Druk 3D zmienia przemysł

3DGence

Oszczędności, przyspieszenie procesu produkcji i lepsze dopasowanie do potrzeb klienta końcowego - tak druk 3D wpływa na przemysł. Nowe materiały przyspieszają proces zmiany przemysłu.

Naukowcy z Singapore University of Technology and Design ogłosili właśnie, że opracowali nowy materiał, który można wykorzystać do druku 3D. Tani, lekki i odnawialny, składający się z celulozy i chityny. Materiał został już użyty do wydrukowania długiej na 1,2 m i ważącej jedynie 5,2 kg łopatki turbiny.

- Kolejne odkrycia naukowców otwierają nowe możliwości zastosowania druku 3D w przemyśle. W 2017 roku 22% przedsiębiorstw korzystało z wydruków 3D w procesie produkcji lub utrzymania ruchu. Branża dąży jednak do tego, by drukować nie tylko prototypy, ale i gotowe produkty - mówi Mateusz Sidorowicz z 3DGence.

Badania z 2017 roku pokazują, że druk 3D znajduje zastosowanie przede wszystkim w działach R&D firm, które pracują nad nowymi rozwiązaniami i dzięki tej technologii weryfikują swoje pomysły bez angażowania innych działów. Przedsiębiorstwa korzystają także z drukarek 3D, aby skrócić czas wdrożenia produktu. Tworzą prototypy i na bieżąco doskonalą je, eliminując pojawiające się błędy. Ponieważ robią to na miejscu i wykorzystując własne materiały, cały proces jest szybszy i przede wszystkim tańszy niż w przypadku współpracy z zewnętrznymi dostawcami. Druk 3D to także szansa na wyprodukowanie na miejscu części zamiennych do maszyn i linii produkcyjnych.

Druk 3D to coraz częściej również gotowe detale montowane w produktach. Gartner przewiduje m.in., że do 2021 roku 75% samolotów pasażerskich będzie wyposażonych w elementy powstałe przy użyciu druku 3D. Już dziś General Electric Aviation drukuje rocznie dziesiątki tysięcy dysz dla swoich nowych maszyn LEAP, a Airbus - tysiące plastikowych wsporników, klipsów i mocowań.

- Producenci maszyn, samochodów czy samolotów szukają dziś przede wszystkim odpowiedniej trwałości oraz oszczędności. Pojawiające się materiały są rzeczywiście coraz bardziej wytrzymałe. Jednym z tych, które proponujemy naszym klientom i na które na pewno warto zwrócić uwagę, jest PEEK. Ma on wyjątkowe właściwości mechaniczne, chemiczną oraz wysoką odporność termiczną. Dużą popularnością cieszą się także rozpuszczalne w wodzie materiały podporowe. Dzięki nim można drukować bardzo skomplikowane geometrycznie kształty, nie tracąc ani cennego materiału modelowego, ani jakości produktu, która może ucierpieć przy wyłamywaniu podpór wykonanych z tradycyjnego filamentu - tłumaczy Mateusz Sidorowicz z 3DGence.

A jak druk 3D przekłada się na oszczędność w firmach? Fabryka Motocykli Elektrycznych (LEM) drukuje na drukarkach 3D między innymi poszycie swoich motocykli.

- Gdyby nie druk 3D, musielibyśmy poświęcić wiele godzin pracy na tworzenie pozytywów, negatywów form, a następnie gotowego elementu. Wykonanie takich form wraz z frezowaniem i wykończeniem to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Zastosowanie technologii 3D pozwoliło ograniczyć koszty do ok. 400 zł - wyjaśnia Wojciech Pawlak z Fabryki Motocykli Elektrycznych.

Szacuje się, że w ciągu kolejnych 5 lat rynek druku 3D wzrośnie o 374%. Wpływ na to będą miały innowacje, dzięki którym możliwe stanie się zastosowanie technologii 3D w nowych gałęziach przemysłu. Naukowcy i producenci już dziś pracują nad nowymi materiałami, aby zaproponować firmom powszechne, wygodne, tanie i szybkie drukowanie nie tylko z wykorzystaniem polimerów, ale także metalu czy żywic. Dzięki temu wydruki 3D będą mogły posłużyć za części zamienne maszyn, urządzeń oraz finalnych produktów.

 

Źródlo: 3DGence

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę