Działania konserwacyjne sterowane przez robota

Działania konserwacyjne sterowane przez robota igus

Podejmuje pracę, która jest zabójcza dla człowieka: zdalnie sterowany robot Crawler odnawia wewnętrzne ściany rurociągów w elektrowniach. Korzyści z zastosowania robotyzacji jest oczywiście o wiele więcej.

W 2007 tragiczny wypadek w elektrowni w Kolorado pokazał, jak niebezpieczna może być praca w rurociągach. Gdy pracownicy nałożyli powłokę epoksydową na przewód, który zawsze dostarcza wodę do turbin, łatwopalny rozpuszczalnik zapalił się. Pięć osób straciło życie. To los, którego Remote Orbital Installations (LLC) i Big Sky Engineering, mogą oszczędzić innym pracownikom. W związku z tym dwie amerykańskie firmy opracowały Crawlera – zdalnie sterowaną platformę robota na czterech kołach, która przemieszcza się przez rurociągi, czyści wewnętrzne ściany za pomocą narzędzia do piaskowania i podściela je żywicą epoksydową. Pracownicy pozostają bezpieczni na drugim końcu przewodu sterowniczego.

Zanim Crawler był gotowy do użycia, inżynierowie musieli stawić czoła różnym wyzwaniom. Jednym z nich było znalezienie komponentów, które wytrzymają w brudnym i wilgotnym środowisku wewnątrz rurociągu. Elementy te to m.in. prowadniki do ochrony przewodów przed uszkodzeniem wynikającym z niekontrolowanego ruchu robota. Awarie mogą spowodować, że pracownicy będą musieli wejść do rury i narazić się na niebezpieczeństwo.

Po drugiej stronie Atlantyku amerykańscy projektanci znaleźli w igus to, czego szukali, gdyż e-prowadniki specjalistów od motion plastics zapewniają prowadzenie przewodów zasilających i transmisji danych w kilku punktach. Na przykład prowadzą linki mechanizmu, który dostosowuje szerokość kół Crawlera do średnicy rury. Również linki wysięgnika, które odpowiadają za regulację wysokości narzędzi. Bezpieczeństwo wiszących przewodów zapewniają zamknięte e-prowadniki z serii triflex, które umożliwiają kontrolowane, trójwymiarowe ruchy za pomocą skrętnych ogniw prowadnika. Wszystkie e-prowadniki w Crawlerze są wykonane z wytrzymałego, odpornego na chemikalia, korozję i zużycie, wysokowydajnego tworzywa sztucznego, które może niezawodnie pracować nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, przez lata. 

Długa żywotność produktów igus była kluczowa dla sukcesu Crawlera – potwierdza inżynier Mike Kronz. – Wykonaliśmy kilka projektów i nie doświadczyliśmy ani jednej porażki.

Robot Crawler to przykład zastosowania e-prowadników, które cechuje ekonomiczność i kreatywność. Firma igus poszukuje innowacyjnych aplikacji do nagrody vector 2022, konkursu, który honoruje unikalne rozwiązania w zakresie zasilania. Jury złożone z ekspertów – przedstawicieli nauki, przemysłu i mediów branżowych – wyłoni zwycięzców podczas Hannover Messe 2022. Złoty vector to nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 lutego 2022.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę