Z sondażu IBRiS wynika, że Polacy chcą inwestycji w mały atom

Sondaż IBRiS: Polacy chcą inwestycji w mały atom Canva

Blisko 60% respondentów uważa, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne – tak wynika z najnowszego badania IBRiS przygotowanego na zlecenie PKN Orlen, lidera we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych (z ang. small modular reactors – SMR) w Polsce. 

– Małe reaktory modułowe to przede wszystkim źródło stabilnej, zeroemisyjnej i bezpiecznej energii, które ułatwi przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Wyniki badania IBRiS dowodzą, że rozumie to także większość Polaków, którzy popierają technologię SMR, a nawet zgodziliby się na budowę takiej elektrowni w swoim bliskim sąsiedztwie. Przeprowadzone badanie stanowi solidną bazę pod dialog, który będziemy chcieli przeprowadzić z lokalnymi społecznościami w każdej z potencjalnych lokalizacji pod takie inwestycje. Dopiero na tej podstawie zdecydujemy gdzie będą realizowane kolejne projekty. Zgodnie z zapowiedziami intensyfikujemy prace, aby do 2030 powstał pierwszy mały reaktor i realnie wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nie zwalniamy tempa i liczymy, że jeszcze w tym roku będziemy mogli przedstawić kolejne lokalizacje – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Większość Polaków jest „za”

Wyraźna większość Polaków postrzega nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczną i stabilną metodę produkcji energii, na której można oprzeć zeroemisyjną energetykę przyszłości – wynika z najnowszego badania IBRiS. Do takich nowoczesnych technologii zaliczają się małe reaktory modułowe, których budowę planuje PKN Orlen i Synthos Green Energy. Firmy utworzyły konsorcjum, które zamierza do 2030 r. uruchomić co najmniej jeden reaktor BWRX-300 firmy GE Hitachi. W kwietniu br. ogłoszono listę 7 optymalnych lokalizacji pod budowę pierwszych SMR-ów. Są to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, okolice Warszawy oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Tarnobrzeg/Stalowa Wola).

– Dobre wyniki tych badań nie wzięły się znikąd. To efekt ciężkiej pracy jaką od lat wykonują zarówno agendy rządowe, ministerstwo klimatu i środowiska, ale od kilku miesięcy wykonujemy także my – jako Orlen i OSGE. Rozmawiamy z instytucjami, samorządami, przedstawicielami biznesu, wreszcie z mieszkańcami zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Przekonujemy, odpowiadamy na pytania, dyskutujemy nad rozwiązaniami, ale także intensywnie realizujemy projekt – prowadzimy badania terenowe, złożyliśmy już 6 wniosków o decyzję zasadniczą, w planach mamy kolejne – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy.

Jak wynika z badania IBRiS, 57% badanych określa nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczne. Podobnie jest, gdy ankietowanych zapytano o ocenę bezpieczeństwa technologii w sytuacji, gdyby SMR miałaby zostać zbudowany w ich miejscowości. W tej sytuacji poczucie bezpieczeństwa deklaruje nadal ok. 50% pytanych. Akceptacja dla budowy małych reaktorów jądrowych rośnie, gdy badanym przedstawiane są korzyści z funkcjonowania takiej jednostki w ich sąsiedztwie. Aż 56% Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię. Dotyczy to szczególnie respondentów z wytypowanych przez Orlen Synthos Green Energy lokalizacji pod tego typu inwestycje. Najbardziej przychylni małym elektrowniom jądrowym są mieszkańcy Stalowej Woli i Tarnobrzegu, z których aż 65% zgodziłoby się w takim wypadku na budowę SMR-a w swoim sąsiedztwie. Kolejni byli mieszkańcy Włocławka (62%), Krakowa (60%), Oświęcimia (59%), Warszawy oraz Dąbrowy Górniczej (po 58%) i wreszcie Ostrołęki (52%).

Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem

Z badania IBRiS jasno wynika, że to kwestie bezpieczeństwa energetycznego mają dla Polaków priorytetowe znaczenie. Jako źródło stabilnych dostaw energii SMR-y uważa 58% respondentów. Prawie tyle samo jest zdania, że to właśnie od tej technologii Polska powinna zacząć transformację energetyczną. Gdyby rozwój floty małych elektrowni jądrowych na terenie naszego kraju pozwolił na całkowite uniezależnienie od konieczności importu rosyjskich surowców, to za ich powstaniem opowiedziałoby się aż 63,5%. Wśród innych korzyści płynących z rozwoju małego atomu respondenci wymieniali m.in. kwestie zatrudnienia. O tym, że program budowy SMR-ów przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy jest przekonane 40% ankietowanych.  

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę