Helion i Microsoft współpracują w dziedzinie energii

Helion i Microsoft współpracują w dziedzinie energii Helion

Firma Helion Energy (Helion) ogłosiła zawarcie umowy na dostawę energii elektrycznej firmy Microsoft z jej pierwszej elektrowni termojądrowej. Constellation będzie pełnić rolę dystrybutora energii i zarządzać przesyłem w ramach projektu. Nowy obiekt ma dostarczyć co najmniej 50 MW i rozpocząć produkcję energii elektrycznej do 2028 r., radykalnie skracając przewidywany harmonogram komercyjnie opłacalnej energii termojądrowej.

Rozwój komercyjnej elektrowni termojądrowej jest kluczowym krokiem w przejściu do zrównoważonej przyszłości energetycznej. Pomoże firmie Microsoft osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie ujemnego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r., ale także wesprze rozwój nowego źródła czystej energii dla świat.

– Ta współpraca stanowi ważny kamień milowy dla firmy Helion i całej branży syntezy jądrowej  powiedział David Kirtley, dyrektor generalny firmy Helion. – Jesteśmy wdzięczni za wsparcie tak wizjonerskiej firmy jak Microsoft. Nadal mamy dużo pracy do wykonania, ale jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie dostarczyć pierwszą na świecie elektrownię termojądrową.

Helion, prywatna firma zajmująca się czystą energią, której celem jest stworzenie nowej ery energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla poprzez syntezę jądrową, rozwija technologię syntezy jądrowej od ponad dekady. Firma wcześniej zbudowała sześć działających prototypów i była pierwszą prywatną firmą zajmującą się syntezą jądrową, która osiągnęła temperaturę plazmy 100 milionów stopni dzięki szóstemu prototypowi syntezy jądrowej. Firma buduje obecnie swój siódmy prototyp, który ma zademonstrować zdolność do produkcji energii elektrycznej w 2024 r.

– Jesteśmy optymistami, że energia termojądrowa może być ważną technologią, która pomoże światu przejść na czystą energię  powiedział Brad Smith, wiceprezes i prezes firmy Microsoft. – Ogłoszenie Helion wspiera nasze własne długoterminowe cele w zakresie czystej energii i przyspieszy rynek w celu ustanowienia nowej, wydajnej metody szybszego dostarczania większej ilości czystej energii do sieci.

Fuzja, proces, który napędza słońce i gwiazdy, od dawna uważany jest za Świętego Graala produkcji energii. Fuzja jest w stanie zapewnić niemal nieograniczone źródło energii bez wytwarzania szkodliwych emisji dwutlenku węgla lub długotrwałych odpadów. Pierwszy na świecie obiekt komercyjny oznaczałby świt nowej ery energii.

Ten kolejny krok w kierunku transformacji opiera się na celach w zakresie zrównoważonego rozwoju, ogłoszonych wcześniej przez Microsoft i Constellation, aby przewodzić krajowi w przejściu na czystą energię, umożliwiając klientom osiągnięcie celów związanych z zerową emisją.

– Constellation jest zaangażowana w innowacje i wspieranie technologii czystej energii nowej generacji w walce z kryzysem klimatycznym, a fuzja jądrowa zmieni zasady gry  powiedział Jim McHugh, dyrektor handlowy w Constellation. – W połączeniu z naszym godzinowym rozwiązaniem dopasowującym energię bezemisyjną Helion i Microsoft pomagają budować przyszłość, w której energia bezemisyjna jest standardem.

Źródło: Helion

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę