Dzięki rozwojowi sieci 5G przemysł zarobi dodatkowo około 4,6 bln USD

Sieć 5G zapewni przemysłowi dodatkowe 4,6 bln dolarów ABB

Analitycy firmy Ericsson uważają, że do końca tego roku 15% światowej populacji znajdzie się w zasięgu sieci 5G, a po kolejnych pięciu latach już co druga osoba na Ziemi będzie mogła skorzystać z nowego standardu.

Korzyści płynące z popularyzacji nowego standardu komunikacji nie dotyczą jednak wyłącznie statystycznego Kowalskiego. Również, a może przede wszystkim, ogromne korzyści z wdrożenia technologii 5G odniesie światowy przemysł.

Zapotrzebowanie na technologię 5G stale rośnie

Jak twierdzi Jakub Zachara, kierownik działu Innowacji i Nowych Usług IT z ABB, w zastosowaniach przemysłowych cały czas rośnie zapotrzebowanie na większą gęstość podłączonych urządzeń, stabilny przesył informacji w czasie rzeczywistym oraz możliwość transferu ogromnych ilości danych. To właśnie te elementy okażą się kluczowe w zakresie realizacji wsparcia na płaszczyźnie transformacyjnych technologii sukcesywnie odmieniających oblicze przemysłu. Należy się spodziewać, że z korzyści zaistniałych wraz z nowym standarem w pierwszej kolejności skorzystają tereny silnie zindustrializowane oraz gęsto zaludnione. Piąta generacja technologii mobilnej pozwala bowiem na znaczne zwiększenie zagęszczenia urządzeń komunikujących się mobilnie - łączy 5G z rewolucją w obszarze IoT.

Dodatkowy zysk dla przemysłu

Prognozy firmy analitycznej sięgają odległego horyzontu czasowego, bo aż 2035 r. Wynika z nich, że dzięki rozwojowi sieci 5G przemysł zarobi około 4,6 bln USD. To równowartość 5,4% całkowitej produkcji tegoż sektora. Z kolei z raportu firmy Omida dowiadujemy się także, że cztery na dziesięć projektów związanych z technologią komunikacji nowej generacji, które osiągnęły etap wdrażania, dotyczy produkcji. Jeśli znaczenie określenia “sektory przemysłowe” rozszerzymy zaś na transport, usługi komunalne, energetyka i górnictwo, to tylko dwa na dziesięć nie będą powiązane z szeroko rozumianym przemysłem.

Nowy standard komunikacji

Standard ten docelowo ma przełożyć się nie tylko na lepsze produkty i doświadczenia, ale również wpłynąć na zmniejszenie degradacji środowiska naturalnego i realizację planów zrównoważonego rozwoju. Nokia i Telefonica przetestowały aż 11 scenariuszy obciążenia ruchem sieci 5G. W każdym wariancie mierzone było zużycie energii w przeliczeniu na mb/s. Badanie wykazało, że technologia piątej generacji jest nie tylko znacznie bardziej wydajna pod względem przepustowości danych niż starsze standardy, ale też bardziej ekologiczna.

Warto pamiętać o tym, że poprawa parametrów transmisji danych o całe rzędy wielkości spowoduje, że z tych możliwości zaczniemy korzystać jeszcze intensywniej. Dlatego, mimo że ten standard jest bardziej energooszczędny, to całościowe zapotrzebowanie na energię raczej nie spadnie. Dzięki efektywności 5G będziemy w stanie przesyłać więcej danych szybciej, nie podnosząc jednak równocześnie w sposób wykładniczy kosztów energetycznych – uważa Zachara.

Źródło: ABB

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę