7 błędów automatyzacji budynków – jak ich unikać
Dom przyszłości myśli, jest bezpieczniejszy i ekonomiczny. Kto nie marzy o inteligentnym domu? Dzięki licznym możliwościom automatyzacji budynków życzenia te nie są już czarną magią dla planistów TGA i integratorów systemów sieciowych. Wymagane jest jednak dobre planowanie.
Aby dom był naprawdę inteligentny istotne jest to, aby odpowiednio wcześnie, szczegółowo zaplanować pożądane funkcje. PEAKnx, producent rozwiązań w zakresie systemów automatyki domowej i budowlanej z Darmstadt w Niemczech, przedstawia listę kontrolną siedmiu typowych błędów, które mogą wystąpić w trakcie realizacji projektu Smart home oraz udziela wskazówek, jak ich uniknąć już na samym początku:
1. Planowanie automatyzacji budynków nie jest wystarczająco szczegółowe
Aby projekt budowlany doprowadził do konsekwentnie inteligentnego domu, konieczne jest zainwestowanie dużej ilości czasu w jego planowanie. Wymagania właściciela domu powinny zostać wyjaśnione w najdrobniejszych szczegółach, ponieważ nawet źle umieszczone przełączniki mają później wpływ na rozmieszczenie mebli.
2. Zastosowane rozwiązania nie są ze sobą kompatybilne
Wybierając produkt wszystko musi do siebie pasować oraz spełniać standard systemu KNX, aby odpowiednie urządzenia i czujniki prawidłowo się ze sobą komunikowały.
3. Dokumentacja automatyzacji budynku jest wadliwa
Najemca chce dodać kilka nowych funkcji do swojego inteligentnego domu po dziesięciu latach? Wymagana jest wcześniejsza szczegółowa instalacja i plan okablowania, ponieważ bez tego późniejsze zmiany mogą być utrudnione.
4. Inteligentny dom nie jest wystarczająco elastyczny
Inteligentny dom powinien być elastyczny w przyszłości, aby dokonywanie w nim zmian nie wymagało dużej ingerencji. Dlatego, aby spełnić przyszłe życzenia klientów i wykorzystać nowe możliwości techniczne, należy zaplanować od 30 do 40 procent pustej przestrzeni w szafie sterowniczej i wystarczająco dużo pustych przewodów.
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w czasopiśmie "elektrotechnik Automatyk" nr 3-4.2018