Wraz z rozwojem elektryfikacji, wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej, począwszy od długoterminowego magazynowania energii, po molekularne zastąpienie wszystkich paliw kopalnych.
Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Farnell dowodzą, że proces przechodzenia na wykorzystanie energii odnawialnej stale postępuje, ale stopień uzależnienia od paliw kopalnych jest wciąż znaczący.
– Krajowa strategia dotycząca rozwoju sektora energetycznego i paliwowego powinna obecnie zmierzać w kierunku rozwoju źródeł zeroemisyjnych – mówi Piotr Czembor, prezes Hynfra Energy Storage. Ekspert podkreśla, że wojna w Ukrainie wyraźnie pokazała konieczność odchodzenia od paliw kopalnych i przyspieszenia inwestycji w odnawialne źródła. W tym celu konieczna jest jednak rewizja polityki energetycznej i wyznaczenie bardziej ambitnych celów dla rozwoju OZE oraz wyraźny impuls inwestycyjny od rządu skierowany do inwestorów.
Obecnie trzon polskiego miksu energetycznego stanowią paliwa kopalne, lecz w perspektywie najbliższych dekad na znaczeniu zyska energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. Rząd planuje budować na Bałtyku farmy wiatrowe, inwestować w fotowoltaikę oraz przygotować branżę pozyskiwania energii jądrowej od 2033 r. W międzyczasie firmy wydobywcze zdywersyfikują źródła pozyskania gazu ziemnego.
W obliczu dużej zależności Polski od paliw kopalnych, nieunikniona transformacja w sektorze energetycznym musi zachować ewolucyjny charakter, zabezpieczający przed drastycznym wzrostem cen energii i kosztami społecznymi dla regionów górniczych. To jedne z tematów poruszonych podczas międzynarodowej konferencji Energy Summit 2019 w Warszawie.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?