Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych

Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych Electrotile

Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?

Z jednej strony mamy tradycyjne instalacje fotowoltaiczne oparte na klasycznych panelach wytwarzanych w głównej mierze przez chińskich producentów. W tej sekcji możemy zaobserwować tendencję do projektowania coraz większych prostokątnych paneli słonecznych, których moc sięga obecnie 550Wp, a ich wymiary to 2,5 m2 lub więcej. Łatwe w modyfikacji procesy produkcyjne i przetarte szlaki w kwestiach transportu paneli niosą za sobą duży atut – obniżenie cen instalacji. Niestety często odbywa się to kosztem zachowania atrakcyjnego wyglądu budynku.

Z drugiej strony widzimy coraz więcej alternatywnych produktów, które nie wymagają pójścia na kompromis. Nowoczesne rozwiązania są zintegrowane ze strukturą budynku, co pozwala na zwiększenie estetyki przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Jednym z takich produktów jest  innowacyjna dachówka fotowoltaiczna ETILE.

Grafika

Trzecim aspektem, który staje się coraz bardziej znaczący, jest kwestia montażu. Połączenie dachówki z panelem fotowoltaicznym to również łatwy sposób na pokrycie dachu. Do montażu nie jest wymagana żadna konstrukcja wsporcza, co znacznie obniża koszty instalacji i oszczędza czas. Dachówka fotowoltaiczna bardzo dobrze radzi sobie z częściowym zacienieniem i pozwala na układanie modułów pod różnymi kątami – każdy panel pracuje niezależnie od siebie, generując przy tym maksymalną wydajność. System zawiera panele generujące energię w nasłonecznionych miejscach, jak i bliźniacze moduły dachówki metalowej bez fotowoltaiki stosowane jako uzupełnienia. Dachówkę fotowoltaiczną można montować jako częściowe lub całkowite pokrycie danej połaci dachu.

Konstrukcja

– To, co w głównej mierze wyróżnia naszą dachówkę na tle innych produktów fotowoltaicznych, to łatwość montażu, walory estetyczne i wysoka wydajność – twierdzi Władysław Farafonow, główny udziałowiec Electrotile.  Potwierdzają to liczne międzynarodowe wyróżnienia – np. German Design Award, Red Dot Design Award. Dodatkowo wybór dachu solarnego to ekologiczne rozwiązanie, które może pozytywnie wpłynąć na przyszłość całej planety.

Źródło: Electrotile

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę