Autonomiczny robot czyszczący usuwa brud z paneli słonecznych

Robot czyszczący usuwa kurz z paneli słonecznych Silnik Reiwa

Utrzymywanie paneli w czystości na dużych farmach słonecznych może być czasochłonne i kosztowne. Sycylijski startup technologiczny o nazwie Reiwa Engine opracował autonomicznego robota o nazwie SandStorm, aby zmniejszyć koszty konserwacji i czyszczenia. I to nawet o 80%.

Kurz, brud lub piasek osadzający się na powierzchni paneli słonecznych może znacznie zmniejszyć ich wydajność. Personel na farmach solarnych może przywrócić pełną wydajność za pomocą myjek elektrycznych lub przejechać ciągnikami wzdłuż rzędów paneli, podczas gdy szczotki hydrauliczne zmiatają brud, ale marnowane są wówczas cenne zasoby wody, a eksploatacja pojazdów powoduje emisję spalin, a także koszty pracy i paliwa.

Kilka lat temu Enel Green Power (EGP) rozpoczął testowanie pierwszego robota z Reiwa Engine w laboratorium innowacji firmy energetycznej w Passo Martino na Sycylii.

Robot czyszczący SandStorm usuwa kurz i zanieczyszczenia, poruszając się autonomicznie wzdłuż rzędu paneli i używając szczotek zamiast wody. Jest w stanie dostosować się do nierównego ułożenia paneli, a także szczelin poprzecznych przekraczających 50 cm. Napędzana silnikiem myjka powraca do stacji dokującej, gdy jej baterie się wyczerpią lub pod koniec zmiany. Może również pracować w nocy, aby uniknąć zacieniania paneli w godzinach największej ich produktywności.

Źródło: Enel Zielona Moc

Następnie próby przeniesiono do sekcji elektrowni o mocy 1 MW w Totana w Hiszpanii, a EGP planuje teraz wdrożyć 150 robotów SandStorm na farmach słonecznych w Totana i Las Corchas, reprezentujących łączną moc 135 MW. Finansowanie z Cycero pozwoli Reiwa na rozpoczęcie pełnej produkcji w celu spełnienia ilości usług.

Partnerstwo przetestowało również niedawno robota transportowego w swoim zakładzie w Pass Martino, który umożliwia robotom SandStorm przemieszczanie się między rzędami paneli – zmniejszając tym samym liczbę robotów wymaganych dla każdej instalacji, a w rezultacie złożoność operacyjną inwestycji.

Źródła: EGP, Reiwa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę