Zmiana koloru światła możliwa na żądanie
Inżynierowie ze Stanford University stworzyli nowe urządzenie optyczne, które może z łatwością przetwarzać światło na praktycznie dowolny kolor. System wykorzystuje szereg modulatorów do precyzyjnego dostrojenia częstotliwości poszczególnych fotonów w celu zmiany ich koloru.
Nasze oczy postrzegają kolor światła na podstawie częstotliwości, z jaką rezonują jego fotony. Niższe częstotliwości korelują z dłuższymi długościami fal, co jest miarą od jednego piku do drugiego. W widmie światła widzialnego możemy widzieć od dłuższych fal światła czerwonego do krótszych długości fal światła niebieskiego.
Zespół ze Stanford stworzył teraz urządzenie optyczne, które może modyfikować częstotliwości poszczególnych fotonów. To nie tylko zmienia ich kolor, ale także poprzez mieszanie fotonów o różnych kolorach w różnym stopniu sprawia, że wiązkę światła można precyzyjnie dostroić do praktycznie dowolnego koloru, który jest aktualnie potrzebny. Nowe urządzenie składa się ze specjalnego drutu, na którym znajduje się szereg pierścieni. Gdy fotony przemieszczają się przez ten przewód, wędrują się do pierścieni, w których modulatory odpowiednio przekształcają częstotliwość. Pierścieni może być tyle, ile potrzeba, aby światło zmienić na żądany kolor.
Zespół twierdzi, że urządzenie jest niezwykle precyzyjne, pozwalając na bardzo dokładną kontrolę proporcji różnych fotonów. Wiązka mogłaby zaczynać się np. od 80% swoich fotonów przy częstotliwości 510 nanometrów i 20% przy 500 nm, co uczyniłoby ją w większości zieloną. Korzystając z tego urządzenia, wiązka mogłaby zostać przesunięta do 73% przy 500 nm i 27% przy 510 nm, co ogólnie sprawiłoby, że światło stałoby się bardziej cyjanowe. Zespół twierdzi, że nowe narzędzie może mieć szereg zastosowań w dziedzinie fotoniki, w tym komunikacji, obliczeń kwantowych i sztucznej inteligencji.
Źródło: Stanford University