Elastyczne ogniwa słoneczne zyskają popularność?

Elastyczne ogniwa słoneczne zyskają popularność? Empa

Ogniwa słoneczne ukształtowane w cienkie i elastyczne folie mogą nie tylko otworzyć nowe możliwości w zakresie wytwarzania energii odnawialnej, ale także obniżyć koszty produkcji. Jeden z zespołów naukowców ze Szwajcarii pracuje nad podniesieniem wydajności technologii do poziomu oferowanego przez sztywne ogniwa słoneczne i wykonał kolejny krok w tym kierunku, ustanawiając nowy rekord.

Grupa naukowców z Empy przesunęła wydajność elastycznych ogniw słonecznych na nowy poziom. Niezależne pomiary wykazały ją na poziomie 21,4%, gdy tego typu ogniwa słoneczne przekształcają światło w energię elektryczną. Dla porównania najlepszą sprawność nieelastycznego ogniwa słonecznego wykonanego z krzemu krystalicznego odnotowano na poziomie 26,7%. Elastyczne ogniwa słoneczne o wysokiej wydajności są przetwarzane na folii polimerowej za pomocą niskotemperaturowej metody współparowania w celu wzrostu cienkiego półprzewodnika Cu(In,Ga)Se2, który pochłania światło.

Shiro Nishiwaki, naukowiec Empy, zoptymalizował skład warstwy i domieszek alkalicznych w celu uzyskania poprawy wydajności. Następnie naukowcy zbadali wpływ połączonej ekspozycji na ciepło i oświetlenie po obróbce ogniw słonecznych i stwierdzili wzrost wydajności fotowoltaicznej, która pozostaje stabilna po kilku miesiącach. Sprawność ogniw słonecznych na poziomie 21,38% została zmierzona niezależnie w Instytucie Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej ISE we Freiburgu w Niemczech.

Ayodhya Tiwari i jego zespół prowadzą badania nad elastycznymi cienkowarstwowymi ogniwami słonecznymi od ponad 22 lat. Dzięki swojej głębokiej znajomości technologii i podstawowych procesów fizycznych na przestrzeni lat osiągnęli kilka rekordów wydajności. Zaczęli od 12,8% w 1999, a później przenieśli się do 14,1% (2005), 17,6% (2010), 18,7% (2011), 20,4% (2013) i 20,8% w 2019. Elastyczne i lekkie moduły słoneczne z tą technologią nadają się szczególnie do zastosowań na dachach i fasadach budynków, szklarni, pojazdów transportowych, sterowców i przenośnej elektroniki. Empa współpracuje ze szwajcarską firmą Flisom w zakresie produkcji w systemie roll-to-roll lekkich, elastycznych modułów słonecznych do takich zastosowań.

Źródło: Empa

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę