Czy fotowoltaika nadal się opłaca?
Do sieci elektroenergetycznej Taurona podłączonych jest już ponad 300 tysięcy prosumentów. Blisko 80 procent właścicieli mikroinstalacji zainstalowało ją z chęci wygenerowania oszczędności – wynika z danych Taurona. Eksperci z Grupy opublikowali poradnik wyjaśniający, jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów.
– Fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych, szczególnie tych, które zmaksymalizują tzw. autokonsumpcję. Działający od kwietnia nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zrównoważony rozwój fotowoltaiki w perspektywie średnio- i długoterminowej – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. – Z myślą o wszystkich zainteresowanych oszczędnościami, którzy coraz częściej poszukują informacji na temat nowych zasad funkcjonowania prosumentów, opublikowaliśmy bezpłatny poradnik opracowany przez naszych ekspertów, który w prosty sposób wyjaśnia jak działa fotowoltaika na nowych zasadach.
To trzeba wiedzieć
Przepisy, które zmienią realia funkcjonowania rynku fotowoltaicznego w Polsce, dotyczą systemu rozliczeń, ale wprowadzają też nowe rozwiązania. Pojawiają się na przykład kategorie prosumenta zbiorowego, który produkuje i wykorzystuje energię z instalacji fotowoltaicznej należącej do danego budynku wielolokalowego, oraz prosumenta wirtualnego, który wykorzystuje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną wyłącznie na własne potrzeby, z tą różnicą, że instalacja ta zamontowana jest w innym miejscu niż miejsce poboru energii.
Wszystkie zmiany wprowadzane będą etapami. W praktyce rozwiązania uwzględnione w przepisach, które weszły w życie od kwietnia, w pełni będą obowiązywać dopiero od lipca 2024 r.
Kluczową, z punktu widzenia prosumentów, jest zmiana sposobu rozliczeń. Zgodnie z przepisami dotychczasowy system opustów został zastąpiony net-billingiem. Oznacza to, że prosumenci, którzy obecnie składają wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie instalacji do sieci, będą rozliczani w systemie net-billingu. Zmiana ta nie nastąpi jednak natychmiast. Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. obowiązuje tzw. przejściowy system opustów. Oznacza to, że osoby, które złożyły po 1 kwietnia br. wnioski o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, do końca czerwca br. rozliczane będą jeszcze na starych zasadach. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego automatycznie przejdą na nowy system rozliczeń.
Szereg korzyści
Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, a ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się od podstawy obliczenia podatku i mogą z nich skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach należących do podatnika. W przypadku małżonków, będących współwłaścicielami nieruchomości, na każdego z nich oddzielnie przypada po 53 tys. zł odpisu.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Na pytania, jak działa net-billing w praktyce, ile zaoszczędzimy na instalacji fotowoltaicznej, na jaki okres zwrotu można liczyć itp. odpowiedziano w nowym poradniku pt. „Fotowoltaika w świetle nowych korzyści”. Publikacja zawiera też informacje na temat możliwości dofinansowania tego typu inwestycji, w tym zasady funkcjonowania programu „Mój Prąd 4.0” czy „Czyste Powietrze”.
Źródło: Tauron