedy przewody BUS'owe i transmisji danych zbliżają się do granicy zużycia, do gry wkracza kolejna innowacja: i.Cee:plus II — moduł, który łączy się z czujnikami CF.D. Czujnik CF.D nawiązuje połączenie USB z modułem prewencyjnej konserwacji i.Cee. Sygnalizuje konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych i odpowiednio dostosowuje kalkulację żywotności podzespołów. Ponadto wyświetla wyniki pomiarów dla każdego pojedynczego czujnika na panelu sterowania, do którego użytkownicy mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem sieci lokalnej lub, będąc w podróży, za pomocą Internetu na komputerze PC, smartfonie lub tablecie.

Oznacza to, że odpowiedzialne osoby są na bieżąco informowane przez cały czas z dowolnego miejsca na świecie i mogą szybko reagować na wiadomości alarmowe otrzymywane za pośrednictwem SMS-a lub e-mailowo. Panel sterowania zapewnia również przegląd historii systemu, w tym całkowitą liczbę cykli e-prowadnika, temperaturę pracy oraz czas pozostały do następnej, zaplanowanej konserwacji. Jak mówi Maciej Ślęzak, „i.Cee: plus II i nowa generacja czujników CF.D zapewniają bezpieczną konserwację predykcyjną.

Dzięki intuicyjnej obsłudze i elastycznej integracji z IT użytkownika można zapobiegać awariom i nieoczekiwanym przestojom w sposób bardziej niezawodny niż kiedykolwiek. Nowa generacja modułów monitorujących CF.D i i.Cee: plus II to kolejny krok igus w rozwoju środowiska i.Sense dla konserwacji predykcyjnej. Od 2016 r. firma igus prowadzi prace rozwojowe rodziny produktów „i.Sense”, obejmującej różnorodne czujniki i moduły monitorujące, dzięki którym rozwiązania z tworzyw sztucznych, takie jak e-prowadniki, przewody, prowadnice liniowe oraz łożyska wieńcowe mogą informować o swoim obecnym stanie zużycia. Obecnie te inteligentne rozwiązania z tworzyw sztucznych są w stanie przewidzieć swoją żywotność w licznych aplikacjach klientów, np. tych, wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę