Bosch inwestuje miliony w inicjatywę Cyber Valley i rozwój sztucznej inteligencji

Bosch

Cyber Valley to jedna z największych europejskich inicjatyw, w ramach której nauka i biznes wspólnie rozwijają badania stosowane w obszarze sztucznej inteligencji. Do inicjatywy wspieranej przez niemiecki kraj związkowy Badenię-Wirtembergię dołączyły instytucje badawcze, fundacje i firmy.

Bosch planuje zwiększenie swojego zaangażowania w obszarze sztucznej inteligencji w Cyber Valley: przedsiębiorstwo zainwestuje ok. 35 milionów euro w budowę „Bosch AI Campus” w Tybindze. Obecnie prowadzone są rozmowy z miastem na temat zakupu działki o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych, na której ma powstać kampus, a uruchomienie nowego kompleksu jest planowane na koniec 2022 roku. Badania nad sztuczną inteligencją będąw nim w przyszłości prowadzone przez zespół 700 ekspertów.

Bosch chce należeć do światowej czołówki firm prowadzących badania nad przemysłowymi zastosowaniami sztucznej inteligencji – powiedział członek zarządu Bosch i CDO/CTO dr Michael Bolle. – Budowa nowego „Bosch AI Campus” to kolejny krok, który przybliża nas do tego celu.

Miejsce start-upów oraz intensywnej wymiany naukowej

„Bosch AI Campus” w Tybindze będzie zlokalizowany w sąsiedztwie budynków Instytutu Inteligentnych Systemów Maxa Plancka oraz AI Research Building Uniwersytetu w Tybindze. Oprócz laboratoriów i pomieszczeń biurowych znajdzie się w nim również przestrzeń dla start-upów i zewnętrznych grup badawczych, które będą prowadzić czasowe badania nad sztuczną inteligencją. Niektóre części kampusu będą też oddane do użytku publicznego.

W nowym budynku eksperci Bosch Center for Artificial Intelligence (BCAI) będą pracować nad projektami razem z przedstawicielami różnych działów branżowych Bosch oraz start-upami. Struktura campusu ma ułatwiać dzielenie się wiedzą i pomysłami – dodaje Bolle.

Firma Bosch jest członkiem założycielem powołanej do życia w 2016 roku inicjatywy Cyber Valley. W ramach tej współpracy badawczej partnerzy ze świata przemysłu, nauki i polityki łączą siły, aby rozwijać badania nad sztuczną inteligencją. Celem jest szybkie zastosowanie wyników badań podstawowych w przemyśle.

Od badań do praktycznych zastosowań

Bosch prowadzi badania nad sztuczną inteligencją, która ma być bezpieczna, stabilna i zrozumiała. Inwestycja w nowy kampus sztucznej inteligencji to kolejny krok zwiększający zaangażowanie przedsiębiorstwa w Cyber Valley: w ubiegłym roku profesor Matthias Hein objął na Uniwersytecie w Tybindze sponsorowaną przez Bosch profesurę. Dodatkowo przedsiębiorstwo utworzyło dwie profesury „Industry on Campus”, które umożliwią uniwersytetowi włączenie praktycznej wiedzy przemysłowej do prowadzonych badań i nauczania. Jednym z obszarów zainteresowań badawczych jest inteligentna diagnoza, dzięki której można przewidzieć awarię maszyny na długo przed rzeczywistym wystąpieniem defektu. Zlecając wcześniejsze prace konserwacyjne, można uniknąć dłuższego przestoju w przyszłości. Inteligentna diagnoza jest także przykładem maszynowego uczenia, będącego jednym z tematów badań prowadzonych w BCAI. Obecnie Bosch Center for Artificial Intelligence zatrudnia 200 pracowników w sześciu lokalizacjach na świecie, m.in. w Niemczech, Indiach i Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Bosh

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę