Wymiana oświetlenia pozwoli im zaoszczędzić blisko 3 mln zł rocznie

Wymiana oświetlenia pozwoli im zaoszczędzić blisko 3 mln zł Ciech

Luxon LED wygrał przetarg na poprawę efektywności energetycznej w zakładach CIECH Soda Polska, spółki wchodzącej w skład Grupy CIECH. Wymiana ponad 14 tys. opraw oświetleniowych ma przełożyć się na zmniejszenie zużycia energii o prawie 10 000 MWh rocznie i ponad 3 mln zł oszczędności.

W związku z nową strategią CIECH z zakresu ESG, czyli działań firmy w zakresie ochrony środowiska, troski o ludzi i społeczeństwo, a także dbałości o najwyższe standardy ładu korporacyjnego w ubiegłym roku został rozpisany przetarg na kompleksową wymianę oświetlenia w zakładach Grupy w Inowrocławiu i Janikowie. Przetarg wygrała firma Luxon LED, która zaoferowała najbardziej korzystne rozwiązanie pod kątem efektywności energetycznej i wzięła na siebie odpowiedzialność za efekt energetyczny. 

Wymiana opraw oświetleniowych jest elementem systematycznego zmniejszania, w ujęciu rocznym, ilości energii potrzebnej do funkcjonowania naszych zakładów. Nasze ambitne plany w obszarze dekarbonizacji to także zwiększanie efektywności energetycznej i zmniejszanie dzięki temu globalnych emisji CO2. Wymiana ponad 14 tys. opraw oświetleniowych to tylko jedna z kilkudziesięciu inicjatyw podejmowanych w tym celu przez CIECH – mówi Jarosław Ptaszyński, prezes zarządu CIECH Soda Polska.

zakłady chemiczne CIECH Soda Polska

Cały projekt ma być zrealizowany do końca tego roku, a prace będą odbywać się na czynnym obiekcie, nie zakłócając pracy produkcji zakładów. Zastosowanie energooszczędnych opraw przyniesie ograniczenie emisji dwutlenku węgla, z tytułu zakupu energii elektrycznej, w wysokości 8 tys. ton CO2 rocznie. Po zakończeniu projektu spółka CIECH Soda Polska pozyska dodatkowe 2 mln zł z tytułu sprzedaży tzw. białych certyfikatów – świadectw wydawanych przez Urząd Regulacji Energetyki, potwierdzających zwiększenie efektywności energetycznej wynikającej z realizacji przedsięwzięcia.

Dla firmy Luxon jest to kolejny duży przetarg, który realizujemy dla lidera w branży przemysłowej. Widać, że firmy coraz poważniej podchodzą do oszczędności energetycznych i do redukcji emisji CO2 do środowiska. Drugim silnym trendem jaki obserwujemy jest także poprawa warunków pracy i dbałość o komfort pracowników – mówi Maciej Szott, wiceprezes Luxon.

Źródło: Luxon LED    

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę