elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Grupa Kapitałowa PGNiG zmieni strukturę

Pixabay
Reklama
Reklama

Rozpoczęcie optymalizacji działalności operacyjnej związane jest m.in. z wymogami transformacji energetycznej. Zmiany mają poprawić efektywność procesów zarządczych, uporządkować strukturę organizacyjną, zredukować koszty operacyjne i ryzyko gospodarcze. PGNiG korzysta w tym zakresie z doświadczeń wiodących przedsiębiorstw z branży oil & gas.

Uchwałę w tej sprawie podjął Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Reorganizacja GK PGNiG podyktowana jest zmianami w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, w szczególności w zakresie wymagań środowiskowych. Pozwoli na maksymalizację efektywności operacyjnej i finansowej Grupy oraz osiągnięcie strategicznych celów w zakresie optymalizacji modelu biznesowego PGNiG.

Planowane przekształcenia organizacyjno-majątkowe mają na celu utworzenie modelu bazującego na strukturze holdingowej, który jest zgodny z wiodącymi praktykami w branży energetyczno-paliwowej. Taką strukturę mają światowi liderzy w sektorze oil & gas – skomentował Paweł Majewski, prezes Zarządu PGNiG. – Nowa struktura pozwoli nam przede wszystkim na zapewnienie spójności z wymogami zmieniającego się otoczenia regulacyjnego, zapewnienie odpowiedniej rentowności operacyjnej w świetle nasilającej się presji konkurencyjnej, a także na lepsze zarządzanie ryzykiem działalności operacyjnej związanym ze zmiennością cen gazu ziemnego.

Reklama

Proces reorganizacji będzie kilkuetapowy. Pierwszym krokiem będzie wyodrębnienie z PGNiG SA działalności operacyjnej związanej z poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów, obrotem hurtowym i magazynowaniem gazu oraz wniesienie aktywów związanych z wyżej wymienioną działalnością w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowej spółki zależnej w ramach Grupy Kapitałowej. W kolejnym kroku ta spółka celowa przejmie także od PGNiG SA udziały w wybranych spółkach segmentowych należących do GK PGNiG. Po reorganizacji spółka PGNiG SA stanie się centrum korporacyjnym, które będzie odpowiadało za kluczowe funkcje zarządczo-nadzorcze i planistyczne, a odpowiedzialność za opracowanie i realizację strategii segmentowych oraz za projekty inwestycyjne przejmą spółki segmentowe.

Reklama

Prezes PGNiG zaznaczył, że reorganizacja nie oznacza redukcji poziomu zatrudnienia. Oznajmił, że obecna kadra pracownicza jest ogromną wartością dla firmy, a optymalizacji kosztowej będą szukać w innych obszarach niż zatrudnienie. Dostosowanie GK PGNiG do struktury holdingowej zwiększy potencjał PGNiG do osiągnięcia synergii operacyjnych w kluczowych segmentach działalności oraz umożliwi poprawę tempa i efektywności procesu transformacji energetycznej.

Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama