Baterie z magnezu zastąpią litowo-jonowe

Toyota

Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) prowadzą obecnie badania nad bateriami z magnezu. Docelowo mają one zastąpić powszechnie obecnie używane akumulatory litowo-jonowe, które są stosowane m.in. w smartfonach, laptopach czy nawet samochodach.

Akumulator z magnezu ma znacznie więcej zalet w porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Magnez, jako materiał anodowy, zapewnia większą gęstość energii i jest znacznie bezpieczniejszy. Szeroka dostępność baterii magnezowych może znacznie przyspieszyć elektryfikację mobilności.

Obecnie największym wyzywaniem dla ogniw magnezowych jest zapewnienie im długiej żywotności. Mimo to jednak baterie magnezowe mogą znacznie zmienić warunki gospodarcze na świecie. Szacuje się, że magnez występuje na świecie około 3000 razy częściej niż lit. Dlatego też producenci baterii łato mogą się uniezależnić od dostaw tego surowca.

Magnez łatwiej podaje się też recyklingowi. Dlatego tego rodzaju akumulatory mogą być znacznie tańsze od tych używanych obecnie. Poza tym mogę one zmniejszyć dominację krajów azjatyckich, które teraz dominują w produkcji ogniw. Tym samym magnez może przyczynić się do stworzenia konkurencyjnej produkcji baterii w krajach europejskich.

Źródło: Instytut Technologii w Karlsruhe

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę