9,3 mln zł na rozwój niebieskich kropek kwantowych

9,3 mln zł na rozwój niebieskich kropek kwantowych QNA Technology

Realizowany przez wrocławską spółkę QNA Technology projekt PureBlue.dots, którego wartość szacowana jest na 9,3 mln zł, otrzymał dofinansowanie w wysokości 6,2 mln zł w ramach organizowanego przez NCBiR konkursu „Szybka Ścieżka”. Celem tego zadania jest powstanie nowego produktu w postaci koloidalnego roztworu kropek kwantowych o ograniczonej toksyczności i emitujących w zakresie bezpiecznego dla oka światła niebieskiego.

– Celem tego projektu jest opracowanie nowego produktu – PureBlue.dot. Jest to roztwór koloidalny kropek kwantowych o ograniczonej toksyczności i emisji światła niebieskiego w zakresie 450-470 nm. Wybór koloru emisji podyktowany jest chęcią zaoferowania materiału emitującego światło niebieskie, bezpieczniejsze dla ludzkiego okamówi prof. Artur Podhorodecki, prezes zarządu i współzałożyciel QNA Technology. – Ponadto PureBlue.dots będzie oparty na nietoksycznych pierwiastkach. Takiego materiału spełniającego oczekiwania komercyjne nie ma obecnie na rynku, a jest on pożądany m.in. przez największych producentów wyświetlaczy na świecie.

Projekt zostanie podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie projektu przeprowadzone zostaną badania przemysłowe nad kropkami kwantowymi, aby umożliwić przesunięcie emisji kropek z zakresu ciemnoniebieskiego (400-430 nm) do jasnoniebieskiego (450-470 nm), przy jednoczesnym utrzymaniu pozostałych parametrów materiału na wysokim poziomie. W drugim etapie projekt zakłada budowę i walidację eksperymentalnej linii pilotażowej przeznaczonej do syntezy kropek w skali półtechnicznej. Natomiast trzeci etap zakłada wykonanie prac rozwojowych nad kropkami kwantowymi na opracowanej linii pilotażowej przy zachowaniu odpowiednich parametrów fizykochemicznych produktu. Projekt zakłada także skuteczne zabezpieczenie własności intelektualnej powstałej podczas jego realizacji.

Podstawowym zastosowaniem opracowanych kropek kwantowych będzie elektroluminescencja. Tego rodzaju materiał jest szczególnie interesujący dla producentów wyświetlaczy oraz diod LED, którzy to stanowić będą nasz pierwszy cel w procesie komercjalizacji – mówi Artur Podhorodecki. – Odpowiedni odcień niebieskiego koloru emisji, ograniczona toksyczność i optymalizacja dla zastosowań w elektroluminescencji to cechy stanowiące o unikatowości i atrakcyjności komercyjnej opracowywanych przez QNA kropek kwantowych.

Potencjał rynku quantum dots szybko rośnie. QNA Technology jest pionierem w tej dziedzinie w Polsce – od 2016 r. rozwija technologię syntezy półprzewodnikowych nanomateriałów tzw. kropek kwantowych (QNA.dots) oraz tuszów kwantowych (QNA.ink). Jednym z udziałowców QNA Technology jest fundusz Kvarko, w którego grupie kapitałowej znajduje się również m.in. Bioceltix – producent innowacyjnych biofarmaceutyków weterynaryjnych. Spółka ta z początkiem kwietnia z dużym sukcesem przeprowadziła emisję akcji i obecnie prowadzi procedurę ich wprowadzenia do obrotu na New Connect.

Źródło: QNA Technology

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę