Dwa politechniczne łaziki w finale European Rover Challenge 2024

Dwa politechniczne łaziki w finale European Rover Challenge Politechnika Warszawska

27 drużyn z 12 krajów wystąpi w dziesiątej edycji prestiżowych międzynarodowych zawodów kosmiczno-robotycznych European Rover Challenge (ERC). W tym gronie są SKA Robotics (ze Studenckiego Koła Astronautycznego) i KNR Rover Team (z Koła Naukowego Robotyków). 

Głównym zadaniem uczestników ERC jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, którego możliwości są sprawdzane w kilku konkurencjach. To zadania z obszarów nauka (weryfikacja hipotezy naukowej, zebranie i analiza próbek powierzchniowych i pobranych po wwierceniu), nawigacja (dotarcie do wskazanych punktów i wykonanie zdjęć z użyciem drona), utrzymanie (wykazanie zdolności do obsługi różnych komponentów łazika), sondowanie (zlokalizowanie i przeniesienie sond) oraz prezentacja (przedstawienie łazika i wykorzystanych rozwiązań przed sędziami). Konkurencje są wzorowane na prawdziwych misjach agencji kosmicznych takich jak NASA czy ESA i odbywają się na torze marsjańskim – Marsyardzie – zaprojektowanej przez ekspertów przestrzeni symulującej fragment Czerwonej Planety. 

Studenci z Politechniki Warszawskiej intensywnie pracują, żeby jak najlepiej zaprezentować się w finale jubileuszowej – dziesiątej edycji European Rover Challenge. 

SKA Robotics rozwija swojego łazika od 4 lat. Sirius II startował i startuje w różnych zawodach – poza ERC są to także Anatolian Rover Challenge czy University Rover Challenge. Dla studentów to zawsze okazja, żeby sprawdzić swoje inżynierskie pomysły w rywalizacji z innymi zespołami z całego świata. 

Do najnowszych projektów dodanych do naszego łazika należą: pacynka, za pomocą której możemy sterować ramieniem robotycznym, nowy system autonomicznej nawigacji oraz dron IKAR, który wspiera działania Siriusa z powietrza – wyjaśniają Franciszek Grot i Miłosz Kurtysiak z zespołu SKA Robotics. 

Łazik zespołu SKA Robotics

W KNR Rover Team prace nad łazikiem nabrały rozpędu dzięki wielu nowym członkom, którzy dołączyli do Koła Naukowego Robotyków w bieżącym roku akademickim. Zespół skupia się aktualnie na dopracowywaniu wszystkich systemów łazika oraz przygotowaniu go do wszystkich zadań, które czekać będą na zawodach. 

Naszymi kamieniami milowymi w tym roku są nowe jednostki napędowe – w zeszłym roku to one nas zawiodły – system wspólnego montażu manipulatora i wiertła oraz aplikacje do sterowania łazikiem i jego systemami – opowiada Mikołaj Stasiak z drużyny KNR Rover Team. 

Łazik zespołu KNR Rover Team

European Rover Challenge 2024 odbędzie się w dniach 6–8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poza zawodami w ramach imprezy organizowane są także konferencja branżowa oraz pokazy naukowo-technologiczne. 

Źródło: Politechnika Warszawska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę