elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Dzięki rozwojowi sieci 5G przemysł zarobi dodatkowo około 4,6 bln USD

ABB
Reklama
Reklama

Analitycy firmy Ericsson uważają, że do końca tego roku 15% światowej populacji znajdzie się w zasięgu sieci 5G, a po kolejnych pięciu latach już co druga osoba na Ziemi będzie mogła skorzystać z nowego standardu.

Korzyści płynące z popularyzacji nowego standardu komunikacji nie dotyczą jednak wyłącznie statystycznego Kowalskiego. Również, a może przede wszystkim, ogromne korzyści z wdrożenia technologii 5G odniesie światowy przemysł.

Zapotrzebowanie na technologię 5G stale rośnie

Reklama

Jak twierdzi Jakub Zachara, kierownik działu Innowacji i Nowych Usług IT z ABB, w zastosowaniach przemysłowych cały czas rośnie zapotrzebowanie na większą gęstość podłączonych urządzeń, stabilny przesył informacji w czasie rzeczywistym oraz możliwość transferu ogromnych ilości danych. To właśnie te elementy okażą się kluczowe w zakresie realizacji wsparcia na płaszczyźnie transformacyjnych technologii sukcesywnie odmieniających oblicze przemysłu. Należy się spodziewać, że z korzyści zaistniałych wraz z nowym standarem w pierwszej kolejności skorzystają tereny silnie zindustrializowane oraz gęsto zaludnione. Piąta generacja technologii mobilnej pozwala bowiem na znaczne zwiększenie zagęszczenia urządzeń komunikujących się mobilnie - łączy 5G z rewolucją w obszarze IoT.

Dodatkowy zysk dla przemysłu

Prognozy firmy analitycznej sięgają odległego horyzontu czasowego, bo aż 2035 r. Wynika z nich, że dzięki rozwojowi sieci 5G przemysł zarobi około 4,6 bln USD. To równowartość 5,4% całkowitej produkcji tegoż sektora. Z kolei z raportu firmy Omida dowiadujemy się także, że cztery na dziesięć projektów związanych z technologią komunikacji nowej generacji, które osiągnęły etap wdrażania, dotyczy produkcji. Jeśli znaczenie określenia “sektory przemysłowe” rozszerzymy zaś na transport, usługi komunalne, energetyka i górnictwo, to tylko dwa na dziesięć nie będą powiązane z szeroko rozumianym przemysłem.

Nowy standard komunikacji

Standard ten docelowo ma przełożyć się nie tylko na lepsze produkty i doświadczenia, ale również wpłynąć na zmniejszenie degradacji środowiska naturalnego i realizację planów zrównoważonego rozwoju. Nokia i Telefonica przetestowały aż 11 scenariuszy obciążenia ruchem sieci 5G. W każdym wariancie mierzone było zużycie energii w przeliczeniu na mb/s. Badanie wykazało, że technologia piątej generacji jest nie tylko znacznie bardziej wydajna pod względem przepustowości danych niż starsze standardy, ale też bardziej ekologiczna.

Reklama

Warto pamiętać o tym, że poprawa parametrów transmisji danych o całe rzędy wielkości spowoduje, że z tych możliwości zaczniemy korzystać jeszcze intensywniej. Dlatego, mimo że ten standard jest bardziej energooszczędny, to całościowe zapotrzebowanie na energię raczej nie spadnie. Dzięki efektywności 5G będziemy w stanie przesyłać więcej danych szybciej, nie podnosząc jednak równocześnie w sposób wykładniczy kosztów energetycznych – uważa Zachara.

Źródło: ABB

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama