elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Elastyczne ogniwa słoneczne zyskają popularność?

Empa
Reklama
Reklama

Ogniwa słoneczne ukształtowane w cienkie i elastyczne folie mogą nie tylko otworzyć nowe możliwości w zakresie wytwarzania energii odnawialnej, ale także obniżyć koszty produkcji. Jeden z zespołów naukowców ze Szwajcarii pracuje nad podniesieniem wydajności technologii do poziomu oferowanego przez sztywne ogniwa słoneczne i wykonał kolejny krok w tym kierunku, ustanawiając nowy rekord.

Grupa naukowców z Empy przesunęła wydajność elastycznych ogniw słonecznych na nowy poziom. Niezależne pomiary wykazały ją na poziomie 21,4%, gdy tego typu ogniwa słoneczne przekształcają światło w energię elektryczną. Dla porównania najlepszą sprawność nieelastycznego ogniwa słonecznego wykonanego z krzemu krystalicznego odnotowano na poziomie 26,7%. Elastyczne ogniwa słoneczne o wysokiej wydajności są przetwarzane na folii polimerowej za pomocą niskotemperaturowej metody współparowania w celu wzrostu cienkiego półprzewodnika Cu(In,Ga)Se2, który pochłania światło.

Shiro Nishiwaki, naukowiec Empy, zoptymalizował skład warstwy i domieszek alkalicznych w celu uzyskania poprawy wydajności. Następnie naukowcy zbadali wpływ połączonej ekspozycji na ciepło i oświetlenie po obróbce ogniw słonecznych i stwierdzili wzrost wydajności fotowoltaicznej, która pozostaje stabilna po kilku miesiącach. Sprawność ogniw słonecznych na poziomie 21,38% została zmierzona niezależnie w Instytucie Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej ISE we Freiburgu w Niemczech.

Reklama

Ayodhya Tiwari i jego zespół prowadzą badania nad elastycznymi cienkowarstwowymi ogniwami słonecznymi od ponad 22 lat. Dzięki swojej głębokiej znajomości technologii i podstawowych procesów fizycznych na przestrzeni lat osiągnęli kilka rekordów wydajności. Zaczęli od 12,8% w 1999, a później przenieśli się do 14,1% (2005), 17,6% (2010), 18,7% (2011), 20,4% (2013) i 20,8% w 2019. Elastyczne i lekkie moduły słoneczne z tą technologią nadają się szczególnie do zastosowań na dachach i fasadach budynków, szklarni, pojazdów transportowych, sterowców i przenośnej elektroniki. Empa współpracuje ze szwajcarską firmą Flisom w zakresie produkcji w systemie roll-to-roll lekkich, elastycznych modułów słonecznych do takich zastosowań.

Źródło: Empa

 

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama