Dlaczego warto korzystać z urządzeń drukująco-aplikujących?

Dlaczego warto korzystać z urządzeń drukująco-aplikujących? Etisoft

Urządzenia drukująco-aplikujące, znane również jako print & apply, to ważne usprawnienie i krok ku niezawodności w procesie drukowania oraz nanoszenia etykiet. Zastosowanie automatu typu print & apply na linii produkcyjnej pozwala znacznie zwiększyć efektywność oraz ograniczyć koszty, co sprawia, że tego typu urządzenia cieszą się rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorstw.

Co takiego wyróżnia urządzenia drukująco-aplikujące i dlaczego warto z nich korzystać? Okazuje się, że z co najmniej 10 powodów.

1. Dokładność

Urządzenie przeznaczone do zainstalowania bezpośrednio na linii produkcyjnej musi cechować się powtarzalną precyzją działania. Automat typu print & apply bezwzględnie spełnia ten warunek. Tego typu urządzenie na bieżąco drukuje na etykiecie zmienne informacje, takie jak data produkcji czy numer partii, po czym nanosi ją na opakowanie w ściśle określonym miejscu. Dokładność naklejania etykiet wynosi ±0,8 mm, co gwarantuje precyzję na najwyższym poziomie.

2. Optymalne rozwiązanie dla danej aplikacji

Urządzenie print & apply może być przystosowane do nanoszenia etykiet na opakowania różnego typu. Dzięki oferowanej w ten sposób różnorodności możliwych aplikacji automat typu print & apply cechuje się dużą elastycznością zastosowań. Umożliwia aplikację etykiet na opakowaniach jednostkowych i na kartonach zbiorczych, jak również na produktach o zaokrąglonej powierzchni – wylicza Michał Wąs, odpowiedzialny za systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet print & apply w firmie Etisoft.

3. Niezawodność

W odróżnieniu od człowieka pracującego przy taśmie produkcyjnej maszyna nie ulega znużeniu ani nieoczekiwanym niedyspozycjom. Automat może działać całodobowo przez siedem dni w tygodniu, zapewniając tym samym stabilność i ciągłość obsługiwanych procesów.

4. Szybkość

Urządzenie print & apply jest w stanie nanosić etykiety na produkty poruszające się z wysokimi prędkościami. Szybkość działania automatu, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji aplikacji oraz estetycznego wyglądu naklejonej etykiety, przekłada się na znaczny wzrost wydajności.

5. Uniwersalność

Moduły drukujące urządzeń print & apply wykorzystują technologię druku termotransferowego, który umożliwia drukowanie na różnych rodzajach materiałów, z których wykonane są etykiety w sposób gwarantujący trwałość druku.

Ponadto moduły drukujące są przystosowane do drukowania różnych rodzajów formatów etykiet, w tym etykiet zawierających teksty, numeratory, kody kreskowe, kody 2D oraz kodowanie znaczników RFID. Tak szeroki zakres możliwości druku zapewnia istotną uniwersalność urządzenia – zauważa ekspert z Etisoftu.

6. Integracja sprzętu

Urządzenia drukująco-aplikujące są projektowane w sposób umożliwiający integrację z innymi urządzeniami i z systemami biorącymi udział w procesie produkcji. Jeden z przykładów takiej integracji może stanowić funkcjonalność umożliwiająca bezpośrednie drukowanie etykiet generowanych w formacie PDF przez system ERP.

7. Większa wydajność

Dzięki szybkości działania, a jednocześnie zachowaniu precyzji, urządzenia typu print & apply pozwalają na uzyskanie zwiększonej wydajności, która w tym przypadku oznacza aplikację do 100 etykiet na minutę.

8. Niższe koszty

Automatyzacja umożliwia optymalne gospodarowanie zasobami ludzkimi i ograniczenie nakładów finansowych związanych z zatrudnieniem pracowników.

9. Bezpieczeństwo pracy

Warto zauważyć, że urządzenie drukująco-aplikujące może działać w strefach niedostępnych dla operatora ze względu na obowiązujące przepisy BHP. W szczególności dotyczy to obszarów pracy robotów, przenośników i suwnic, gdzie pracownicy nie mogą przebywać z uwagi na potencjalnie grożące im niebezpieczeństwo.

10. Przyjazna obsługa

Z myślą o przyjaznej obsłudze moduł drukujący w urządzeniu typu print & apply wyposażono w kolorowy dotykowy panel sterujący, który cechuje duża intuicyjność. Panel sterujący pozwala na łatwe konfigurowanie parametrów etykiet oraz na szybką diagnostykę ewentualnych błędów w celu ich wyeliminowania.

Nie sposób przecenić korzyści wynikających z wdrożenia urządzeń drukująco-aplikujących na linii montażowej, jednak zawsze przed sfinalizowaniem jakichkolwiek zakupów warto zasięgnąć opinii eksperta, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania, dopasowanego do konkretnych potrzeb, oraz zapewni pełną obsługę posprzedażową, od montażu po naprawę, dla maksymalnej wygody użytkowników urządzeń.

Źródło: Etisoft

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę