W Piechcinie powstania klasa kształcąca automatyków

W Piechcinie powstania klasa kształcąca automatyków Lafarge

Lafarge i Elgra Engineering podpisały porozumienie z Zespołem Szkół Niepublicznych w Piechcinie w województwie kujawsko-pomorskim, na mocy którego utworzona zostanie kolejna klasa patronacka, w której uczniowie będą mogli się uczyć zawodu automatyka.

To druga klasa patronacka, którą merytorycznie wspiera Lafarge w Polsce. Firma w grudniu 2018 r. uruchomiła program pierwszej klasy patronackiej w ZSN w Piechcinie, dzięki czemu uczniowie mogli przyuczać się do zawodu ślusarza, spawacza i mechanika. Umożliwiły to również praktyki u firmy Parem, jednego z głównych podwykonawców Cementowni Kujawy. Dzięki wsparciu pochodzącej z Inowrocławia firmy Elgra Engineering możliwe stało się uruchomienie nowego programu kształcenia do zawodu automatyka. 

Cieszę się, że wróciliśmy do korzeni i najlepszych tradycji, kiedy szkoła w Piechcinie była szkołą przyzakładową. Mimo zmian w wyniku transformacji, dalej chcemy współpracować i tworzyć nowe możliwości dla rozwoju uczniów w całym regionie – mówi Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy. – Rozwój technologii, powszechna digitalizacja i nowe trendy w przemyśle, które wyznacza XXI w. sprzyjają temu, żeby nauczenie młodych postrzegać dziś przez pryzmat nowoczesnych kierunków. Elgra Engineering to świetny specjalista na rynku automatyki i robotyki, dziedzin - które już teraz zmieniają oblicze przemysłu i gospodarki.

Klasa patronacka z profilem zawodowym automatyka to odpowiedź na prognozę Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. W lutym 2021 r. zawód automatyka po raz trzeci z rzędu znalazł się w gronie 28 najbardziej poszukiwanych i kluczowych zawodów dla rozwoju kraju.

Klasa o profilu automatycznym w Szkole Branżowej I Stopnia ruszy już od przyszłego roku szkolnego (2021/2022) i skierowana jest do wszystkich absolwentów klas ósmych na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczniowie będą realizowali działania pod okiem doświadczonych nauczycieli szkoły branżowej I stopnia, nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także ekspertów firmy Elgra Engineering. Rekrutacja rozpocznie się 17 maja. Do klasy zostanie przyjętych 15 uczniów.

Źródło: Lafarge

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę