Universal Robots będzie miał cobota o udźwigu 20 kg

Universal Robots będzie miał cobota o udźwigu 20 kg Universal Robots

Podczas rozpoczętych wczoraj targów Automatica w Monachium firma Universal Robots, duński producent robotów współpracujących, zapowiedziała dodanie do swojej oferty cobota o udźwigu 20 kg.

UR20 charakteryzuje się całkowicie nową konstrukcją przegubów (6 obrotowych przegubów), która przyspiesza cykl i umożliwia obsługę cięższych (do 20 kg) ładunków. Zasięg 1750 mm zaprojektowano z myślą o pracy ze standardowymi europaletami do pełnej wysokości. Ponadto cobot nowej generacji zapewni 30-proc. wzrost prędkości i momentu obrotowego. Pozwoli to przekształcić procesy pakowania i paletyzacji, a niewielkie rozmiary umożliwią firmom osiągnięcie więcej w istniejącej przestrzeni produkcyjnej. 

Universal Robots spodziewa się, że UR20 znajdzie ponadto zastosowanie w spawalnictwie, przenoszeniu materiałów, załadunku i obsłudze maszyn, a także innowacyjnych rozwiązaniach tworzonych przez szeroki ekosystem partnerów.

cobot

Nie jest to po prostu większa wersja istniejących cobotów. To cobot zdefiniowany na nowo. UR20 jest naszym najbardziej nowatorskim robotem współpracującym, owocem 17-letniego doświadczenia w segmencie robotyki. Nasi inżynierowie od nowa zaprojektowali ramię, zachowując przy tym ten sam innowacyjny interfejs użytkownika, z którego od tak dawna jesteśmy znani – mówi Kim Povlsen, prezes Universal Robots. – Korzyści płynące z zastosowania UR20 są ogromne: szybszy cykl, obsługa cięższych ładunków, większy zasięg i niewielkie rozmiary. Zastosowaliśmy też zaawansowane ulepszenia oprogramowania, dając użytkownikowi bezprecedensowe możliwości w zakresie sterowania ruchem. 

Universal Robots wprowadził na rynek pierwszego na świecie komercyjnego cobota w 2008 r. Od tego czasu firma rozwinęła ekosystem złożony z ponad 1100 integratorów, dystrybutorów i niezależnych partnerów, którzy tworzą komponenty, zestawy i zastosowania dla cobotów. Firma sprzedała ponad 50 000 cobotów i podczas pracy nad najnowszym produktem czerpała z wiedzy zdobytej za pośrednictwem klientów.

cobot

Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, UR20 to początek nowej serii innowacyjnych cobotów kolejnej generacji, które uzupełnią linię e-Series. 

Nasze zobowiązanie na rzecz każdego klienta jest odzwierciedlone w wysiłku, który wkładamy w tworzenie produktów. Opracowanie UR20 to tego najlepszy przykład. Stawiamy na wysokiej jakości inżynierię, niezwykły nordycki design i doskonałe doświadczenia użytkownika. Od oprogramowania po zaślepki – mówi Kim Povlsen. – UR20 to dopiero początek. Wprowadzamy nową generację, zaczynając od tego modelu o dużym udźwigu. Umożliwi on naszym klientom kompleksową automatyzację i możliwość zautomatyzowania nowych zadań. Kolejnym krokiem na drodze definiowania automatyzacji na nowo będzie wprowadzenie tych samych innowacyjnych funkcji do nowej rodziny cobotów. Obserwujcie nas – nie możemy doczekać się tego, co przyniesie przyszłość.

Podczas premiery UR20 na targach Automatica w Monachium zaprezentowane zostały możliwości paletyzacji UR20. Nowy cobot ma być dostępny w przedsprzedaży pod koniec 4. kwartału br., a początek dostaw zaplanowano na 2. kwartał 2023 r.

Źródło: Universal Robots

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę