Energa-Operator uruchomiła magazyn energii w Czernikowie

Energa-Operator uruchomiła magazyn energii w Czernikowie Energa

Czernikowo (woj. kujawsko-pomorskie) to kolejna lokalizacja, w której Energa-Operator będzie testować współdziałanie magazynu energii z siecią dystrybucyjną, w celu stabilizacji jej pracy. Obiekt został właśnie oddany do użytku i uruchomiony. Jego powstanie możliwe było dzięki realizowanemu przez Energa-Operator projektowi Smart Grid, który uzyskał wsparcie funduszy UE.  

Magazyn energii nieprzypadkowo zlokalizowany został w pobliżu dużej farmy fotowoltaicznej. Źródła tego typu odznaczają się znaczną dynamiką zmian poziomu generowanej energii, co może mieć wpływ na parametry działania sieci.

Do wykonania obiektu użyto baterii litowo-jonowych. Będzie on dysponował mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh. W przybliżeniu jest to energia, która pozwala na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych. Magazyn w Czernikowie jest drugim tego typu, wybudowanym przez Energa-Operator. W 2016 r. podczas realizacji projektu Lokalne Obszary Bilansowania, w okolicach Pucka, w pobliżu farm wiatrowych, przyłączony został pierwszy w Polsce magazyn energii służący właśnie do stabilizacji pracy sieci.

Obiekt w Czernikowie powstał w ramach projektu Smart Grid, dzięki któremu sieć średniego napięcia na całym terenie działania Energa-Operator, dostosowana zostanie do standardów sieci inteligentnej.  

Projekt ma szeroki zakres. Obejmuje m.in. instalację na słupach linii średniego napięcia ponad 1,8 tysiąca zdalnie sterowanych rozłączników, a także 1148 nowoczesnych rozdzielnic w stacjach SN/nn. Dzięki tej infrastrukturze możliwe będzie zdalne sterowanie i nadzór nad siecią.

Smart-Grid pozwoli także na wdrożenie nowego systemu dyspozytorskiego przeznaczonego do zarządzania siecią dystrybucyjną SCADA/ADMS, wyposażonego w takie funkcje jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration). FDIR dzięki algorytmom lokalizacji zwarć, umożliwia szybkie odnalezienie uszkodzonego odcinka sieci i wyizolowanie go przy pomocy przełączeń, tak aby jak najmniej odbiorców było dotkniętych awarią. 

Projekt Smart-Grid uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 na poziomie 85%, czyli w wysokości ponad 166 mln zł.

Źródło: Energa 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę