Cyfrowe innowacje z trybopolimerami

igus

Ciągle istnieje popyt na rozwiązania polimerowe do aplikacji ruchomych - motion plastics. W 2017 roku firma igus zwiększyła sprzedaż o 17 procent do 690 milionów euro. Jednocześnie dokonano znacznych inwestycji w innowacyjność produktów, możliwości dostaw i digitalizację.

Na targach Hannover Messe w 2018 r. firma igus ponownie zaprezentowała tezę że dzisiejsze trybopolimery od dawna są czymś więcej niż tylko szarymi, niczym nie wyróżniającymi się częściami z tworzyw sztucznych. Świat motion plastics jest różnorodny i wielopłaszczyznowy: od pojedynczych przegubów robotów, dzięki którym można budować ekonomiczne roboty, drukowane w 3D podwójne przekładnie, które można konfigurować online, aż do e-prowadników, których stan zużycia jest stale monitorowany podczas bieżącej pracy.

Zastosowania, w których wysokowydajne tworzywa sztuczne obejmują maszyny z produkcji półprzewodników lub ponad 1000 żurawi STS z Antwerpii do Szanghaju lub amfibie działające na biegunie północnym. Jasnym i stałym celem jest osiągnięcie technicznych usprawnień i obniżenie kosztów, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych. Z tych zalet cieszy się ponad 200 000 klientów na całym świecie. Dzięki motion plastics firma igus osiągnęła w 2017 roku sprzedaż o wartości 690 milionów euro, co stanowi wzrost o 17 procent w stosunku do roku poprzedniego. 53 procent łącznych obrotów przypada na Europę, 30 procent na Azję, a 17 procent na Amerykę i Afrykę. Liczba pracowników wzrosła do 3 800.

Duże inwestycje w logistykę światową

Aby móc szybko dostarczać i obsługiwać klientów, firma igus znacząco zwiększyła w zeszłym roku swoją globalną zdolność produkcyjną i magazynową w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W USA rozpoczęto proces powiększania fabryki o kolejne 5000 metrów, podczas gdy w Japonii, Polsce i Indiach powierzchnia fabryki została podwojona. W chińskim zakładzie w Szanghaju firma igus rozpoczęła również budowę nowego obiektu, który będzie miał około 22000 metrów kwadratowych i zostanie ukończony w 2019 roku. W ubiegłym roku rozszerzono również filie sprzedaży w Belgii, Danii, Estonii, Francji, Austrii i Hiszpanii, aby wesprzeć wzrost.

Ale w siedzibie głównej w Kolonii-Porz-Lind firma igus nadal intensywnie inwestuje, aby móc szybko zaopatrzyć swoich klientów w części z tworzyw sztucznych. Tylko w ubiegłym roku oddano do użytku około 100 nowych maszyn do formowania wtryskowego, a możliwości logistyczne znacznie się zwiększyły.

Digitalizacja sprawia, że firmy pasują do przyszłości

Te same inwestycje dotyczą infrastruktury informatycznej, dla której inwestycje wzrosły o 4,5 punktu procentowego w porównaniu do 2014 r. Celem jest umożliwienie konfigurowania i obliczania wszystkich produktów firmy igus online, a następnie ich automatyczne wytwarzanie za pomocą cyfrowego wsparcia dla wszystkich aspektów naszej działalności - od przetwarzania zamówień i produkcji po konserwację i świadczenie usług.

Ta digitalizacja stała się rzeczywistością i idzie w parze z ponad 50-letnim doświadczeniem w dziedzinie tworzyw sztucznych i danymi z laboratorium testowego igus, które ma 2750 metrów kwadratowych w wyniku czego jest największym tego typu obiektem w branży.

- Dzięki naszym rozległym badaniom udało nam się umożliwić użytkownikom wykonywanie obliczeń dotyczących ruchomych elementów maszyn, takich jak łożyska ślizgowe, łożyska liniowe, przekładnie, a nawet przewody elektryczne wykonane w części z tworzywa sztucznego. W obecnym czasie jest to unikalne rozwiązanie na rynku - mówi Frank Blase, CEO firmy igus Sp. z o.o. Dzięki tym narzędziom online inżynierowie mogą szybko i łatwo znaleźć potrzebny produkt w dowolnym miejscu i czasie oraz niezawodnie obliczać jego żywotność w swoich indywidualnych aplikacjach - wszystko to można zrobić online bezpłatnie i bez rejestracji.

Jednocześnie do samych produktów włącza się również digitalizację. Dzięki ofercie produktów z serii "isense", igus umożliwił inteligentne wykorzystanie e-prowadników, przewodów, prowadnic liniowych i łożysk talerzowych za pomocą czujników i modułów monitorujących. W ten sposób klienci mogą planować prace konserwacyjne niezawodnie i przewidywalnie.

Podczas pracy produkty wykrywają zużycie i wskazują, kiedy konieczna jest naprawa lub wymiana. Dzięki sieciowemu użyciu modułu komunikacyjnego igus (icom), możliwe jest wskazanie statusu online lub sygnalizacja alarmu za pośrednictwem komputera lub smartfona. Umożliwia to również bezpośrednią integrację z infrastrukturą całej firmy. Dzięki tej inteligencji opartej na danych testowych, firma igus wprowadza konserwację predykcyjną do swoich komponentów. Wymagania różnych użytkowników znacznie się różnią, dlatego firma igus zaprezentowała na targach nie tylko nowe produkty, ale także zupełnie nowe koncepcje isense - od czysto samodzielnego rozwiązania do w pełni zintegrowanego online.

Fascynujące trybopomysły dla nowych obszarów zastosowania

Ekspertyza tworzyw sztucznych, testowanie i nieprzerwany rozwój trybopolimerów otwierają nowe możliwości dla igus w zupełnie nowych obszarach zastosowań. Niskokosztowa robotyka jest tego dobrym przykładem. robolink Apiro, który igus zaprezentował na tegorocznych targach Hannover Messe, jest zupełnie nowym rodzajem bezsmarowego i bezobsługowego, niskokosztowego przegubu do zastosowań w robotyce. Dzięki temu można łatwo i ekonomicznie realizować niezwykle skomplikowane ruchy i koncepcje maszyn za pomocą zaledwie kilku elementów - od prostych robotów liniowych do złożonych robotów humanoidalnych i animatronicznych.

 

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę