elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Trybofilament iglidur I151 do ekonomicznego drukowania w 3D

igus
Reklama
Reklama

Materiał iglidur I151 jest niebieski, łatwo się drukuje oraz ma optymalny współczynnik tarcia i zużycia. Nowy trybofilament jest udoskonaleniem łatwego w obróbce, uniwersalnego filamentu iglidur I150. Ze względu na jego niebieski kolor jest odpowiedni do produkcji specjalnych części, które mogą zostać optycznie wykryte.

W 2017 r. firma igus włączyła do swojej oferty wszechstronny materiał iglidur I150. Filament jest bardzo łatwy w zastosowaniu z konwencjonalnymi drukarkami 3D, dzięki temu wielofunkcyjne i odporne na zużycie części specjalne mogą być produkowane szybko oraz ekonomicznie za pośrednictwem procesu FDM.

Wielu klientów, głównie z branży spożywczej, poszukiwało niebieskiego, zgodnego z wymogami FDA, filamentu o właściwościach zbliżonych do materiału iglidur I150. Dlatego właśnie opracowaliśmy iglidur I151 – mówi Tom Krause, dyrektor Działu Produkcji Addytywnej w firmie igus.

Reklama

Nowy trybofilament jest odpowiedni do drukowania elementów o wysokiej odporności na zużycie. Materiał ten jest wzbogacony o smary stałe, dlatego nie jest konieczne dodatkowe smarowanie oraz wyklucza to jakiekolwiek zagrożenie skażeniem. Wydrukowane komponenty spełniają wymagania FDA oraz Rozporządzenia UE 10/2011, co czyni je idealnymi do zastosowania w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Kolor niebieski zapewnia wymaganą wykrywalność optyczną, a iglidur I151 może być stosowany w każdej drukarce 3D, w której można ustawić temperaturę dyszy na 250 stopni Celsjusza.

Reklama

Iglidur I151 wykazuje właściwości mechaniczne porównywalne do iglidur I150 pod względem stabilności, wytrzymałości i przyczepności warstw. Nowy filament okazał się również imponujący w testach zużycia w wewnętrznym laboratorium testowym firmy igus, wykazując żywotność stukrotnie wyższą niż standardowe tworzywa sztuczne takie jak ABS i nylon.

Trybofilament można zamówić w sklepie internetowym igus w postaci szpul. Użytkownicy mogą również zlecić usługę druku 3D firmie igus, aby wyprodukować odporne na zużycie części specjalne. Wystarczy przesłać plik STEP, wybrać materiał, obliczyć ceny i zamówić dopasowaną do potrzeb część odporną na zużycie. Igus przedstawił nowy trybofilament dla przemysłu spożywczego podczas szczytu Ultimaker Transformation, w kwietniu 2021. Materiał iglidur I151 będzie również wkrótce dostępny na rynku Ultimaker. Użytkownicy drukarek 3D Ultimaker mają w tym miejscu przewagę, ponieważ załączone są profile materiałowe, co pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie drukowania bez konieczności dokonywania wstępnych ustawień.

Źródło: igus

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama