Axpo rozwija w Polsce magazyny energii zwiększające stabilność sieci

Axpo rozwija w Polsce magazyny energii Canva

Już od kilku lat Grupa Axpo aktywnie działa w Szwajcarii w zakresie rozwoju, budowy i optymalizacji wielkoskalowych systemów magazynowania energii. Swoje usługi Axpo rozszerzyło również na rynek szwedzki, a teraz uruchamia dedykowaną linię biznesową w Polsce. Wykorzystując magazyny, na polskim rynku spółka zamierza wspierać stabilizację sieci elektroenergetycznej oraz brać udział w krajowym rynku mocy i handlu na rynkach krótkoterminowych.

Na arenie międzynarodowej Axpo kontynuuje rozwój działalności w zakresie systemów magazynowania energii. Do 2030 r. Grupa zamierza rozwinąć znaczną pojemność magazynową w Europie. W marcu tego roku ogłosiła, że wybuduje dwa magazyny o pojemności do 25 MW w Szwecji. Jeden z nich – zlokalizowany w Landskronie na południu kraju – zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Teraz Axpo otwiera linię biznesową także w Polsce.

Do tej pory skupialiśmy się na rozwoju głównie poprzez sprzedaż i odkup zielonej energii, między innymi na podstawie kontraktów PPA i cPPA. Pracujemy także nad pierwszymi własnymi źródłami wytwórczymi w kraju w postaci elektrowni słonecznych. Przyszedł czas na kolejny krok i na polskim rynku chcemy rozwijać także projekty systemów magazynowania energii – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor zespołu Origination i członek zarządu Axpo Polska.

Magazyny mają być przyłączone do sieci i stanowić wsparcie dla polskich operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Na ten moment skupiamy się na rozwoju projektów oraz prowadzimy intensywne działania akwizycyjne – dodaje Paweł Wierzbicki.

Stabilizacja sieci i rozwój OZE dzięki systemom magazynowym

Obecnie największym wzywaniem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy, jest brak wolnych mocy przyłączeniowych, przez co potencjał OZE i baterii nie jest do końca wykorzystywany.

Wielkoskalowe systemy magazynowania energii Axpo mają za zadanie równoważyć wahania podaży i popytu na energię elektryczną. Baterie w magazynie są ładowane w okresach, w których wytwarzanie energii przewyższa zapotrzebowanie. Zmagazynowana energia może zostać później wprowadzana do sieci w okresach charakteryzujących się niskim poziomem podaży, ale wysokim popytem. Magazyny umożliwiają także włączenie do sieci dodatkowych odnawialnych źródeł wytwórczych, co z kolei wspiera odejście od produkcji energii elektrycznej z węgla.

Doświadczenie Axpo i rozwój magazynów w Europie

Usługi wprowadzane w Polsce są częścią szerszej strategii rozwoju Grupy Axpo, która zakłada między innymi wzrost udziału energii odnawialnych i systemów magazynowania w skali międzynarodowej. Otwarcie dedykowanej linii biznesowej w Polsce to dla nas ważny krok – mówi Frank Amend, dyrektor zespołu Baterii i systemów hybrydowych w Grupie Axpo.

Swoje rozwiązania z zakresu systemów magazynowania Axpo wprowadziło do tej pory na rynku szwedzkim i szwajcarskim. W Szwecji Grupa aktualnie prowadzi budowę dwóch projektów. W 2024 r. ma zostać uruchomiony magazyn baterii litowo-jonowych o mocy 20 MW w Landskronie na południu kraju. Trwają także prace nad jednym z największych magazynów w Szwecji, który ma powstać w Filipstad, 300 km na zachód od Sztokholmu. Obiekt ma dysponować mocą 25 MW, a jego budowa rozpocznie się na początku 2024 r.

Z kolei w Szwajcarii Grupa Axpo rozwinęła i obsługuje kilka obiektów magazynowych, a także świadczy usługi komercjalizacji dla stron trzecich. Tę ostatnią usługę Axpo umożliwia również w Finlandii. Za pomocą platformy IT, elastyczność wynikająca z magazynowania energii i zdecentralizowanych instalacji energii odnawialnej jest przedmiotem handlu na rynku usług systemowych, na rynku bilansującym, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego.

Źródło: Axpo

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę