Z Doliny Krzemowej do Gdańska

Z Doliny Krzemowej do Gdańska Pixabay

Według Gartnera w tym roku wydatki przedsiębiorstw na oprogramowanie w globalnej skali wzrosną o 11%, do poziomu 750 mld dol. Kładąc na szali tak duże środki, firmy chcą mieć pewność, że rozpoczęte projekty rzeczywiście przyniosą zakładane korzyści. Dlatego zwracają się w kierunku lokalizacji takich jak Trójmiasto, które coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na informatycznej mapie Polski i powoli wyrasta na jeden z największych hubów informatycznych nie tylko na rodzimym rynku, ale i w skali całej Europy. W lokalny, szybko rosnący rynek IT inwestują kolejne organizacje. Jedną z ostatnich jest GlobalLogic, lider inżynierii produktów cyfrowych.

– Gdańsk to bardzo dynamicznie rosnący rynek, z fantastycznie rozwijającą się infrastrukturą, gdzie także my chcemy zainwestować i powiększyć grono dostępnych tutaj talentów. Dzięki temu, że część naszych klientów prowadzi operacje w Trójmieście, będziemy mogli zacieśnić z nimi współpracę. Poza tym ten region jest postrzegany jako bardzo atrakcyjny także przez naszych obecnych pracowników i chcemy dać im możliwość relokacji – mówi Marek Matysiak, associate vice president w GlobalLogic Polska.

Jeden z liderów

GlobalLogic jest jednym z liderów branży usług inżynierii cyfrowej – pomaga światowym markom projektować i tworzyć innowacyjne produkty, usługi i platformy cyfrowe. Współpracuje z firmami z niemal każdej branży – od automotive i healthcare po telekomunikację, finanse i przemysł. Główna siedziba firmy, która od ubiegłego roku należy do grupy Hitachi Ltd., mieści się w Dolinie Krzemowej, ale jej biura i centra inżynieryjne znajdują się na całym świecie – w tym także w kilku polskich miastach.

– W tej chwili lokalizacje GlobalLogic znajdują się we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie, Zielonej Górze, Łodzi, Gliwicach i Bydgoszczy – mówi Marek Matysiak.

Szybki rozwój na polskim rynku i duża dostępność talentów sprawiły, że na lokalizację kolejnego ze swoich biur koncern wybrał Gdańsk. W nadchodzących miesiącach zatrudnienie znajdzie tu ponad setka inżynierów i developerów, którzy będą odpowiadać na potrzeby klientów związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania. Wykwalifikowane kadry stworzą m.in. deweloperzy systemów wbudowanych oraz inżynierowie DevOps i testów automatycznych.

– Aktualnie mamy w Gdańsku ponad 20 pracowników, ale chcemy zwiększyć to zatrudnienie do 120 osób. To jest pierwszy etap. W kolejnych będziemy kontynuować rekrutacje, rosnąć na większą skalę – zapowiada Kamil Świadek, dyrektor oddziału GlobalLogic w Gdańsku. – Zespoły, które będziemy budować w naszym biurze w Gdańsku, będą pracowały nad rozwiązaniami dla sektora automotive, fintech, healthcare, IoT i embedded. Chcemy zatrudniać inżynierów systemów wbudowanych, inżynierów DevOps i inżynierów testów automatycznych, którzy będą pracowali z najnowszymi technologiami.

Spółka wskazuje, że otwarcie nowego biura w Gdańsku pozwoli jej zacieśnić współpracę z klientami i partnerami, którzy już w tej chwili operują w Trójmieście, a przy tym skorzystać z potencjału tutejszego rynku pracy, na którym nie brakuje doświadczonych inżynierów o wysokich kompetencjach oraz młodych specjalistów i absolwentów, którzy dopiero rozpoczynają karierę w branży IT. GlobalLogic zaoferuje pracę i możliwości rozwoju zarówno jednym, jak i drugim, w tym celu firma rozpoczęła już nawiązywanie partnerstw z gdańskimi uczelniami.

– Współpraca z uczelniami jest czymś, co robimy w każdej z naszych lokalizacji. Łączymy technologie, łączymy ekspercką wiedzę naszych specjalistów i inżynierów z ofertą uczelni i dzięki temu wzmacniamy potencjał jednostek naukowych. Tak będzie też w Gdańsku. Współpracujemy już z gdańską Wyższą Szkołą Bankową, zwiększamy ich ofertę edukacyjną i wspólnie będziemy realizować projekty stażowe – mówi Kamil Świadek.

W globalnej skali firma ma obecnie ponad 25 tys. pracowników. W Polsce zatrudnia 2 tys. specjalistów, ale planuje dość szybko zwiększać ten poziom. W ramach specjalnych programów przygotowawczych zamierza więc szkolić i oferować zatrudnienie także osobom spoza sektora IT, które myślą o przebranżowieniu i rozpoczęciu kariery w technologiach.

– Ścieżki treningowe, akademie i programy, które mamy przygotowane w GlobalLogic, umożliwiają wejście do IT również osobom spoza tej branży. Nasi wykwalifikowani eksperci w roli mentorów zapewniają możliwość swobodnego startu w tej branży i dalszego rozwoju – mówi dyrektor oddziału GlobalLogic w Gdańsku. – Obecnie mamy uruchomionych 16 akademii, które realizują program szkoleniowy, przygotowują się do pracy w komercyjnych projektach i oferują zatrudnienie w ramach umowy o pracę.

Na polskim rynku GlobaLogic notuje w ostatnich latach stały dynamiczny wzrost i planuje utrzymać to tempo również w nadchodzących. W planach ma też dalszy rozwój w kolejnych miastach Polski.

Sektor IT dynamicznie rośnie

– Sektor usług IT rośnie bardzo dynamicznie i nic nie zapowiada, żeby ten rozwój miał się zatrzymać. My zaś, będąc jednym z liderów w tym sektorze, potrzebujemy rozwijać się w pozostałych miastach Polski, żeby zwiększać nasz potencjał związany z zatrudnieniem – mówi Marek Matysiak, associate vice president w GlobalLogic Polska. – Myślę, że w perspektywie najbliższych dwóch lat powinniśmy pojawić się w pozostałych, dużych miastach Polski. Z największych brakuje nam jeszcze Poznania i Warszawy. Poza tym każde miasto, które ma potencjał i skalę ok. 150–200 tys. mieszkańców, jest dla nas atrakcyjnym rynkiem, na którym w przyszłości będziemy chcieli zainwestować.

Najnowsza inwestycja GlobalLogic w Gdańsku jest efektem współpracy z władzami miasta i Agencją Rozwoju Pomorza – Invest in Pomerania. Podaje ona, że Trójmiasto coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na informatycznej mapie Polski i powoli wyrasta na jeden z największych hubów informatycznych nie tylko na rodzimym rynku, ale i w całej Europie.

– Poruszamy się po całej Europie i po całym świecie, szukając takich inwestorów i firm o charakterze globalnym, które myślą o relokacji, o zakładaniu nowych site’ów czy też szukają miejsc w nowych lokalizacjach. I tak się stało z GlobalLogic. Mam nadzieję, że jej rozwój w Gdańsku będzie bardzo dynamiczny – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.

– Jako spółka miejska współpracujemy z Agencją Rozwoju Pomorza w procesie pozyskiwania inwestorów. Tutaj też wspieraliśmy Invest in Pomerania w tym procesie. Staramy się zawsze tworzyć dobre warunki dla inwestorów, którzy wchodzą do Gdańska, wspieramy procesy rekrutacyjne, projekty szkoleniowe. I tak będzie również w tym wypadku – dodaje Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Źródło: Newseria

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę