63 mln USD za ramiona robotyczne napędzane sztuczną inteligencją

63 mln USD za ramiona robotyczne napędzane AI Standard Bots

Standard Bots, startup, który opracowuje ramiona robotyczne dla sektorów produkcji i logistyki, pozyskał 63 miliony dolarów nowego finansowania na rozwój swojej technologii. 

Flagowym produktem Standard Bot jest robotyczne ramię o wartości 37 000 USD o nazwie RO1. Może ono unieść do 40 funtów i ma zasięg około 120 centymetrów. RO1 jest dostarczany z przenośną podstawą, która eliminuje potrzebę osadzania robota w betonowej podłodze fabryki, a tym samym zmniejsza koszty instalacji.

Pod maską system dostarczany jest z wbudowanym procesorem graficznym. RO1 wykorzystuje ten układ do uruchamiania modeli sztucznej inteligencji, które pozwalają mu wykonywać zadania nawet w obliczu nieoczekiwanych wyzwań. Algorytmy mogą manewrować ramieniem robota wokół wszelkich obiektów, które mogą znajdować się na jego drodze, a także dostosowywać się do zmian na linii produkcyjnej.

Pokładowa sztuczna inteligencja RO1 obiecuje również ułatwić proces uczenia systemu nowych zadań. W przeszłości konfiguracja ramienia robotycznego w celu zautomatyzowania nowego przepływu pracy produkcyjnej wymagała tygodni lub miesięcy ręcznego kodowania. RO1 można zaprogramować za pomocą interfejsu bez kodu, co według Standard Bots skraca zarówno czas, jak i koszty zmian konfiguracji.

Robot jest również w stanie uczyć się poprzez demonstrację. Pracownicy mogą wykonać określone zadanie, takie jak spawanie dwóch komponentów, przed wbudowaną kamerą RO1, a wbudowane oprogramowanie AI automatycznie nauczy się replikować przepływ pracy.Dla klientów, którzy chcą zaprogramować robota w bardziej konwencjonalny sposób, Standard Bots zapewnia interfejsy programowania aplikacji, które można podłączyć do niestandardowego kodu.

W przeszłości projekty robotyki wymagały zespołu doktorów, wielu lat badań i głębokich kieszeni - a nawet po tym wszystkim przypadki użycia były często ograniczone – powiedział Evan Beard, współzałożyciel i dyrektor generalny Standard Bots. Naszą misją jest uczynienie zaawansowanych, adaptowalnych robotów dostępnymi dla wszystkich.

Firma twierdzi, że RO1 może wykonywać typowe zadania produkcyjne, takie jak spawanie, szlifowanie i polerowanie.Jest również w stanie podawać surowce do maszyn CNC, typu systemu powszechnie używanego do produkcji części plastikowych i metalowych. Aby zapewnić zgodność ze standardami jakości, firma może skonfigurować swoje roboty RO1 do kontroli nowo wyprodukowanych części i usuwania wszelkich wadliwych elementów z linii produkcyjnej.

Standard Bots twierdzi, że jego systemy mają również zastosowania poza sektorem produkcyjnym.Na przykład firma logistyczna może wykorzystać flotę robotów RO1 do automatycznego pakowania produktów do skrzyń przed wysyłką.  Systemy są również zdolne do ładowania towarów na palety.

Standard Bots wykorzysta swój nowo pozyskany kapitał do opracowania nowej generacji ramion robotycznych. Firma wyszczególniła, że maszyny te będą dostępne w „nowych rozmiarach”, co sugeruje, że mogą być zdolne do wykonywania zadań, których RO1 nie obsługuje.

Standard Bots planuje również ulepszyć oprogramowanie, które zasila jej roboty. W ramach tych działań firma szkoli nowy model sztucznej inteligencji, który ma na celu „zwiększenie możliwości robotów” dla klientów i wykorzystuje architekturę sieci neuronowej Transformer.Architektura Transformer stanowi podstawę wielu najbardziej zaawansowanych dużych modeli językowych na rynku, w tym GPT-4o firmy OpenAI.

Źródło: SiliconANGLE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę