Byliśmy na otwarciu Showroom 4.0 Mitsubishi Electric w Balicach

Raven Media

Wczoraj w podkrakowskich Balicach w nowej siedzibie firmy Mitsubishi Electric odbyło się uroczyste otwarcie centrum automatyki przemysłowej Showroom 4.0, w którym można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami demonstracyjnymi w zakresie automatyzacji produkcji.

Mitsubishi Electric zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie digitalizacji produkcji, które skupia się na przetwarzaniu brzegowym (z ang. edge computing), pozwalającym na zbieranie i analizę danych z produkcji i wykorzystywanie ich do poprawy jej efektywności w czasie rzeczywistym.

Na całym świecie rewolucja e-Factory właśnie się rozpoczęła. I to było głównym powodem zbudowania nowoczesnego i innowacyjnego centrum automatyki przemysłowej, w którym odwiedzający mogą przenieść się do świata e-Factory.

Wchodząc do Showroomu 4.0, witają nas roboty w niecodziennym wydaniu. „Threerobot” to stacja z trzema przemysłowymi robotami ramieniowymi, które wcielają się w rolę aktorów. Widzowie mogą obejrzeć niezwykły pokaz będący połączniem tańca robotów, dźwięku oraz wizualizacji prezentowanej na monitorach przymocowanych do kiści robotów. Oczywiście poza walorami artystycznymi, stanowisko prezentuje najnowsze trendy w robotyzacji – roboty kolaborujące z wykorzystaniem skanerów bezpieczeństwa oraz funkcjonalności MELFA Safe Plus.

Idąc dalej, widzimy gniazdo zbudowane z robotów i urządzeń skręcających długopisy. Na pierwszy rzut oka wydaje się standardowym procesem produkcji, ale jak się przyjrzymy temu bliżej to jest to coś więcej niż tylko wygrawerowany długopis. Klienci chcą otrzymywać coraz bardziej spersonalizowane produkty, dlatego procesy produkcyjne w firmach muszą być elastyczne i dostosowane do produkcji różnych elementów i coraz mniejszych wolumenów produkcji przy zachowaniu wskaźników efektywności produkcji na odpowiednim poziomie. Kluczowym rozwiązaniem dla zakładów produkcyjnych jest integracja automatyzacji, robotyzacji oraz warstwy IT. Optymalizacja procesów produkcyjnych na halach wraz z analizą oraz przetwarzaniem danych ma wpływ na oszczędność czasu, a co za tym idzie generowanie coraz większych zysków. Stanowisko e-Factory jest idealnym odzwierciedleniem takiego procesu produkcyjnego i bogatym portfolio produktów Mitsubishi Electric wpiętych w sieć przemysłową CC-Link IE Field. Miłym akcentem wycieczki jest pamiątka w postaci wyprodukowanego w czasie rzeczywistym długopisu, który można dowolnie zaprojektować i wygrawerować.

Ostatnim etapem podróży po świecie e-Factory jest stacja ze wielkogabarytowymi ekranami, tzw. viedowall na której zwizualizowane zostały różnorodne dane. Aplikacja oparta jest na systemie MAPS SCADA, dzięki czemu oferuje ogromne możliwości w zakresie wizualizacji nie tylko zużycia energii, lecz całego procesu produkcyjnego. Prowadzenie ciągłego monitoringu i archiwizacja danych pomiarowych daje nam możliwość zrozumienia gdzie i jak zużywamy energię. Analiza takich danych pozwoli z kolei na znalezienie słabych punktów w naszym systemie zasilania i dystrybucji energii. Na ekranach wyświetlone zostały raporty z produkcji długopisów czy też wskaźniki OEE z maszyny produkcyjne, umożliwiające analizę produkcji pod kątem jej optymalizacji. Aplikacja umożliwia także analizę i monitoring kondycji podzespołów pod kątem predykcyjnego utrzymania ruchu (z ang. predictive maintanance), na który coraz więcej firm kładzie nacisk.

Wspólnie z partnerami przygotowane zostały stanowiska demonstracyjne, które pozwolą przenieść się do świata e-Factory. Dzięki nowemu centrum Mitsubishi Electric stara się pomóc swoim klientom w zoptymalizowaniu procesów produkcyjnych oraz zwiększaniu konkurencyjności na rynku. Showroom prezentuje zwiedzającym ideę Przemysłu 4.0 w pigułce.

Nowe centrum będzie otwarte dla klientów, dając im możliwość przeprowadzania symulacji oraz testów swoich aplikacji.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę