Coboty rewolucjonizują rynek robotyki

Coboty rewolucjonizują rynek robotyki Fanuc

Roboty są obecne w fabrykach od lat 60. ubiegłego wieku, jednak ich role i możliwości znacznie ewoluowały na przestrzeni lat. Wczesne roboty wykonywały głównie takie zadania jak przemieszczanie przedmiotów. Współczesne roboty, a zwłaszcza roboty współpracujące zwane cobotami, współdziałają z ludźmi. Są one w stanie wykonywać złożone zadania i są zaprojektowane do pracy w pobliżu ludzi. Współpraca ta zwiększa wydajność, bezpieczeństwo i produktywność w miejscu pracy, tworząc bardziej zintegrowane i efektywne środowisko produkcyjne.

Sceptyczne podejście do robotów towarzyszy im od momentu wprowadzenia na rynek. Podczas rewolucji przemysłowej obawiano się, że maszyny zabiorą ludziom pracę. Teraz coboty pracują u boku ludzi. Pomimo obaw widzimy, że coboty wspierają pracę ludzi i otwierają nowe możliwości, a nie odbierają miejsca pracy. Współczesne coboty mogą wykonywać nieskomplikowane zadania, pozwalając pracownikom fabryki na zajmowanie stanowisk, które są bardziej skomplikowane, wymagają umiejętności rozwiązywania problemów i ogólnie charakteryzują się wyższą jakością.

Ciągły rozwój rynku robotyki

Podczas pandemii COVID-19 gdy pracownicy nie mogli przebywać w miejscu pracy, roboty obsługiwały linie produkcyjne i wykonywały zadania o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania kluczowych przedsiębiorstw. Sprzedaż robotów znacznie wzrosła, a ludzie nauczyli się, jak najlepiej wykorzystać robotykę w fabrykach.

Mimo że pracownicy wrócili do fabryk, współczesne coboty pracują razem z nimi. Roboty pozwalają fabrykom osiągnąć wysoki poziom powtarzalności. W fabryce mogą one zapewnić dokładne wypełnienie butelki zgodnie ze specyfikacjami, powtarzalność uszczelnienia zakrętek i idealnie równe nałożenie etykiet za każdym razem. Dzięki zautomatyzowanemu programowaniu, prawie całkowicie eliminuje się obawy dotyczące błędów ludzkich wpływających na powtarzalność lub jakość. Ponadto roboty nie wymagają tak wielu inwestycji jak ludzie. Roboty nie muszą spać, nie chodzą na zwolnienia lekarskie ani nie odczuwają zmęczenia pod koniec 12-godzinnej zmiany. Wszystkie te czynniki odgrywają rolę w ogólnej sprawności robotów.

Współczesne coboty współpracują z pracownikami pomagając w eliminacji błędów ludzkich

Uniwersalność prac cobotów i robotów

Coboty są obecnie odpowiedzialne za wszystko, od odwracania burgerów w restauracjach typu fast-food, przez przyjmowanie zamówień i serwowanie żywności w lokalach, w których je się na miejscu, aż po sprzątanie w hotelach. W miarę upowszechniania się cobotów, ich zastosowania będą nadal rosły.

Jednym z powodów, dla których roboty mogą obsługiwać tak wiele branż, jest ich zdolność adaptacyjna. Ten sam model robota może podnosić paczki, przenosić delikatne owoce lub podawać żywność na tackach, a wszystko to dzięki stosunkowo łatwym regulacjom. Ponadto roboty można wielokrotnie przeprogramowywać, aby dostosować je do zmieniających się wymagań.

Coboty wspierają personel ludzki

Jednym z najważniejszych sposobów w jakim coboty wspierają ludzi jest praca w niebezpiecznych warunkach. Są one wykorzystywane w sektorach, w których bezpieczeństwo ludzkie jest zagrożone. Wdrażając coboty w niebezpiecznych środowiskach, eliminujemy potrzebę narażania ludzkiego życia. Ta zmiana uwalnia zasoby ludzkie, a także zwiększa wydajność i bezpieczeństwo.

Innym przykładem wykorzystania cobotów do wspierania ludzi w pracy są magazyny firmy Amazon. Coboty transportują produkty bezpośrednio do kompletatorów, dzięki czemu nie muszą oni ręcznie pobierać tych produktów z półek. Oszczędza to czas, zmniejsza liczbę wykonywanych kroków i minimalizuje fizyczne obciążenie związane z podnoszeniem ciężkich przedmiotów.

Coboty wspierają personel ludzki w pracach zagrażających zdrowiu lub wymagających podnoszenia ciężkich przedmiotów

Bariery we wdrażaniu robotyki w fabrykach

W przypadku mniejszych fabryk i firm zainwestowanie kwot rzędu 150-300 tysięcy złotych w robotykę jest nieopłacalne. Choć pojawiają się bardziej przystępne cenowo opcje, to koszt pozostaje dla wielu istotną barierą. Ponadto wyzwaniem jest zrozumienie pełnego spektrum zagadnień. Automatyka jest złożona, a programowanie robotów jest ważne, aby mogły wykonywać zadania. Należy również wziąć pod uwagę ich utrzymanie i konserwację. Na proces podejmowania decyzji wpływają również takie czynniki, jak zapotrzebowanie na miejsce i zużycie energii robotów.

Podczas integracji cobotów z ludźmi najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zgodność z przepisami bezpieczeństwa, w tym określonymi w normie ISO/TS 15066 dla współpracujących robotów przemysłowych, gwarantuje bezpieczne i odpowiedzialne wprowadzanie robotów do miejsc pracy.

Dobór odpowiedniego typu robota do zadania

Istnieją różne typy robotów dostosowane do konkretnych potrzeb. Roboty stacjonarne pozostają nieruchome i najlepiej sprawdzają się w takich zadaniach jak montaż i inspekcja. Roboty mobilne przenoszą materiały, pokonując wstępnie zdefiniowane trasy, wykorzystując do tego skanery i technologie LiDAR (Light Detection and Ranging). Roboty te mogą odpowiadać za paletyzację, depaletyzację i takie zadania jak wywóz śmieci z magazynu. Ponadto obserwujemy integrację robotów stacjonarnych z autonomicznymi robotami mobilnymi AMR, co umożliwia im podnoszenie przedmiotów z powierzchni i ładowanie ich na siebie.

Róźne typy robotów spełniają konkretne typy zadań, roboty stacjonarne pozostają nieruchome a roboty mobilne przenoszą materiały

Przyszłość rynku robotyki

Roboty odgrywają coraz większą rolę w produkcji i będą w stanie przejmować coraz więcej obowiązków oraz zadań. W ciągu najbliższych kilku lat robotyka stanie się stałym elementem naszego codziennego życia. Ważną rolę w rozwoju rynku będzie odgrywać wprowadzenie robotów z narzędziami montowanymi na końcu ramienia (EOAT). Roboty te doskonale sprawdzają się w precyzyjnych zadaniach, takich jak chwytanie, montaż i spawanie, a także mogą mieć wymieniany osprzęt zależnie od konkretnego zadania.

Na szersze wykorzystanie robotów wpłynie też sztuczna inteligencja (AI). Dzięki niej roboty będą potrzebować mniej programowania i będą w stanie wykonać więcej zadań, ucząc się na doświadczeniu. Sztuczna inteligencja umożliwi robotom nawigację w złożonym środowisku i sprawniejsze wykonywanie skomplikowanych zadań.

Źródło: DigiKey

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę