elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Chłodzenie dla wszystkich scenariuszy Edge – od pojedynczych szaf po kompletne Data Center

Rittal
Reklama
Reklama

Chłodzenie w serwerowni możemy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście temperatury i wilgotności. Zarówno ich kontrola, jak i utrzymywanie na właściwym poziomie to kluczowe elementy gwarantujące długotrwałą i efektywną wydajność infrastruktury IT. Firma Rittal poszerzyła swoją ofertę urządzeń w zakresie chłodzenia IT na bazie czynnika chłodniczego o nowe warianty mocy 20 kW i 35 kW. 

Portfolio firmy zostało wzbogacone także o nowe, innowacyjne i hybrydowe urządzenie klimatyzacji precyzyjnej mocy chłodniczej 35 kW o wyjątkowej efektywności energetycznej, osiągniętej dzięki wykorzystaniu free-coolingu pośredniego. Kompaktowe systemy chłodzenia dostępne są ponadto w konfiguracjach z wysoką redundancją i spełniają wymaganie wysokiej odporności na awarię, jakie stawia się dzisiejszym infrastrukturom IT, a w szczególności nowoczesnym rozwiązaniom Edge Computing.

Reklama

Rozwiązanie hybrydowe z wykorzystaniem free-coolingu pośredniego

Innowacyjny Liquid Cooling Package (LCP) DX/FC Hybrid wyposażony jest w jeden obieg czynnika chłodniczego (DX = Direct Expansion) i jeden osobny obieg wodny (CW = „Cold Water”). W ten sposób urządzenie bardzo efektywnie wytwarza potrzebną moc chłodniczą w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku niskich lub średnich temperatur, w których klimatyzator może automatycznie korzystać z pośredniego chłodzenia swobodnego. Kluczowym elementem jest tutaj zewnętrzny skraplacz hybrydowy ze zintegrowanym agregatem free-cooling. Co istotne, zastosowanie pośredniego chłodzenia swobodnego obniża bieżące koszty eksploatacji.

Reklama

Efektywne, kompaktowe rozwiązania na bazie czynnika chłodniczego

Nowe rozwiązania LCP DX do klimatyzacji szeregowej dysponują mocą chłodniczą 20 kW lub 35 kW i są odpowiednie do małych oraz średnich środowisk. Oba urządzenia zostały wyposażone w regulację inwerterową, umożliwiają odpowiednie do potrzeb chłodzenie IT i bardzo precyzyjnie regulują temperaturę dolotu powietrza do serwera. Moc chłodnicza jest na bieżąco dostosowywana do mocy traconej w szafie, co optymalizuje zużycie energii potrzebnej do chłodzenia i znacznie obniża koszty eksploatacji IT. Niewymagające wiele przestrzeni chłodzenie szaf z wykorzystaniem prowadzenia powietrza „front-to-back”, jakie zapewnia klimatyzator dachowy, jest teraz dostępne także w niższych klasach mocy – do 3 kW.

© Rittal

Klimatyzacja precyzyjna IT LCU DX to kolejne kompaktowe urządzenie, dostępne w klasach mocy 3 i 6,5 kW, także w wariantach redundantnych. Jednostkę wewnętrzną montuje się w tym przypadku między płaszczyzną 19" a ścianą boczną wewnątrz standardowej szafy rack.

Rozwiązanie zaprojektowano w taki sposób, aby osiągnąć najwyższy stopień niezawodności. Klimatyzator wyposażony jest w dwie jednostki zewnętrzne i tylko jedną jednostkę wewnętrzną, w której zainstalowano jeden wymiennik ciepła z dwoma obiegami chłodniczymi, dwa źródła zasilania elektrycznego i dwa osobne regulatory. Automatyczne przełączanie zegarowe i awaryjne zwiększa bezpieczeństwo środowisk IT, które muszą działać w sposób nieprzerwany. Ewentualne komunikaty o awarii przekazywane są do systemu monitorowania Rittal CMC III. Ponieważ chłodzenie dotyczy pojedynczej szafy, a nie całego pomieszczenia – przedsiębiorstwa osiągają maksymalną efektywność energetyczną.

High Performance Cooling za pośrednictwem wody

Inną klasę urządzeń stanowią wodne systemy chłodzenia LCP CW do szaf, szeregów szaf i pomieszczeń. Również tutaj Rittal poszerzył swoją ofertę o urządzenia dla dużych klas mocy IT. Ich moc chłodnicza wynosi do 55 kW na powierzchni zaledwie 0,36 m², co pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń serwerowni. Wysoka temperatura dopływu wody powoduje wzrost pośredniego chłodzenia swobodnego, w rezultacie czego koszty eksploatacji zostają zredukowane. Rozwiązanie to jest odpowiednie do zastosowania w połączeniu z pompą ciepła, ponieważ warianty LCP CW z glikolem generują wysokie temperatury powrotu wody.

Zastosowanie przy dużej wilgotności powietrza

W nowych modelach serii LCP Inline CW wykorzystywany jest nowy separator powierzchniowy, który ulepsza zarządzanie kondensatem. Modele te idealnie sprawdzą się zatem w przypadku dużej wilgotności powietrza lub niskiej temperatury dopływu wody. Ponadto mocowanie plug & play umożliwia wymianę wentylatorów bez użycia narzędzi.

Źródło: Rittal

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama