elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Elon Musk na nowo wymyślił metro

The Boring Company
Reklama
Reklama

10 grudnia br. w Los Angeles uruchomiona zostanie pierwsza linia podziemnego transportu drogowego o nazwie Loop. Skojarzenie z systemem transportu Hyperloop jak najbardziej na miejscu, choć to niemal całkowicie inna technologia i znacznie mniejsze prędkości.

Należąca do Elona Muska firma The Boring Company zakończyła już budowę pierwszego testowego odcinka podziemnego systemu transportowego o nazwie Loop. Ekscentryczny multimiliarder zaprosił wczoraj na Twitterze wszystkich zainteresowanych na dzień 10 grudnia na prezentację pierwszego testowego tunelu do siedziby swojej kolejnej firmy Space X w Hawthorne.

Reklama

To w tej miejscowości rozpoczynać się będzie pierwsza linia sieci Loop. Docelowo skomunikować ma ona, w większości tunelami wydrążonymi pod ziemią, Los Angeles oraz znajdujące się w otoczeniu tego miasta mniejsze miejscowości. Dziś Los Angeles to jedna z najbardziej zakorkowanych aglomeracji świata i dzięki systemowi Loop ruch ma być bardziej płynny.

Pierwszy oddany do użytku odcinek ma mieć długość ok. 3 km i ciężko sobie wyobrazić, by pozwolił on w pełni przetestować nowy system transportu. Według zapowiedzi poruszające się na specjalnych magnetycznych szynach wagoniki mieszczące od 8 do 16 pasażerów bądź platformy do przewozu towarowego będą mogły poruszać się z prędkością rzędu nawet 230 km/h.

Reklama

Budowa kolejnych odcinków sieci Loop ma ruszyć już w przyszłym roku. Cała sieć, a przynajmniej jej najważniejsze gałęzie, mają być gotowe za mniej więcej 10 lat. Co ciekawe, w kolejce czekają już następne amerykańskie miasta, w tym Chicago, gdzie planuje się połączenie tego typu podziemną koleją lotnisko z centrum miasta.

Cały czas czekamy też na realizację projektu Hyperloop, czyli sieci transportowej w specjalnie zaprojektowanych kapsułach poruszających się w stalowych tunelach wypełnionych próżnią. Sieć hyperloop nie będzie jednak miejskim systemem transportu, a połączy oddalone od siebie o wiele kilometrów miejscowości. Jej głównym atutem ma być rozwijana prędkość, która według różnych zapowiedzi ma przekraczać nawet poziom 1000 km/h.

Źródło: The Boring Company

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama