Fortinet wprowadził funkcję AIOps do portfolio swojego sprzętu sieciowego

Fortinet wprowadza funkcję AIOps do sprzętu sieciowego Canva

Fortinet, globalny lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, wprowadził do całego portfolio swojego sprzętu sieciowego funkcję AIOps umożliwiającą bazujące na sztucznej inteligencji zarządzanie nim. Trafiła ona m.in. do bram Secure SD-WAN, urządzeń zapewniających przewodową i bezprzewodową komunikację w sieci, a także – po raz pierwszy w branży – do bram 5G/LTE. W ten sposób zespoły odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą sieciową uzyskały dostęp do korelowanych w dynamiczny sposób i dostarczanych w czasie rzeczywistym informacji o zdarzeniach w całej sieci.

Dzięki zapewnionej współpracy z tak szerokim portfolio urządzeń wprowadzona do oferty Fortinet w ubiegłym roku platforma FortiAIOps stałą się najbardziej kompletnym w branży rozwiązaniem do zarządzania siecią zgodnie z koncepcją AIOps. FortiAIOps bazuje na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym, przez co zapewnia szybkie zbieranie danych w sieci i identyfikowanie anomalii, co pozwala na znaczną oszczędność czasu działów IT.

Rośnie potrzeba automatyzacji zarządzania siecią

W związku z przyspieszeniem wdrażania cyfrowych innowacji oraz ciągłym wzrostem liczby pracowników hybrydowych, sieć nigdy nie była bardziej krytycznym zasobem, wpływającym na możliwość uzyskania biznesowego sukcesu. Zespoły odpowiedzialne za zarządzanie sieciami (NOC) w coraz większym stopniu polegają na narzędziach bazujących na sztucznej inteligencji, takich jak AIOps, aby zmaksymalizować widzialność sieci, skrócić czas reagowania na anomalie oraz zmniejszyć liczbę zgłoszeń w celu usunięcia potencjalnych problemów z infrastrukturą.  

Analitycy z firmy Gartner idą w swojej opinii jeszcze dalej:

– Ponieważ przedsiębiorstwa kontynuują cyfrową transformację, zespoły odpowiedzialne za IT nie mają już luksusu reagowania na problemy po ich wystąpieniu. Zamiast tego muszą stać się bardziej proaktywne, zaangażowane w cały strumień wartości biznesowej i przynajmniej pracować nad rozwiązywaniem potencjalnych problemów, zanim wpłyną one na doświadczenia użytkowników.

Fortinet już dekadę temu zaangażował się w tworzenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, co pozwala obecnie zespołowi FortiGuard Labs przetwarzać informacje o ponad 100 miliardach zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa dziennie, pochodzących z ponad 6 milionów urządzeń. Dzięki temu klienci firmy Fortinet otrzymują użyteczne informacje, które pomagają szybko zidentyfikować zagrożenia zero-day i złośliwe oprogramowanie, zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów, wykrywać zagrożenia wewnętrzne i umożliwiają zarówno zautomatyzowane reagowanie w zakresie cyberbezpieczeństwa, jak też koordynowane przez ludzi.

Bazujące na bogatej historii rozwoju mechanizmów sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia rozwiązanie FortiAIOps zapewnia zespołom odpowiedzialnym za zarządzanie infrastrukturą sieciową widzialność wszystkich jej warstw. W przeciwieństwie do wielu innych dostawców rozwiązań sieciowych, Fortinet w wyjątkowy sposób łączy sieci i ich zabezpieczenia w infrastrukturze przewodowej (LAN), bezprzewodowej (WLAN) oraz rozległej (WAN) oraz spaja je za pomocą jednego systemu operacyjnego i konsoli zarządzania. Na tym jednak nie koniec – integracja nie tylko zabezpieczeń, ale również metodyki AIOps w całej sieci, umożliwia administratorom uzyskiwanie wartościowych informacji, które pomagają w proaktywnym optymalizowaniu infrastruktury sieciowej. W szczególności, FortiAIOps zapewnia zalecenia konfiguracyjne dla sprzętu i oprogramowania oraz upraszcza rozwiązywanie zgłaszanych problemów. 

Fortinet rozwinął funkcjonalność rozwiązania FortiAIOps w następujących obszarach:

* infrastruktura SD-WAN

Fortinet Secure SD-WAN, rozwiązanie, dzięki któremu Fortinet został uznany za lidera w raporcie 2022 Gartner Magic Quadrant for SD-WAN2 przez trzy lata z rzędu – korzysta z rozszerzonej funkcjonalności FortiAIOps, w tym możliwości śledzenia takich obszarów jak interfejsy, zasoby systemowe i przepustowość łączy internetowych, a także dynamicznego obliczania parametrów zdefiniowanych w umowie SLA w celu zapewnienia  najlepszej wydajności.

* sieci przewodowe i bezprzewodowe

Od początku istnienia FortiAIOps współpracuje z przewodowymi i bezprzewodowymi rozwiązaniami sieciowymi firmy Fortinet, w tym FortiSwitch i FortiAP. Najnowsza wersja rozszerza funkcjonalność tych systemów w zakresie AIOps, zwiększając ich zdolność do zapewnienia zespołom odpowiedzialnym za zarządzanie sieciami wglądu w czasie rzeczywistym w informacje o potencjalnych problemach, zanim zostaną dotknięci nimi użytkownicy sieci. Wprowadzono także mechanizm elastycznego konfigurowania parametrów sieci zgodnie z zapisami umów SLA, co pozwala zespołom na utrzymanie infrastruktury w jak najlepszym stanie.

Bramki 5G/LTE

Dzięki rozbudowaniu funkcjonalności bramek FortiExtender 5G/LTE o obsługę AIOps, Fortinet stał się jedynym dostawcą tego typu rozwiązań na świecie. Takie podejście umożliwiło zespołom NOC lepszą widzialność także bezpośrednio wobec łączy WAN, która nie jest ograniczona tylko do abstrakcyjnej warstwy sieci SD-WAN. Pomaga to zespołom IT lepiej diagnozować problemy i zapewniać odporność infrastruktury.

– Przez ostatnią dekadę Fortinet rozwijał własne techniki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu dojrzały one na tyle, aby pozwolić na analizę dziennie ponad 100 miliardów występujących globalnie zdarzeń związanych z bezpieczeństwem, obejmujących wszystkie rodzaje zagrożeń i technik ataku, co z kolei przekłada się na ponad miliard wdrażanych każdego dnia aktualizacji zabezpieczeń produktów Fortinet. Kontynuujemy nasze zaangażowanie w tworzenie innowacji związanych z mechanizmami sztucznej inteligencji i ich automatyzacją. Dlatego dostarczamy funkcje AIOps do całego naszego portfolio rozwiązań sieciowych dla przedsiębiorstw, aby uprościć zarządzanie infrastrukturą naszych klientów i wydłużyć czas jej pracy bez przerw. Ta rozbudowa funkcjonalności jest kolejnym znaczącym krokiem w kierunku prawdziwie autonomicznych i samoczynnie naprawiających się sieci, zintegrowanych z zaawansowanymi mechanizmami ochronnymi – powiedział John Maddison, EVP of products and CMO at Fortinet.

Źródło: Fortinet

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę