Piotr Rabiej
15 maja w Toruniu, w nowoczesnych wnętrzach Hotelu Bulwar, odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Multiprojekt z zaproszonymi gośćmi – klientami oraz prasą.
HMI czyli Human Machine Interface po polsku zwane panelem operacyjnym, to nic innego jak urządzenie elektryczne umożliwiające kontrolę innych urządzeń elektrycznych realizujące pewne procesy technologiczne lub produkcyjne. Do głównych funkcji panelu operacyjnego należy pośredniczenie w komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną, zbieranie danych, kontrola procesów i sygnalizacja nieprawidłowości.
Ta cała piąta generacje telefonii komórkowej to tylko marketingowa ściema – takie opinie czasem można usłyszeć. Jest wiele osób, które jeszcze nie zdążyły się nacieszyć czwartą generacja i wiele, dla których LTE, czy w ogóle szybka transmisja danych w urządzeniach mobilnych była „od zawsze” i nie wyobrażają sobie życia bez Sieci.
Rozmowa z Maciejem Bando, Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki
Firma INSTOM przeniosła się do nowo wybudowanego biurowca klasy A pod koniec maja. Działają w nim nowoczesne systemy bezpieczeństwa, wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i zarządzania energią. Przy tej okazji rozmawiamy z Tomaszem Kaczmarkiem, prezesem firmy INSTOM.
Trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez... łączy. Towarzyszą nam one przez ponad pięćdziesiąt lat ale stosowane są praktycznie wszędzie. W motoryzacji, górnictwie, transporcie, przemyśle spożywczym, budowie maszyn, budowie sieci itp.
Roboty duże i roboty małe. Coboty. Moboty. Kooperacja i Przemysł 4.0. To były główne tematy rozmów, prezentacji i konferencji, jakie odbyły się w czasie Międzynarodowych Targów Automatyki i Mechatroniki Automatica w Monachium w dniach 19-22 czerwca.
Przemysłowe systemy komunikacji oferują możliwości zwiększenia efektywności i elastyczności produkcji. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa dzięki nowoczesnym systemom łączności można odbierać dane nawet z odległych stacji i urządzeń do których dostęp bywa utrudniony. Można śmiało powiedzieć, że technologie bezprzewodowe to odpowiedź na całą filozofię Przemysłu 4.0.
Co najmniej dwa miliony złotych i 250 dni pracy siedemdziesięcioosobowego zespołu potrzeba by zbudować prawdziwy bolid. Studenci Politechniki Wrocławskiej skupieni w zespole PWR Racing Team, zrobili to już po raz dziewiąty. Swój wóz oznaczyli symbolem RT 09.
7-8 czerwca w Katowicach odbędzie się cykl spotkań z udziałem przedstawicieli branży automotive. Konferencja FutureMotive ukierunkowana jest na praktyczną wiedzę z zakresu zastosowania nowych technologii w biznesie, w tym sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa w motoryzacji.